Lidovky.cz

Letošní počasí bylo pohromou pro vinaře, malá úroda vytlačí ceny

Ekonomika

  15:49
PRAHA - Vinaři očekávají v letošním roce výrazný propad sklizně. Podle odhadů sklidí na vinicích o polovinu méně hroznů než je průměr v posledních deseti letech. Bude to mít vliv i na cenu vína v příštím roce. Podle tajemníka Svazu vinařů Martina Půčka budou zejména moravská vína dražší patrně o zhruba deset procent.
Sklizeň vína - ilustrační foto.

Sklizeň vína - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Hlavní sklizeň hroznů révy vinné začal koncem září. Sklizena je asi čtvrtina. Podle Půčka by vinaři mohli sklidit asi tři tuny hroznů z hektaru, což představuje asi 380.000 hektolitrů vína a v procentuálním vyjádření pak asi jen pětinu celkové spotřeby vína. Zbývající množství bude nutné vykrýt dovozem.

"Sklizeň tak můžeme srovnávat co do množství s ročníky 2003 a 1997," uvedl Půček. Špatná byla už loni, kdy výnosy oproti průměru poklesly o 35 procent. Nízká úroda byla letos způsobena vlhkým počasím v červnu a s tím spojeným rozvojem plísně révové, která provedla silnou redukci hroznů.

Nedostatek hroznů má vliv i na ceny. Hrozny se začaly prodávat za 15 korun za kilogram. "V současné době se pohybují kolem 20 korun za kilogram hroznů a směřují k 25 korunám," uvedl Půček.

Ekonomický dopad takto nízké sklizně je podle představitelů svazu velmi nepříjemný a lze konstatovat, že i přes velmi vysokou cenu hroznů bude letošní ekonomika produkce hroznů ztrátová. "Pěstitelé se dostávají do červených čísel. Náklady na hektar vinice jsou kolem 100.000 korun," uvedl Půček. Vliv ceny hroznů se tak bude muset promítnout i do cen vína. U moravského, kterého je naprostá většina, půjde podle Půčka o desetiprocentní nárůst.

Jednou z firem, která v letošním roce udrží prakticky stejnou sklizeň jako loni, je Vinselekt Michlovský z Rakvic na Břeclavsku. "Neudělali jsme nikde chybu. Některé věci jako mrazíky však nedokážeme ani my ovlivnit," řekl hlavní agronom společnosti Lubomír Kudelňák.

Vinselekt Michlovský hospodaří na 120 hektarech, úbytek sklizených hroznů by měl činit maximálně deset procent. Firma těží i z toho, že její struktura vinic je v kraji pod Pálavou roztroušená. "Na různých místech je počasí trochu jiné, proto nikdy nedopadneme úplně špatně," dodal Kudelňák.

Pozitivně hodnotí Svaz vinařů kvalitu letošního vína, přestože počáteční cukernatost hroznů byla poměrně nízká. "Vyšší cukernatosti očekáváme v následujícím týdnu, kdy přijdou na řadu odrůdy méně plodné, pro které není problém dosáhnout vyšší cukernatosti," dodal Půček.

LN se ptají za Vás

Jak hodnotíte letošní vinařskou sezonu? Jaká bude kvalita vín? Poroste jejich cena?

Vladimír Železný, zakladatel vinařství Tanzberg
S letošními odhady je to velmi složité. Ti vinaři, kteří nestihli před dešti vykonat nutné technologické úkony, asi spláčou nejen nad kvalitou, ale i nad množstvím. Letošní rok je jeden z nejkomplikovanějších za posledních dvacet let. Vína bude méně a jeho kvalita bude hodně záviset na prozíravosti, jakou projevili v průběhu roku vinohradníci.

Kateřina Kafková, spolumajitelka vinařství Chrámce Sklízet začneme až začátkem října, takže nemůžeme ještě hodnotit. Ale zatím se zdá, že všechna vína budou letos jakostní. Očekáváme, že ceny vín letos půjdou nahoru, protože kvůli letošnímu počasí je na trhu nedostatek hroznů.

Miroslav Kovacs, majitel vinařství Kovacs
Hodnotit úrodu je zatím předčasné, ale klíčové bude počasí na přelomu září a října. Hrozny byly letos napadeny mrazem a houbovitými chorobami, takže výnosy se někde sníží až o 50 procent. Kvalitu si ještě netroufám odhadnout. Cena vína se určitě nesníží, protože ten problém s úrodou je celoevropský. Spíše se ceny navýší jako reakce na to, co nám příroda letos nadělila, tedy malou úrodu.

Ladislav Vidáček, sklepmistr vinařství Mutěnice
Letošní sklizeň hodnotíme velmi špatně. Hrozny byly napadeny chorobami, rozbité kroupami a kvůli špatnému počasí mají malou cukernatost. Jak to dopadne s kvalitou vína, zatím nevím. Pokud ještě tak měsíc vydrží pěkné počasí, tak by naše víno mohlo být skutečně dobré. Zdražovat nejspíše nebudeme, protože nám to nedovolí hypermarkety.

Oldřich Drápal, sklepmistr vinařství Sonberk
Vzhledem k tomu, že zatím máme sklizenu jen ranou odrůdu Moravský muškát, je obtížné odhadovat celkový průběh sklizně. Naše vinice jsme před chorobami uchránili, objem sklizně odhadujeme na úrovni předchozích roků. Opravdovou kvalitu vín je vhodnější hodnotit až za pár měsíců.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.