Lidovky.cz

Světové akcie jsou nejníže za 20 let

Ekonomika

  18:07
LONDÝN - Akcie na světových burzách během dneška zažily největší denní propad za více než 20 let. Ukázal to index MSCI, který sleduje pohyb kurzů cenných papírů na největších akciových trzích v celém světě. Burzy v Evropě rovněž prudce klesly a jejich hlavní index je nejníže za téměř čtyři roky; dolů šel i newyorský Wall Street.
Burza (ilustrační foto)

Burza (ilustrační foto) foto: ČTK

Po vzoru velkých zahraničních burz zahájily týden drtivým propadem i akcie v Česku. Hlavní index pražské burzy PX, který se počítá z cen 14 nejlepších akcií, ztratil 5,38 procenta na 1205,5 bodu a přiblížil se k více než dvouletému minimu.

Výprodeje na burzách jsou podle obchodníků reakcí na nejistotu kolem amerického vládního ozdravného plánu a vlnu finančních potíží bank v Evropě. Vlády musely například zachraňovat belgicko-nizozemskou finanční skupinu Fortis, britského poskytovatele hypoték Bradford & Bingley nebo islandskou banku Glitnir a státní pomoc byla třeba v případě německé Hypo Real Estate "Ještě přes víkend se zdálo, že dohoda o americkém záchranném balíku pro finanční systém trhům uleví, což se však nestalo, když se ukázalo, že záchranu potřebují už i evropské banky," uvedla Miroslava Mičunková z firmy Patria Finance.

Finanční krize, která se pomalu přelévá ze Spojených států do zemí západní Evropy, podle analytiků přímo české banky neohrožuje. Způsobuje ale nedostatek likvidity a tedy její zdražení i na tuzemském trhu.

Přední centrální banky dnes ohlásily nová opatření, která bankovnímu trhu zpřístupní miliardy dolarů na pomoc v boji s úvěrovou krizí. Podle agentury AP to ale na investory na světových burzách příliš nezapůsobilo.

Jejich pozornost se soustředí na záchranný plán USA pro finanční sektor, na jehož podobě se již shodli hlavní představitelé Kongresu. Prezident George Bush dnes zdůraznil, že plán pomoci 700 miliard dolarů problémovým finančním společnostem řeší základní příčiny finanční krize a pomůže stabilizovat celou ekonomiku. Wall Street se ale obává, že plán nebude stačit na to, aby téměř ochromený finanční trh oživil.

Index Dow Jones v poledne newyorského času (18:00 SELČ) klesl o 2,4 procenta na 10.880,2 bodu. Index Nasdaq Composite se propadl na 2089,7 bodu se ztrátou 4,3 procenta, vyplývá z údajů Yahoo! Finance na internetu.

Panevropský index FTSEurofirst 300 dnes odepsal téměř pět procent na 1050 bodů a je nejníže od ledna 2005. Nejvíce na pokles cen doléhaly v Evropě akcie bank. Světový index MSCI ve večerních hodinách ztrácel zhruba 4,1 procenta a nyní je nejníže od 18. září.

Bush vyzval zákonodárce, aby nyní dojednanou kompromisní podobu programu schválili. Největší plán podpory pro finanční trhy od Velké hospodářské krize 30. let se bude projednávat na půdě Sněmovny reprezentantů dnes a v Senátu ve středu.

Investoři posuzují i převzetí Wachovie, také stižené globální úvěrovou krizí. Šestý největší bankovní ústav v USA získá Citigroup. Podle Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) nebude tato transakce klást žádné nároky na její fondy. Wachovia podle FDIC nezbankrotovala a všichni její vkladatelé budou odškodněni.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.