Lidovky.cz

Energetika v unii se bude liberalizovat

Evropa

  11:06
BRUSEL - Českému předsednictví EU se v noci z pondělí na dnešek podařilo s Evropským parlamentem dosáhnout dohody o liberalizaci energetiky v unii. Liberalizace mimo jiné spočívá v dělení energetických společností, tedy v oddělení výroby od přenosové sítě, státy si ale budou moci vybrat, jak ji provedou. Konečnou dohodu musejí ještě formálně schválit europoslanci a členské státy EU.

Ilustrační foto - chytrá měřící zařízení by měla mít každá domácnost během příštích deseti let . foto: Oventrop

"Dohodli jsme se na textu, a ten musí schválit členské státy a formálně i parlament. Nicméně věříme, že dohoda je vyvážená a bude pro všechny přijatelná. Dohoda zajistí rozvoj jednotného trhu s energiemi, což je zvlášť důležité v současné době, jak jsme viděli během lednové plynové krize," řekl jeden z mluvčích předsednictví Radek Honzák.

Měřiče poskytnou přesná data o spotřebě

Po jednáních s europoslanci se ale v dohodě objevily i některé novinky. Kromě toho, že text lehce posiluje role regulačních orgánů, dostal se do něj například i návrh na zabudování takzvaných chytrých měřících zařízení. Těmi by měla být každá domácnost vybavena během příštích deseti let a měřící zařízení by jí měla poskytovat podrobná data o spotřebě energie a vést ji k úsporám.

Státy si tak budou moci vybrat ze tří způsobů řešení liberalizace svého energetického trhu. První možností je, že stát donutí firmy, aby prodaly přenosové soustavy novému majiteli - jde o takzvaný "plný unbundling".

Druhou možností je vytvoření nezávislého systémového operátora (ISO), který by převzal kontrolu nad přenosovou soustavou, byť by nebyly žádné majetkové změny. Vlastník by ovšem nad přenosovou soustavou ztratil kontrolu. Se třetí cestou přišli již před časem Francouzi a Němci a vyvolávala nejvíc diskusí. Jejich návrh sice rovněž počítá se vznikem operátora (TSO), který by vládnul přenosové soustavě, s tím rozdílem, že původní vlastník by si zachoval část svého vlivu.

Vláda přesune ČEZ a ČEPS pod jiná ministarstva

Z dosavadních vyjádření českých politiků je patrné, že v případě liberalizace trhu s plynem vláda zvolí třetí "nejmírnější" variantu. V případě elektřiny by se jej liberalizace ovšem příliš nedotkla. Výrobu v Česku vlastní ČEZ a přenosovou soustavu ČEPS, obě firmy jsou státní.

Liberalizace v tomto případě znamená, že každou z firem musí vláda přesunout pod jiné ministerstvo. ČEZ by tak mohl spadat například pod ministerstvo průmyslu a obchodu a ČEPS pod ministerstvo financí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.