Lidovky.cz

Poslední výrobce psacích strojů skončil

Ekonomika

  12:51
BOMBAJ/PRAHA - Světlo světa opustil další předmět, který se ještě před pár lety zdál pro lidstvo nepostradatelný. Po kinofilmu, disketách či parních lokomotivách se do propadliště dějin odporoučel i klíčový pracovní nástroj všech úředníků, spisovatelů, novinářů či obyčejných grafomanů – psací stroj.

Psací stroj foto: Lidové noviny

V indické Bombaji ukončila činnost poslední továrna na klasické psací stroje, značka Godrej a Boyce. Podle listu India Business Standart za rozhodnutím stála klesající poptávka, která neumožňovala rentabilní výrobu. "Už jsme nedostávali moc objednávek," řekl listu ředitel továrny Milind Dukle.

Přestože se vzápění na internetových diskusích objevily informace, že se mechanické psací stroje vyrábějí ještě v Číně, žádný ze zdrojů nedokázal pokračující výrobu ověřit.

Prototyp psacího stroje představil už v roce 1714 Henry Mill, nicméně jejich průmyslová výroba se datuje až od roku 1868, kdy si přístroj nechal patentovat tiskař Christopher Latham Sholes v americkém Milwaukee.

Zlatý věk pak stroje zažily v padesátých letech 20. století, kdy jich například americký výrobce Smith-Corona prodal 12 milionů za pouhé tři měsíce. V roce 2009 se jich kvůli masivnímu nástupu počítačů celosvětově prodalo už jen 400 tisíc. Indie byla až donedávna jejich poslední baštou.

Nostalgické "datlování" však ve světě očarovalo velké množství sběratelů a fanoušků "starých časů". Mechanické psací stroje tak nadále zůstávají vyhledávaným artiklem na internetových aukcích či na bleších trzích v Evropě i v USA.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.