Lidovky.cz

Kolik letos zaplatíme? Mléko bude zdražovat, ceny masa padají

Ekonomika

  8:00
PRAHA - Milovníci mléčných výrobků si musí připravit na to, že letos sáhnou hlouběji do svých peněženek. Mléko od výrobců loni zdražilo skoro o pětinu a bude zdražovat i nadále. Ceny vepřového, stejně jako kuřat, naopak klesají. Vyplývá to z ankety, kterou provedl server Lidovky.cz mezi zpracovateli.

Kráva - ilustrační foto foto: Shutterstock

Během posledního čtvrtletí loňského roku vzrostly ceny zemědělských výrobců mléka podle Českého statistického úřadu o 25,7 procenta a odborníci počítají s dalším nárůstem.

Meziročně se ceny zvýšily o 18,6 procenta na 7,35 Kč/l (přičemž na maximu 7,98 Kč/l byly v prosinci).  

"Do spotřebitelských cen by se toto zvýšení mělo promítnout," říká Jiří Kopáček, předseda Českomoravského svazu mlékárenského  (ČMSM). Podle něj se maloobchodníci budou snažit nárůst cen zbrzdit.

"Odeznívá krize a vždycky jsme měli zpoždění za západní Evropou. Obvyklý nárůst ceny je na jaře, než nastane jarní krmná sezona, potom je mléka více a ceny se sníží. Jarní a letní mléko ale obsahují méně tuku a bílkovin," podotýká Kopáček s tím, že největší kulminaci cen očekává v dubnu.

Na trhu s mlékem je totiž deficit – spotřeba stálé roste a zpracovatelé můžou zvyšovat ceny.

Jogurt - ilustrační foto.

"Mléko jako komodita se vyváží – Česko má export téměř 500 milionů litrů ročně, což je pětina celé české produkce, a to hlavně do Bavorska a Saska a potom samozřejmě na Slovensko, méně pak do Itálie," komentoval trh odborník.

Zajímavostí je, že ze Slovenska se mléko k nám i dováží. "Například mléko Meggle je ze Slovenska a co se týká mléčných výrobků, tak když si zákazník koupí například želetavské Smetanito, tak pokud je ve čtverečcích, tak je z Česka a když je v trojúhelníčcích, pak jde o slovenský produkt," říká Kopáček.

Ceny vepřového ovlivňují trhy u sousedů
Ceny výrobců jatečných prasat meziročně klesly o 8,8 procenta, až na 27,22 Kč/kg u živých prasat na 35,07 Kč/kg u prasat již poražených.

Veterináři zajistili pětinu nebezpečného vepřového masa z Německa

Výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa Jan Katina si myslí, že mírně snížené ceny mohou vydržet až do velikonoc, kdy poptávka většinou naroste. "Odhad vývoje cen je velmi obtížný, protože náš trh je natolik malý, že nás nejvíce ovlivňují  pohyby na burzách v Německu a Polsku," dodává ředitel. Zastoupení tuzemského a zahraničního vepřového masa v celkové spotřebě v ČR je podle něj v poměru 1:1.

Levná a nekvalitní polská kuřata
Meziroční cena živých kuřat klesla o 1,3 % na 20,38 Kč/kg živé hmotnosti kuřete, ale snížila se i výroba kuřat a to o 4,8%. Za tento pokles může dle ředitele Sdružení drůbežářských podniků Františka Matese hlavně dovoz.

Polští vývozci drůbeže mají na trhu v Asii velký úspěch s kuřecími pařáty.

"Z Polska a Brazílie se k nám dováží kuřata, která jsou chlazena nekvalitními postupy – v hromadných vodních lázních – a ty jsou nejen náchylnější na přenos salmonel, ale také mohou mít podle předpisů EU větší objem vody – až 5,1 procenta, navíc kuřata z Brazílie mohou být pořád krmena masokostní moučkou," uvádí Mates.

Nárůst výroby ale očekává na jaře, kdy lidé začínají grilovat. "Nyní je přibližně 70 procent kuřat u nás českého původu, což je však poměrně málo, protože když se bude v Česku zvyšovat dovoz, tak již brzy nebudeme schopni zajisti celou potravinovou bezpečnost a Češi v tomto ohledu nebudou soběstační," uzavírá ředitel.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.