Lidovky.cz

Ekonomika USA se dále zhoršila

Ekonomika

  20:45
WASHINGTON - Ekonomická aktivita ve Spojených státech se v lednu a únoru dále zhoršila. Výhled na rychlé oživení je špatný. Uvedla to dnes centrální banka USA (Fed) ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky s názvem Béžová kniha. Zlepšení by mohlo nastat nejdříve na konci letošního nebo na počátku příštího roku.

Ilustrační foto. foto: TIMOTHY A. CLARYAFP

Podle Fedu se ekonomika USA na počátku roku propadla hlouběji do recese, což způsobilo masivní propouštění ve všech oblastech, od dělníků po úředníky a konzultanty. Problémový trh s bydlením i nadále stagnuje. Snižuje se také poptávka po komerčních, průmyslových i obchodních prostorech.

"Národní ekonomické podmínky se dále zhoršily. Zhoršení má široký rozsah," uvádí se v prohlášení. Podle Fedu je jen několik málo sektorů, u kterých se zdá, že se jich propad nedotýká. Patří mezi ně produkce základních potravin a farmaceutický průmysl. V nejbližší době firmy neočekávají zlepšení ekonomických podmínek.

Růst nezaměstnanosti, pokles platů
Fed dodal, že k rostoucí nezaměstnanosti se přidal také pokles platů a benefitů. Spotřebitelské výdaje byly velmi slabé, i když v některých oblastech se objevilo po nepříznivém předvánočním období nepatrné oživení.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru se celkově snížila, navzdory mírným ziskům ve výrobě biotechnologických a farmaceutických produktů. Nejhůře postižené jsou podniky napojené na stavebnictví a bydlení, jako výrobci stavebních strojů a materiálů, kovohutě, dřevařské firmy a výrobci elektrického zařízení, ale i výrobci nábytku a aut.

Fed začal předloni v září v reakci na hypoteční a úvěrovou krizi a hrozící útlum ekonomiky razantně snižovat úroky. Loni v září začala bankrotem banky Lehman Brothers nejhlubší fáze krize, která donutila vládu a Fed přijmout řadu razantních protiopatření. Fed proto snížil úrokové sazby až na rekordní úroveň nula procent až 0,25 procenta a napumpoval do ekonomiky stovky miliard dolarů.

Většina ekonomů očekává, že Fed ponechá úroky na této úrovni po zbývající část roku, napsaly agentury AP a Reuters. Americká vláda se rozhodla podpořit domácí ekonomiku souborem stimulačních opatření v hodnotě zhruba 787 miliard dolarů (asi 17,6 bilionu korun). Cílem těchto opatření je zvýšit veřejné výdaje a v nejbližších dvou letech vytvořit ve Spojených státech až čtyři miliony pracovních míst.
.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.