Lidovky.cz

10 nejvýnosnějších investic světa. Kde zhodnotí peníze na 300 procent?

Ekonomika

  15:20
Stejně jako každá jiná krize neměly ani současné propady na finančních trzích jen poražené, ale i velice bohaté vítěze. Vzhledem ke všelijakým finančním vynálezům totiž lze stejně dobře vydělat na propadu ceny jako na jejím růstu, a peníze tak vykazují trochu pokroucený zákon zachování bohatství.

Peněžní výnos foto: Shutterstock

Jak se vydělává na krizi?

Každý investor může spekulovat na pád cen akcií, indexů nebo komodit pomocí tzv. short-sellingu. V podstatě si tak půjčí aktivum, prodá ho na trhu za vysokou cenu a poté, až tržní cena klesne, se slevou ho koupí a vrátí původnímu majiteli.

Tento zákon přitom neříká, že bohatství se mezi lidmi rozděluje rovnoměrně, ale že je ho stále stejné množství. Při finanční krizi, kterou jsme si v posledních letech prošli, to pak většinou znamená, že se velké objemy peněz přelévají k malé skupině šťastlivců.

Štěstí ale může přát investorovi jen dočasně. Pokud chce zhodnotit své peníze dlouhodobě, musí prokázat i velice dobrou intuici a znalost trhu.

Čtěte více:

Magazín Times společně se společností Investment Life & Pensions Moneyfacts proto udělal žebříček fondů, které přinesly svým klientům nejvyšší zhodnocení za posledních pět let.

Nejvýnosnější dva fondy, oba pocházející z Latinské Ameriky, přitom měly návratnost přes 300 procent. Následující žebříček deseti nejlepších přitom ukazuje, jakou hodnotu by dnes měla vaše tisícovka, kterou byste do fondu uložily v roce 2005.

1) BlackRock Latin American Investment Trust 3 491 korun

Manažer fondu Will Landers prokázal nejlepší kumulovaný výkon za tři, pět i sedm let. Každý, kdo do jeho fondu uložil před sedmi 100 000 korun, je dnes milionář.

2) Scottish Widows Latin American Fund 3 079 korun 

Fond, který vedou manažeři Jeffrey Casson a Rory Hammerson, investuje hlavně do finančních derivátů a těžby.

3) Templeton Emerging Markets Investment Trust 2 988 korun 

Fond, který nedávno oslavil dvacáté narozeniny, vede Mark Mobius, největší odborník na rozvojové trhy. Úžasnou formu prokázal zejména v roce 2009, kdy zdvojnásobil hodnotu vkladů.

4) Invesco Perpetual Latin American Fund 2 920 korun 

Fond vede ostřílený finančník Dean Newman. Kromě finančních aktiv a težby fond investuje i do ropy a plynu.

5) Threadneedle Latin American Fund 2 904 korun 

Čtvrtý z kvarteta latinskoamerických fondů v první pětce vede poslední rok Julian Thompson. Jeho strategie je založená především na těžařských společnostech.

6) Neptune Russia and Greater Russia Fund 2 729 korun 

Fond z velice úspěšné skupiny Neptun, benefitoval zejména z velice chytré politiky Robina Geffena a jeho záměru vyhnout se energetickému sektoru a zaměřit se na společnosti dodávající běžné spotřebitelské zboží.

7) JPMorgan Russian Securities Investment Trust 2 710 korun 

Další ruský fond, který má navíc za zády silné zdroje společnosti JPMorgan, následoval velice nepředvídatelné pohyby ruské burzy, které však naštěstí nakonec měly spíše rostoucí trend.

8) BlackRock Gold & General Fund 2 633 korun 

Tento fond, druhý ze skupiny BlackRock v první desítce, je zcela nejlepší z desetiletého pohledu. Vede ho ostřílený finančník Evy Hambro.

9) S&W Global Gold and Resources  2 615 korun 

Tento malý fond vedený Smithem & Williamsonem je sice méně známý, dosud si ale vede velice dobře.

10) JPMorgan Emerging Markets Investment Trust 2 608 korun 

Další fond ze stáje JPMorgan těží zejména ze své mezinárodní síly. Manažeři Austin Forey a Richard Titherington slouží společnosti přes dvacet let a jejich portfolio je založeno na investicích do Pacifického zálivu. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.