Lidovky.cz

Záchrana bank se rozbíhá

Ekonomika

  9:22
PRAHA - Záchranné balíčky pro bankovní sektor v Evropě, s nimiž přicházejí národní vlády, začínají nabírat na obrátkách. O využití těchto prostředků uvažují i banky, které mají pobočky v Česku. Například vlastník České spořitelny nebo mBanky.

Záchranné balíčky pro bankovní sektor v Evropě, s nimiž přicházejí národní vlády, začínají nabírat na obrátkách. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

„Prostudujeme podmínky balíčku a zhodnotíme, zda je pro nás vhodný,“ uvedl pro sobotní vydání německého Bildu generální ředitel Commerzbank Martin Blessing. Dodal, že podle něj je povinností každého bankéře zvážit účast ve vládním balíčku, protože schopnost poskytovat více půjček je v době zpomalující ekonomiky velmi důležitá a je závislá právě na síle kapitálu. Commerzbank vlastní více než 70 % akcií polské BRE Bank. Ta vlastní mBanku včetně české pobočky.

Německo schválilo svůj plán na obnovení důvěry na mezibankovním trhu v pátek. Navrhované opatření má dát bankám k dispozici až 500 miliard eur (zhruba 12,5 bilionu Kč). Kromě poskytování garancí za mezibankovní obchody až 400 miliard eur je německá vláda ochotna poskytnout bankám kapitál a odkoupit ztrátové úvěry ohrožených ústavů.

Banky jsou však velice opatrné v prohlášeních o čerpání pomoci, protože mají strach, že by to mohlo poškodit jejich pověst.

Commerzbank pomoc odmítla
Například Commerzbank v prohlášeních státní pomoc odmítala. Další německá banka Landesbank BadenWurttemberg (LBBW), která vlastní stejnojmennou pobočku v Česku, dementovala účast na záchranném programu poté, co tato informace z úst ministra financí Severního Porýní-Vestfálska Helmuta Linssena unikla do médií.

„LBBW se nechystá požádat o jakoukoliv pomoc,“ uvedl v prohlášení předseda představenstva LBBW Siegfired Jaschinski. Mluvčí její české pobočky Martina Lambert k tomu dodala, že tuzemská banka je zdravá, stabilní a dobře kapitálově vybavená.

Německé banky chtějí postupovat společně
Podle dnešního vydání časopisu Focus prý německé banky uvažují o společném postupu, aby se vyhnuly případnému negativnímu hodnocení těch z nich, které pomoci využijí. „Banky se dohodly, že učiní krok společně,“ cituje agentura Reuters neznámý vysoce postavený zdroj z banky.

Podobně opatrná jsou prohlášení rakouských bank, jimž chce vláda poskytnout až 100 miliard eur. Erste Bank, která v České republice vlastní Českou spořitelnu, uvedla, že o pomoci uvažuje. Využijeme těch nástrojů, které jsou pro Erste Group smysluplné,“ uvedl generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

Účast na programu francouzské vlády, která pro domácí banky připravila zhruba 40 miliard eur, odmítla Société Générale, jež v ČR vlastní Komerční banku. Podobně situaci hodnotí i jediná belgická banka - KBC. Ani ta nehledá pomoc u státu. V Česku vlastní ČSOB a podle svých představitelů má „víc než dostatečné“ prostředky, aby absorbovala ztrátu ve výši zhruba 880 milionů eur.

Některé banky však hledají pomoc jinde. Italská vláda je ochotna poskytnout domácím bankám „tolik prostředků, kolik budou potřebovat“. Finanční skupina Unicredit, působící i u nás, se však obrátila na Libyi. Libyjská centrální banka, zahraniční banka a úřad pro investice zvýšily v Unicredit svůj podíl z 0,56 % na 4,3 %. Zároveň oznámily, že podpoří žádost o navýšení kapitálu o 6,6 miliardy eur.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.