Lidovky.cz

Na burzách hrozí další bublina, tentokrát jde o vzácné kovy

Ekonomika

  14:06
LONDÝN/NEW YORK - Obavy z výpadku dodávek vzácných kovů z Číny, která v jejich těžbě nyní zcela dominuje, vedou na západních burzách k prudkému růstu cen akcií malých a téměř neznámých těžařských firem. Podle analytiků a firemních manažerů vzniká typická bublina nadhodnocených cen, podobná neudržitelnému internetovému boomu, který vedl ke krachu bubliny "dotcom" firem na konci 90. let.

Richard Heeks strávil týdny fotografováním mýdlových bublin. Touto fotkou jeho soubor začíná. foto: Richard Heeks

Napsal to dnes britský list Financial Times.
Čína se nyní na globální produkci vzácných kovů podílí 97 procenty, letos však jejich produkci a vývoz začala omezovat. Chce tak zachovat klesající zásoby pro domácí firmy a budoucí domácí produkci s vyšší přidanou hodnotou. Vzácné kovy jako europium nebo neodym se užívají při výrobě počítačů, ve spotřební elektronice nebo k produkci elektromobilů. Růst jejich cen vyvolává hon za jinými zdroji těchto komodit.

Na burzách se tato horečka odrazila v náhlé vlně zájmu o akcie možných budoucích producentů vzácných kovů. Index firem z oboru těžby vzácných kovů od výzkumné firmy Kaiser Bottom-Fish Online od konce roku 2008 vzrostl dvanáctinásobně a jen za poslední měsíc získal 35 procent.

Bublina pravděpodobně praskne
Podle analytika Johna Kaisera již vývoj v tomto segmentu připomíná boom internetových firem, jehož krach vyvolal v USA v roce 2001 recesi. Podobný je také bublině uranových firem z let 2006-08, kdy hysterie kolem obav z propadu dodávek a prudký růst cen vyhnaly tyto akcie prudce vzhůru. Většina těchto akcií je už nyní zpět na původních nízkých úrovních.

"Mám obavy, že až tato bublina splaskne, pak to stejně jako se všemi ostatními bublinami skončí špatně," řekl šéf kanadského zpracovatele vzácných kovů Neo Material Technologies Constantine Karayannopoulos.

Ve světě
Šest prakticky neznámých malých těžařských firem z USA, Kanady a Austrálie má nyní díky růstu cen akcií tržní kapitalizaci téměř sedm miliard dolarů (122,5 miliardy Kč), třebaže žádná z nich ještě nic nevytěžila. Globální hodnota obchodu se vzácnými kovy podle listu činí jen asi dvě miliardy dolarů ročně. "Řekl bych, že mnoho z firem z oboru průzkumu vzácných kovů nepřežije," řekl šéf kanadské Quest Rare Minerals Peter Cashin.

Čína disponuje jen asi 36 procenty nynějších využitelných světových zásob vzácných kovů. 0d 90, let však svou produkci výrazně rozšiřovala, zatímco producenti v USA a jinde ji naopak zavírali. Asijské země jako Japonsko a Jižní Korea se nyní zaměřují na potenciálně perspektivní Vietnam, těžbu vzácných kovů podporuje Rusko a obnovuje se rozvoj ložisek v Austrálii a USA. Podle geologa Haralda Elsnera z německého Spolkového ústavu pro geologické vědy a přírodní zdroje se největší zásoby vzácných kovů nacházejí v Grónsku a v Kanadě.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.