Lidovky.cz

Dosáhne Portugalsko na pomoc od EU?

Ekonomika

  12:00
PRAHA - Portugalsko je kvůli vysokému rozpočtovému deficitu považováno za kandidáta na přijetí zahraniční pomoci. Socialistická vláda premiéra Sócratese proto přijala tvrdá opatření, jejichž cílem je omezit rozpočtové výdaje.

Dnes již bývalý portugalský premiér José Socrates a ministr financí Teixeira dos Santos. foto: ČTK/AP

Součástí je i zvýšení daní nebo pětiprocentního snížení platů zaměstnanců ve státní správě. Portugalská vláda zatím potřebu zahraniční pomoci odmítá, v minulosti tak ovšem činilo i Řecko a Irsko, které nakonec o pomoc požádaly.

Bude nakonec Portugalsko muset požádat EU o pomoc? A pokud požádá, jaký to bude mít dopad na Euro? Je takováto situace postupně krachujících států udržitelná?

Marek Loužek, ekonom VŠE

Pokud budou růst výnosy z řeckých vládních dluhopisů dále nahoru, je pravděpodobné, že Portugalsko nakonec o pomoc požádá, protože zdroje z EU budou levnější. Eurozónu pomoc Portugalsku nepoloží, vážnější by bylo, kdyby o pomoc muselo požádat rovněž Španělsko. Pak budou nektere zeme nuceny vyhlasit skutecny bankrot - provést restrukturalizaci dluhů, kdy věřitelé budou muset část dluhů odepsat. Variantou je monetizace vládních dluhů za cenu vyšší inflace, k čemuž se však Evropská centrální banka zatím nechystá.


Pavel Sobíšek, UniCredit BankPavel Sobíšek
Situace Portagalska se nevyvíjí příznivě ani na jedné ze dvou hlavních front. Na domácí scéně hrozí, že nový balík úsporných opatření spadne pod stůl a s ním skončí I menšinová vláda, která ho prosazuje. Na evropské scéně mizí optimismus, že by páteční summit států EU přinesl konečné řešení pro zadluženou periferii. Rozhodnutí o zvýšení prostředků v novém fondu ESM bude podle všeho odloženo na červen a nejistota pro držitele dluhopisů nejzadluženějších zemí šroubuje výnosy bondů do astronomických výší. Investoři začali zřetelně oddělovat zrno od plev a dluhy Portugalska, stejně jako Řecka a Irska, představuje v jejich pohledu plevy. V této situaci se čím dál víc zdá účelné o pomoc EU požádat. Otázka spíš zní, kdo tak učiní, pokud Portugalsko zanedlouho ztratí legitimní vládu.

Ondřej Moravanský,analytik Cyrrus

Ondřej MoravanskýVe chvíli kdy píši tento odstavec zatím neproběhlo portugalské hlasování o úsporných programech, nicméně pokud nebude úspěšné (což vypadá jako pravděpodobnější varianta) tak se tím zavedení úsporných opatření zpozdí (chtě nechtě nakonec musí přijít) a tím se zvýší pravděpodobnost nutnosti přijetí ekonomické pomoci z fondu EU. Tento krok by však již neměl znamenat větší změnu pro evropské finančními trhy, neboť by již nebyl větším překvapením, a velikost portugalské ekonomiky není pro eurozónu příliš významná. Mezi zeměmi, které v EU patří do skupiny rizikových (PIIGS) a které zatím kromě Portugalska nezažádaly o evropskou pomoc, zbývají Itálie a Španělsko. Situace v těchto zemích není tak vážná, aby byly seriozní úvahy o nutnosti pomoci na pořadu dne, takže Portugalsko by mělo být poslední. Nicméně pokud by k tomu došlo, byl by to vzhledem k velikosti těchto zemí výrazně větší problém než v případě Portugalska.

Pavel MertlíkPavel Mertlík, analytik Raiffeisenbank
U Portugalska je téměř jistota, že bude muset o pomoc EU požádat. Euroval je na to připraven, počítá se s tím. Důvodem není ani tak letošní objem potřeby financování Portugalska, jako výše úroků.

Dopady na euro budou negativní, ale krátkodobé. Trh totiž se záchranou Portugalska počítá. Kurz eura je v současnosti velmi silný (EURUSD 1,41 - 1,42) a jeho oslabení v důsledku sanace Portugalska by nemělo být vyšší než o cca 70 základních bodů (tj. nejvýše někam k hladině 1,35; pravděpodobnější je ale pokles jen zhruba k hladině 1,37 - 1,38).

Euroval je dimenzován na několik států velikosti Portugalska, zvládl by ještě např. Belgii (tam ale bezprostřední problémy nehrozí). Nezvládl by však rozsáhlejší pomoc Španělsku, nemluvě o ještě větších zemích. Mimochodem: zadluženost USA dosáhla na konci roku 2010 98 % HDP a je větší, než zadluženost převážné většiny evropských zemí (na konci 3. čtvrtletí r. 2010 dosáhla míra zadluženosti zemí eurozóny 82,7 % HDP, zemí EU jako celku 77,8 % HDP. Zadluženost tak není specificky evropský, ale globální problém.

V minulosti se vždy velká zadluženost států nakonec řešila inflací, tj. znehodnocením peněz a tím i dluhů v nich denominovaných. Tak tomu bylo např. po obou světových válkách.

Jan Bureš, Era Poštovní spořitelna

Jan BurešPortugalsko se bude pomoci z venčí jen těžko vyhýbat. I kdyby tvrdší škrty nenarazily na odpor opozice, trhy jsou vůči slibům Portugalců do velké míry imunní. V minulém roce se Portugalsku totiž nepodařilo splnit stanovený cíl pro rozpočtový schodek a i letos může nepříjemně hospodařením státu zahýbat nižší výběr daní. Portugalci mají současně při porovnání se sousedním Španělskem daleko větší resty v bankovním sekotru, který je podkapitalizovaný a současně stále více závislý na finančních injekcích z ECB. Portugalsko by podle mého názoru mělo být posledním kandidátem na pomoc ze záchranných fondů a věřím, že se mu podobně jako Irsku nakonec podaří všechny dluhy splatit. V jiné situaci je Řecko, kde je dluhová koule příliš velká a bude se muset časem vydat cestou řízeného bankrotu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.