Lidovky.cz

Zájem o životní pojistky narůstá, stalo se tahounem trhu

Ekonomika

  11:46
PRAHA - Na rozdíl od jiných variant spoření životní pojistky na krizi nedoplácejí a lidé o ně mají stále zájem. Zatímco úspory domácností v podílových fondech, stavebním spoření a dalších typech aktiv s krizí letos postupně klesají, u životního pojištění to neplatí. Zájem lidí o tento rizikově spořící produkt neopadá, což dokládají statistiky České asociace pojišťoven (ČAP).
Pojištění (ilustrační foto)

Pojištění (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Objem předepsaného pojistného u životního pojištění dosáhl v prvním čtvrtletí letošního roku více než 14 miliard korun. Meziročně je to o 6,6 procenta více. Výrazně narostl také celkový počet životních pojistek na více než 11 milionů. Proti konci uplynulého roku to znamená více než třicetiprocentní nárůst.

„Český pojistný trh si i ve složité situaci finanční a ekonomické krize zatím vede dobře. Životní pojištění přitom letos roste stejným tempem jako vloni před krizí,“ uvedl výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora. Pojištění je podle něj to poslední, na čem by lidé měli nyní v době krize šetřit.

Větší zájem o pojistky s garantovaným výnosem
V souvislosti s krizí je ale u kapitálových životních pojistek možné pozorovat určité změny v preferencích klientů. „Zatímco dříve dominovaly investiční životní pojistky, letos roste zájem o pojistky s garantovaným výnosem,“ uvedl Marek Vích, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Letošním trendem je podle zástupců pojišťoven také větší poptávka lidí po flexibilnějších pojistkách, kde je možné v průběhu spoření měnit řadu parametrů.

Klienti chtějí, aby pokrývaly více pojistných rizik. Pojišťovny na to často reagují tím, že své produkty inovují a o další rizika rozšiřují a tím přilákají další klienty. Příkladem je pojišťovna Aviva, která svoje nejprodávanější životní pojištění EasyLife před nedávnem rozšířila o připojištění, které pokrývá riziko neočekávaného úmrtí.

„Připojištění s názvem Náhlá smrt“ pamatuje na tři nejčastější příčiny neočekávaných úmrtí, jako je úraz, infarkt a mrtvice,“ uvedl generální ředitel životní pojišťovny Aviva Karel Veselý.

Jiným dlouhodobým spořením se v krizi nedaří
Na rozdíl od životních pojistek ale jiná dlouhodobá spořicí či investiční aktiva v době krize živoří. To se týká podílových fondů, penzijního připojištění i stavebního spoření. Například z podílových fondů za první kvartál letošního roku odteklo téměř 31 miliard korun.

Majetek domácností v korunových podílových fondech se za dobu krize smrsknul až na úroveň z doby před šesti lety. Pokles celkových úspor postihl také stavební spořitelny, kde za první tři měsíce letošního roku odplulo více než deset miliard korun. Také celkový počet klientů se u spořitelen proti loňsku snížil.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.