Lidovky.cz

Češi kvůli krizi špatně spí a více pijí

Ekonomika

  12:43
PRAHA - Podle psychologů narůstají obavy lidí ze současné finanční krize. Lidé přicházejí s tím, že mají řadu psychických či psychosomatických potíží, špatně spí a mají zhoršenou náladu, říká psycholog Slavomil Hubálek.

Lidé začínají kvůli krizi hledat řešení například v alkoholu. foto: alcoholism.neillneill.com

"V krizích se zvyšuje vždycky spotřeba alkoholu a léků na úzkost a depresi. A tedy současně psychiatrická nemocnost populace," řekl Hubálek, podle něhož to dokládají například statistiky sebevražednosti. Jasná je zkušenost třeba z krize z třicátých let, uvedl.

Na krizi reaguje každý jinak, obecně se podle odborníků dá čekat nárůst depresí a úzkostí. "Strašně záleží na tom, v jaké rodinné konstelaci se stresová situace odvíjí. Někomu pomůže rodina a je víceméně v pořádku, tam, kde jsou ty vztahy zhoršené, tak se můžou zhoršit ještě víc," řekl Hubálek.

Záleží také na hodnotové orientaci konkrétního člověka. "Kdo má na vrcholu své hodnotové orientace peníze, tak prožívá snížení svého příjmu jako tragédii, kdo má tu hodnotovou orientaci jinou, tak to prožívá zkrátka jinak. Ty reakce jsou individuální," uvedl.

Jinak dopadá krize na makléře, který přijde o sto milionů, jinak na majitele firmy, a úplně jinak dopadá na člověka v továrně, řekl psycholog Jeroným Klimeš. Postih je jiný a přichází v různou dobu; v prvním sledu postihla krize lidi v Americe, pak dopadla na lidi v Evropě, ale hlavně na ty bohaté, kteří investovali do fondů, uvedl.

"Obyčejní" lidé jsou ohroženi nezaměstnaností, budou mít problémy splácet hypotéky. "Pokud se k tomu přidá partnerský konflikt, rodiny se rozpadají, domy se prodávají. Bude to řetězec různých pohrom, takový lavinovitý, dominový, který bude postihovat různé kategorie lidí," řekl Klimeš. Podle něj přibude chudých, bezdomovců a podobně. "Výjimečně se může stát, že nějaký podnikatel spáchá sebevraždu," uvedl.

Kvůli hypoteční a finanční krizi upadla do recese před rokem ekonomika Spojených států, krize postupně dopadla i na trhy Evropské unie a Japonska. V České republice se již s potížemi potýkají hlavně podniky zaměřené na vývoz do ciziny.

Subdodavatelské firmy reagují omezením pracovní doby třeba jen dva dny v týdnu. Kvůli nižší výplatě proto lidé přestávají být schopni splácet půjčky, mohou být ve stresu, řekl Klimeš. Narůstají také problémy v soužití, pokud člověk, kterého rodina viděla maximálně o víkendu, je najednou doma pět dní v týdnu. "Rodina si musí zvykat na nový režim," vysvětlil.

Nezaměstnaný člověk, který nenajde práci do šesti měsíců, by měl zvážit péči odborníka, aby nepropadl depresím, řekl ČTK psycholog Karel Humhal.
Pomoci může například i skupinová psychoterapie.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.