Lidovky.cz

Banky z nás za rok vysály 47 miliard korun na poplatcích

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Nenasytnost bank nezná hranic. Nezastavila ji ani ekonomická krize, která naplno řádila v uplynulém roce. Navzdory složité situaci dokázaly banky na poplatcích za služby vybrat loni o 200 až 300 milionů korun více než o rok dříve. Vyplývá to z průběžných údajů České národní banky i vyjádření expertů na bankovní poplatky.
Za každých deset let práce v rizikových podmínkách  by se mohl věk nástupu na...

Za každých deset let práce v rizikových podmínkách by se mohl věk nástupu na odpočinek snížit o rok a pobíraná penze zvednout v průměru o tisícikorunu. foto: Shutterstock

"Za uplynulý rok se celkové výnosy tuzemských bank z poplatků a provizí budou pohybovat okolo 47 miliard korun. To znamená o nějakých 200 až 300 milionů korun více než o rok dříve," řekl včera pro LN Patrik Nacher, expert na bankovní poplatky. "Definitivní výsledky ale budou známy až na konci letošního března," dodal Nacher.

Podle průběžných statistik ČNB bankovní domy v Česku jen za tři čtvrtletí loňského roku vybraly na poplatcích asi 34,1 miliardy korun. A to znamená – jejich optikou – proti stejnému období roku 2008 zlepšení. Meziroční růst výnosů z poplatků a provizí pokračoval podle Nachera i v posledním čtvrtletí.

Pokud banky odečtou náklady, čisté zisky z poplatků i za loňský rok podle Nachera přesáhnou objem 36 miliard korun.
"To je téměř astronomické číslo. Pro lepší představu je dobré si udělat přepočet. Za každou vteřinu lidé a firmy v Česku za bankovní poplatky zaplatí 1145 korun. Za hodinu tak jde o více než čtyři miliony korun a za celý den bezmála sto milionů korun," upozornil Nacher.

Tato čísla přitom potvrzují skutečnost, že české bankovní poplatky nejsou vůbec nízké. "Klienti českých bank platí jedny z nejvyšších poplatků ve střední Evropě," uvedl Michal Mošnička, partner společnosti Scott & Rose, která se zabývá výzkumem bankovních poplatků v evropském regionu.

Poslední studie této společnosti ukazuje na dvě skutečnosti. Poplatky vloni proti roku 2008 narostly a jsou nejvyšší ve střední Evropě. "V poslední době se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími průzkumy, které ukazují to, co říkám už léta. Bankovní poplatky v Česku převyšují evropský i světový průměr," upozornil Nacher.

Příčin je podle Nachera několik. "Jednak je to specifikum českého bankovního trhu, který by se dal nazvat až oligopolem. Do určité míry si za vysoké bankovní poplatky ale mohou i lidé sami."
Největší díl z tuzemského bankovního trhu si totiž rozdělily jen ČSOB, Česká spořitelna a Komerční banka. Na ostatní peněžní ústavy zbývá už jen malá část pomyslného "bankovního koláče".

Další podrobnosti si přečtěte ve středečním vydání deníku 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.