Lidovky.cz

Pacienti mají novou možnost, jak se bránit proti pojišťovnám

Ekonomika

  13:58
PRAHA - Žádá po vás lékař platbu za úkon, který je plně hrazen pojišťovnou? Nevrátila vám pojišťovna výdaje za léky, které přesáhly zákonný ochranný limit? Od července se již s tímto problémem můžete kromě běžných soudů obrátit i na nový institut - rozhodčí soud.

Rozhodčí soudy foto: Shutterstock

K čemu je rozhodčí soud?

"Rozhodci by měli řešit zejména úhradové spory o to, na co měl pacient nárok a jestli to získal. Pro pojištěnce to znamená rychlejší vyřešení sporu než u soudu," řekl náměstek ministryně zdravotnictví Plíšek. Typickým problémem, který rozhodci zřejmě budou řešit, jsou například spory o regulační poplatky či spory o vracení přeplatků. "Pro pacienty a pojištěnce by to měla být rychlejší a levnější cesta, jak se domoci svého práva," dodal Plíšek. Podle něj by poplatek za rozhodčí řízení měl činit 800 korun a procento z ceny sporu.

"Do konce června bychom chtěli představit první vybrané rozhodce. Od té doby bude možné se na rozhodce obracet, plné spuštění rozhodčích soudů plánujeme na září," řekl LN Martin Plíšek, náměstek ministryně zdravotnictví pro legislativu a právo. Podle Plíška se o rozhodcovský post uchází celkem 30 kandidátů a prvních 12 z nich již absolvovalo písemné testy. Pokud v příštím týdnu úspěšně složí i ústní kolo zkoušek, stanou v čele rozhodčích soudů pro úhradové spory.

Rozhodčí soud je společným projektem ministerstva zdravotnictví, Českého zdravotnického fóra a Hospodářské komory. Původně bylo spuštění rozhodčích soudů naplánováno na letošní leden, pak se termín posunul na jaro. "Největší problém jsme měli s tím, že to rozhodčí řízení mělo být povinné," vysvětlil zdržení Jaromír Gajdáček, ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Podobný názor měly i ostatní pojišťovny.

Pojišťovny si vymohly omezení zákona

Ministerstvo proto přistoupilo k ústupku a rozhodlo, že účast zdravotních pojišťoven i zdravotnických zařízení na mimosoudním jednání bude dobrovolná. Toto rozhodnutí však výrazně omezuje účinnost nového opatření. To si sice uvědomuje i samotné ministerstvo, přesto považuje rozhodčí soudy za krok správným směrem. "Možná to nebude početně silná skupina sporů, ale každý, který se díky tomu vyřeší rychleji, bude dobře," shrnul situaci Plíšek.

I s rozhodčími soudy v nové, osekané podobě však mají pojišťovny problém. Podle tajemnice Svazu zdravotních pojišťoven Vladimíry Těšitelové by totiž fungování rozhodčích soudů vyžadovalo ještě změnu zákona. "Jedná se o dílčí řešení, neboť i v současně nastaveném systému má pojištěnec možnost řešit svoji nespokojenost jinou než soudní cestou," řekla LN Vladimíra Těšitelová, tajemnice svazu. O něco smířlivější je Vladimír Kothera, ředitel zdravotní pojišťovny Metal-Aliance. "Je to nový prvek, který může některé spory urychlit. Teprve praxe ukáže, jestli rozhodčí soudy neskrývají nějaké problémové oblasti," řekl.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.