Lidovky.cz

99 rad, jak ušetřit

Ekonomika

  16:42
PRAHA - Svačiny do školy, lázeň po práci, grilované kuře koupené cestou domů. To vše je stále dražší. Své výdaje však můžete snížit. Jak na to? Přinášíme 99 rad, díky kterým můžete ušetřit. Přečtěte si prvních deset z nich.
Ilustrační foto: Jak ušetřit

Ilustrační foto: Jak ušetřit foto: Lidové noviny

1. Nakupujte s plným žaludkem. Je dokázáno, že pokud se objevíte mezi potravinovými regály hladoví, nákup získává úplně jiný, velmi nepraktický rozměr. V nákupním košíku se začnou objevovat výrobky, na které máte aktuálně chuť, místo těch, které opravdu potřebujete.

2. Děti nechte doma nebo u babičky. Nákup se vám s dětmi velmi lehce zvýší o karton lentilek, čokolád a plyšového medvěda. Obchody často vystavují výrobky určené dětem tak, aby je lákaly, a děti je dobře viděly. 3. Do obchodu jděte se seznamem. Koupíte tak pouze to, co skutečně potřebujete. Sháníte čínské zelí? Nehledejte ho mezi regály se slanými brambůrkami. 4.Nekupujte polotovary nebo hotová jídla. Za cenu jedné hotové porce uvaříte doma čtyři.

5. Určete si, jak často budete nakupovat a kde. Pokud budete chodit do obchodu každý den, utratíte rozhodně více peněz. Nejvýhodnější jsou týdenní nákupy. Sestavte si jídelníček na celý týden a nakupte si dopředu suroviny. Přesně si určete, kolik můžete týdně utratit za jídlo. Nakupujte především ve velkoobchodech. Velkoobchodní ceny jsou minimálně o 30 procent nižší než maloobchodní.

6. Nakupujte jinak než ostatní. Všichni nakupují zimní oblečení na začátku zimy a letní oblečení na začátku léta. V té době je také nejdražší. Myslete předem a nechte větší nákupy až na období slev. Můžete ušetřit 50–70 procent.

7. Nahraďte žárovky. Klasické žárovky spotřebují nejvíc elektřiny. Vyměňte je za úsporné. Ty spotřebují o 80 procent méně energie. Cena úsporné žárovky se pohybuje od 50 do 600 korun, investice se vám vrátí už za dva roky. Pokud kombinujete, klasické žárovky použijte na krátké svícení, tedy například do garáže, novější namontujte do obýváku, kde se bude svítit déle.

8. Elektrospotřebiče vypínejte úplně. Červené světélko blikající na televizi je nenápadným, ale velkým „žroutem“ elektřiny. Zdánlivě nevinné pomrkávání nevypnutých přístrojů představuje kolem deseti procent vaší celkové roční spotřeby elektřiny. Nejedná se přitom jen o televizi, ale také například rádio či další přehrávače.

9. Kupte si novou pračku. Pračky staré více než deset let mají o polovinu větší spotřebu než nové stroje. Správně zacházejte i s nastavením teploty, snížením z devadesáti stupňů na šedesát klesne spotřeba o pětadvacet procent. Vhodné je také používat kvalitnější prací prášek – budete s ním při nižších teplotách prát s lepším výsledkem.

10. Kontrolujte filtry. Například v pračkách, sušičkách i myčkách bývají filtry, které při pravidelném čištění sníží výrazně spotřebu energie. Věnujte jim proto větší péči.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.