Lidovky.cz

Změna v důchodech: komu ještě není padesát, může mít vyšší penzi

Ekonomika

  10:51
PRAHA - Poprvé od roku 1989 si budou muset lidé pod čtyřicet posílat část povinných odvodů sociálního pojištění na soukromý účet. Podle návrhu ministra práce Jaromíra Drábka, který ve čtvrtek projedná porada ekonomických ministrů, se má v roce 2012 začít na třech procentech příjmu.
Důchodci - ilustrační foto.

Důchodci - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Člověk s průměrným platem by si tak za rok poslal na soukromý účet 8640 korun. V roce 2015 by se pak odvod na privátní účet zvýšil na čtyři procenta a v roce 2018 na pět procent. Roční vklad u toho, kdo pracuje za průměrný plat, což je nyní necelých 24 tisíc měsíčně, by tak stoupl na 11 520 a později až na 14 400 korun ročně.

Lidé mezi 40 a 50 lety by se pak pro vyvedení části povinných plateb na soukromý účet mohli na rozdíl od mladší generace rozhodnout dobrovolně.

Drábkův startovní návrh se může ještě změnit. Velké zásahy se ale nečekají, protože na této části reformy se všechny tři koaliční strany až na detaily shodují. Ve volebních programech měly možnost vyvázat si 4 procenta povinných sociálních plateb na vlastní účet.

Návrh reformy už v únoru

Premiér Petr Nečas chce vládní návrh důchodové reformy představit do konce února. Dnešní porada ekonomických ministrů má být jedním ze dvou zásadních penzijních jednání.

Důchodový systém se hroutí

Poté by se už nad reformou měla na delším zasedání sejít koaliční rada K9. "Na základních principech už se teď shodujeme," říká premiér.

Risk je zisk, anebo velká ztráta

Lidé dostanou možnost ukládat si peníze na účtu u privátního penzijního fondu nebo si je nechají u nového státního penzijního fondu, kde budou mít své vklady stoprocentně garantovány.

Tento fond bude nabízet velmi bezpečnou investici na stáří, která ale bude mít nižší výnos, protože tento fond bude investovat výhradně do vládních dluhopisů.

U soukromých fondů si pak klient bude moci vybrat jak riskantnější, ale zároveň výnosnější, tak i velmi konzervativní investice. Ten, kdo si sám aktivně nevybere některý z komerčních fondů a nepožádá správu sociálního zabezpečení, aby mu právě tam jeho peníze posílala, bude automaticky přesměrován do garantovaného státního fondu.

Politici očekávají, že většina lidí své úspory ponechá raději ve správě státu. Mají totiž v živé paměti nedávnou finanční krizi a finančním trhům příliš nedůvěřují.

Znárodnění fondů na Slovensku a Maďarsku

Jejich názory se ale budou velmi měnit podle toho, jak se bude vyvíjet ekonomika. Svou roli mohou sehrát i špatné zkušenosti ze sousedního Slovenska a Maďarska.

Když v obou zemích dostala mladší generace šanci spořit si u soukromých fondů, využilo ji devět lidí z deseti. Svou roli sehrály masivní reklamní a marketingové kampaně. Ty se ale konaly v době, kdy obě země silně prosperovaly.

Robert Fico

Jak bývalý slovenský premiér Robert Fico, tak současný maďarský ministerský předseda Viktor Orbán ale prosadili v podstatě znárodnění části soukromých úspor. I to pravděpodobně důvěru Čechů k privátním fondům poznamená.

Výpadek důchodů bude krytý sjednocenou DPH

Pokud by odvody na soukromé účty prošly v Drábkem navrhované podobě, přijde stát v roce 2012 o 25 miliard v průběžném penzijním systému, z něhož platí důchody současných seniorů. Výpadek chce koalice vyrovnat sjednocením daně z přidané hodnoty na 19 procent.

To by vyneslo až 50 miliard ročně, které se budou ukládat na rezervním účtu ve státních finančních aktivech. Právě u této změny se ale čeká ostrý koaliční konflikt, protože Věci veřejné trvají na tom, aby se nezvyšovaly daně u základních potravin nebo dětských plen.

Příprava penzijní reformy finišuje

* Poprvé od roku 1989 si budou muset lidé pod čtyřicet let posílat část povinných odvodů sociálního pojištění na soukromý účet.

* V roce 2012 se začne na 3 procentech příjmu. Člověk s průměrným platem by si tak poslal na soukromý účet 8640 korun ročně.

* V roce 2015 by se odvod na privátní účet zvýšil na 4 procenta a v roce 2018 na 5 procent.

* Vklad u průměrného platu by stoupl na 11 520 a později na 14 400 korun ročně.

* Lidé mezi 40 a 50 lety by se pro vyvedení plateb mohli rozhodnout.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.