Lidovky.cz

Banky podhodnocují nemovitosti, žadatelům o hypotéku komplikují život

Ekonomika

  13:16
PRAHA - Přes výrazný loňský pokles hypotečního trhu se banky v poskytování hypoték drží stále hodně při zdi. A to nejen ve větší přísnosti na movitost žadatelů, ale i v samotném oceňování nemovitostí. Cenové odhady pak zůstávají pozadu za tržními cenami výrazněji, než tomu bylo před krizí.

Banky jsou nyní s poskytováním hypoték opatrné. foto: Lidové noviny

"Odhadci nemovitostí jsou skutečně opatrnější než před nějakými dvěma lety. Řadu nemovitostí dnes ocení na nižší úroveň než v minulosti," přiznal Milan Roček, výkonný ředitel společnosti Hyposervis.

"Má to několik důvodů. Jednak krize, která nutí všechny být opatrnější, a pak i situace na realitním trhu. Mnoho nemovitostí se už neprodává tak dobře jako v minulosti a to se logicky musí promítnout v ceně," dodal Roček.

Opatrné banky

Proč odhadci udávají nižší ceny?

Odhadci nemovitostí jsou v oceňování pro hypoteční banky opatrnější než dříve.

Některé nemovitosti ocení raději na nižší hodnotu, než na jakou by je ocenili například před dvěma roky. Důvody jsou následující:

1. Ekonomická krize a obavy z rostoucí insolvence domácností do budoucna.

2. Složitější situace na realitním trhu. Lidé již nepoptávají tolik nemovitostí co dříve. To dopadá na ceny nemovitostí, které v řadě lokalit poklesly.

3. Někteří developeři jsou ve snaze přilákat nové zákazníky nuceni dočasně nebo trvale snižovat ceny bytů v některých lokalitách. To pak dopadá na tržní i odhadní ceny dalších nemovitostí v dané oblasti.

Odhadci podle něj přihlíží nejen k obvyklým cenám srovnatelných nemovitostí, ale například i k dočasným zvýhodněným nabídkám některých developerů. Ti totiž občas přistupují k dočasnému snížení cen některých bytů, které se jim nedaří prodat.

Stoprocentní hypotéka: iluze
A právě nižší odhadní ceny nemovitostí komplikují mnoha žadatelům o hypotéku život. Přestože mají dostatečné příjmy, se kterými dosáhnou i na stoprocentní hypotéku, ve finále pak často stejně získají nižší částku, než jakou pro koupi bytu potřebují.

"Je to v důsledku toho, že výše hypotéky se vždy odvíjí od odhadní ceny, a nikoliv tržní. A je-li odhadní cena nemovitosti nižší než kupní cena, ani stoprocentní hypotéka klientovi stačit nebude," vysvětlil Roček.

Kvůli obavám z dopadů krize a dalšího možného negativního vývoje na realitním trhu se ale banky zdráhají poskytovat hypotéky na sto procent, a to bez ohledu na "cenový polštář" z nižšího ohodnocování nemovitosti.

"Hypotéky nad 80 procent poskytujeme, nicméně platí, že pečlivě vybíráme klienty, kteří jsou schopni dlouhodobě závazek splácet," uvedla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Podobné hlasy je možné slyšet i z dalších bank, například z Komerční či Hypoteční banky.

Více o hypotékách čtěte zde:


Část bankovních domů ale stoprocentní hypotéky vůbec neposkytuje. "Kvůli ekonomické krizi jsme tyto hypotéky pozastavili a dosud jsme je neobnovili. V současné době tak poskytujeme hypoteční úvěry maximálně do 80 procent ceny nemovitosti," řekla mluvčí GE Money Bank Markéta Dvořáčková. S žádostí o stoprocentní hypotéku neuspějí žadatelé například ani v Raiffeisenbank.

"Na podzim roku 2008 jsme zpřísnili pravidla a hypoteční úvěry jsme nabízeli maximálně do 85 procent ceny nemovitosti. Letos v lednu jsme pravidla částečně uvolnili, klienti mohou získat vyšší hypotéku, stále ale jen nejvýše 90 procent ceny nemovitosti," uvedl produktový manažer Raiffeisenbank Jan Bureš.

Rychlý návrat ke stoprocentním hypotékám nelze příliš očekávat. "V letošním roce na trhu pravděpodobně dojde k mírnému růstu poskytnutých hypotečních úvěrů.

Do budoucna však nelze očekávat, že by banky poskytovaly hypotéky v tak rekordních objemech jako v letech 2007 a 2008," uvedla Pavla Hávová z oddělení komunikace Hypoteční banky.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.