Lidovky.cz

Chcete půjčit? Možná máte smůlu - jste na tajném seznamu

Ekonomika

  12:20
PRAHA - Jste podnikatel a chcete od banky půjčku? Může se stát že narazíte, protože se nevědomky nacházíte na tajném seznamu profesí, kterým banky nepůjčují. Banky sice oficiálně tvrdí, že žádné seznamy rizikových oborů či profesí neexistují, reportér serveru Lidovky.cz se však osobně přesvědčil o opaku.

Přestože banky tvrdí, že poskytují úvěry prakticky všem začínajícím živnostníkům bez ohledu na odvětví, praxe je jiná. Pokud chce žadatel úvěr pro podnikání v gastronomii, turistice, stavebnictví nebo například sklářství, banka jej velmi pravděpodobně odmítne.

Jako nejrizikovější posuzuje banka ta odvětví, které nejvíce zasáhla současná ekonomická krize. Reportér serveru Lidovky.cz oslovil v roli podnikatele několik bankovních ústavů se žádostí o úvěr a zjistil, že se zaměstnanci bankovních poboček seznamem rizikových profesí ani netají.

Komu banky pravděpodobně nedají úvěr

Podnikatelům v oblasti gastronomie, turistiky, cestovního ruchu, stavebnictví či sklářství.



"Problém s tím v dnešní době vždycky je. Zejména třeba na to sklářství se nekoukáme úplně nejlíp, protože to je obor, ve kterém firmy krachují. Pro někoho to samozřejmě může být příležitost ale osobně tento obor nedoporučuji," odpověděla liberecká poradkyně České spořitelny na dotaz redaktora Lidovek.cz. Ten se představil jako začínající podnikatel ve sklářství a zkoušel zjistit, zda má šanci získat úvěr.

"Profesi zohledňujeme, nemáme sice vymezené oblasti, u kterých bychom říkali striktně ne, ale třeba v oboru sklářství je pravděpodobnost, že dostanete úvěr, tak desetiprocentní, " řekla pracovnice České spořitelny z Liberce a doplnila, že nejproblematičtějšími obory jsou kromě zmíněného sklářství také stavebnictví, turistika a všechna odvětví, která s ní souvisejí, to znamená hlavně ubytování, restaurace.

Společnost ČSOB uvádí jako hlavní kritérium výši úvěru a hospodaření společnosti. ČSOB poskytuje půjčky jenom firmám, které existují minimálně dva roky. "Cesta k získání půjčky je u některých odvětví o hodně složitější, než tomu bývalo v minulosti. Je to samozřejmě hodně individuální. Nejproblematičtějšími obory jsou stavebnictví, hotelnictví a gastronomie, uvedla pracovnice Československé obchodní banky v Praze.

Také pracovník pražské pobočky České spořitelny v podstatě potvrdil slova jeho liberecké kolegyně. Dotaz Lidovek.cz směřoval na poskytnutí úvěru v oboru gastronomickém. "Upřímně vám řeknu, že je to hodně těžký. Je to obor, který je u nás veden jako rizikový. Do těchto oborů patří i turistika a stavebnictví. Nejedná se však o černou listinu těchto odvětví, kterým bychom úvěry za žádnou cenu neposkytly, je ale daleko těžší půjčku v tomto oboru obdržet."

Oficiálně banky žádný "černý seznam" oborů, kterým by neposkytovaly úvěry, nepřiznávají. "Žádné takové listiny nevedeme, při poskytování úvěrů vždy hodnotíme v první řadě schopnost klienta hradit závazky. V rámci scóringového procesu je hodnocena bonita klienta a jeho způsobilost hradit závazky vůči bance na základě široké škály kritérií, včetně jeho historie u Komerční banky a platební disciplíny v minulosti," uvádí tisková mluvčí této banky Monika Klucová.

Ani Česká spořitelna oficiálně žádnou "černou listinu" rizikových oborů nepotvrdila. "My žádný takový seznam nemáme a u každého projektu zjišťujeme jeho kvalitu a rizika s ním spojená," uvádí Kristina Havligerová z oddělení firemní komunikace České spořitelny.

Poláci "černé listiny" mají
Vytváření seznamů rizikových profesí není v bankovnictví nic nového. Před týdnem se v polském deníku Gazeta Wyborcza objevily informace o tom, že si tamější banky vytvářejí černé listiny profesí, kterým neposkytují půjčky. Jedná se zejména o odvětví, kterých se v Polsku významně dotkla finanční krize, tj. automobilového průmyslu, stavebnictví, médií, reklamních agentur, pracovníků loděnic či horníků. Se žádostí o půjčku patrně v Polsku neuspějí ani lidé zaměstnaní v bankách.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.