Lidovky.cz

Na cesty nakupte doma, v cizině jsou potraviny dražší

Ekonomika

  19:32
PRAHA - Řízky a paštiky na cestu s sebou. Tak zní rada pro Čechy, kteří se chystají vycestovat na letní dovolenou po Evropě. V naprosté většině členských států Unie jsou totiž potraviny dražší než v tuzemsku. Vyplývá to z aktuálního porovnání evropského statistického úřadu Eurostat.

Nakupování v supermarketu. foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

V řadě případů je rozdíl mezi cenami poživatin až dvojnásobný. Vůbec nejdražšími destinacemi jsou tradičně severské státy. Konkrétně Dánsko, kde lidé zaplatí za potraviny 139 procent evropského průměru.

Česko naopak figuruje v žebříčku cen jídla na pátém místě od konce, výše stojí například i Slovensko, Maďarsko a další, takzvaně postkomunistické, země. "Je to dáno mimo jiné masivním dovozem potravin do českých supermarketů. Mám pocit, že na českých stolech často končí jogurty plné škrobu a konzervantů, mléčné výrobky a sýry, které se kvůli nízké kvalitě v zahraničí neprodávají, a proto se prostě vyvezou za nízkou cenu k nám," tvrdí prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Průměrné ceny potravin v Česku dosahují jen tří čtvrtin evropského průměru, na Slovensku je to 81 procent. Vůbec nejlevněji se potraviny nakupují v Polsku (64 %), Rumunsku (66 %) a Bulharsku (68 %).

Grafy srovnání cen potravin, nápojů a tabáku

Pokud Česko patří v cenách jídla v maloobchodech k nejlevnějším zemím EU, pak v sortimentu mléka, sýrů a vajec je s výjimkou Polska vůbec nejlevnější.

Češi nejsou při nákupu patrioty
Na rozdíl od cizinců nejsou Češi podle Veleby při nákupu potravin žádnými velkými patrioty. Při výběru zboží u nich místo původu rozhoduje nejvíce právě cena.

"Dnes se už 40 procent spotřeby sýrů v Česku pokrývá jejich dovozem, což je třeba v sousedním Rakousku nebo Německu něco nepředstavitelného," řekl LN Veleba.

Rakušané, Švýcaři či Němci prý mají zažité ekonomické vlastenectví a dávají přednost domácím potravinám, ač jsou často dražší než ty dovezené. To potvrzuje i Andreas Kocourek, který v Česku i Rakousku podniká v oblasti biopotravin. "Rakušané velmi pečlivě zkoumají, zda konkrétní biopotravina pochází z Rakouska, dovezené biopotraviny prakticky nekupují," říká Kocourek.

Ať už ale za relativně nízkými cenami potravin v Česku stojí jakékoliv důvody, zdejší turisté zaplatí v zahraničí více i za maso a pečivo. V cenách masa je pak Česko šestou nejlevnější zemí EU, v cenách chleba dokonce figuruje na čtvrtém místě.

Zatímco v oblasti potravin najdou Češi v Evropě jen málo zemí, kde by bylo levněji než u nich, ceny alkoholu a tabáku už se pomalu přibližují evropskému průměru. Tuzemskou specialitou je fakt, že pivo v restauraci stojí často stejně nebo méně než určité druhy balené vody.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.