Lidovky.cz

Hušákova éra končí. Sazka je v konkurzu

Ekonomika

  9:02aktualizováno  20:33
PRAHA - Schůze věřitelů rozhodla o uvalení konkurzu na loterijní společnost Sazka a soud jej potvrdil. Konkurz prosadili největší věřitelé - KKCG a PPF. Znamená to, že Sazka zkrachovala a Aleš Hušák nemá žádné výkonné pravomoci. Vládu nad Sazkou převzal konkurzní správce řízený věřitelským výborem.

Aleš Hušák a Jan Tuna odcházejí ze soudní budovy foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

KKCG a PPF, které konkurz prosazovaly, mají podle svých prohlášení snahu zachovat činnost Sazky, ale ne se současným vedením. Sazka je v úpadku od konce března.

Zásupci Komárka a Kellnera potvrdili, že Sazka nekončí. Nekončí loterijní činnost, nebudou se vypínat terminály. Jediný kdo skončí je Aleš Hušák. Již zítra ho ve funkci nahradí konkurzní správce Josef Cupka.

"Účinnost nastává okamžikem zveřejnění. To tam bude dodáno v pondělí. Po právní stránce v konkurzu. V tom okamžiku práva nakládání s majetkem na Cupku. Cupka může vyměnit management," řekla LN mluvčí Městského soudu Lhotáková.

"Sazka se zcela určitě proti vyhlášení konkurzu odvolá. Bude se mu bránit všemi právními prostředky. A bude to dlouhá právní bitva, to vám garantuji,"  řekl po skončení věřitelské schůze šéf Sazky Aleš Hušák. "Domnívám se, že konkurz je ta nejhorší varianta. Reorganizace by byla pozitivní signál všem," dodal.

"Dnešní rozhodnutí o konkurzu, je jediným řešením budoucnosti Sazky. A neznamená to konec Sazky. Chceme, aby Sazka i nadále fungovala a byla zde i v budoucnu. Management, který Sazku přivedl na buben ale nemůže dále řídit Sazku a zachraňovat Sazku," uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko. Zároveň dodal, že KKCG je připravena poskytnout v souladu se zákonem Sazce finanční prostředky, které potřebuje.

Účinek konkurzu nastane až zveřejněním v insolvenčním rejstříku, což bylo mělo být hotové nejpozději do konce června, řekla novinářům mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková. Konkurz byl schválen téměř 78 procenty hlasů nezajištěných věřitelů a 100 procenty hlasů zajištěných věřitelů. Zajištěným věřitelem je přitom jen Then Bank of New York Mellon.

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Jejími akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící v tělovýchově a sportu. Největší podíl, 67,98 procenta, drží Český svaz tělesné výchovy. Ze zisku má podporovat sport a tělovýchovu, ještě v roce 2003 akcionářům vyplatila přes miliardu.

Aleš Hušák spolu s právníkem Sazky zdržují schůzi věřitelů loterijní společnosti Sazka.

"Naším cílem bylo pokusit se o reorganizaci. Situace ale dospěla tak daleko, že stávající management tvrdí, že společnost chce zachránit, ale faktické kroky, které po rozhodnutí o úpadku směřují k tomu, aby se Sazka dostala na kolena," uvedl zástupce KKCG. Podle něj dosavadní výsledky managementu neskýtají záruku, že by v průběhu reorganizace byla zachována dosavadní podnikatelská činnost Sazky.

"Konkurs je vynucené řešení ve chvíli, kdy akcionáři Sazky opakovaně odmítli naše návrhy na řešení situace a pan Hušák navíc zahájil cílené ničení Sazky. Konečně ale došlo k průchodu standardního mechanismu řešení situace, kdy dlužník není ochoten spolupracovat s věřiteli. Konkurs není konec loterijní firmy, ale v tuto chvíli jediná cesta, jak ji zachránit a rychle obnovit," sdělil ČTK mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Insolvenční správce Josef Cupka před rozhodnutím uvedl, že reorganizace je vždy lepším řešením. "Ale při současném stavu Sazky je reorganizace již nemožná," uvedl Cupka.

Vše o kauze Sazka

Schůzi věřitelů loterijní společnosti Sazka, která se odpoledne přesunula do budovy Městského soudu, od začátku provázejí spory mezi věřiteli navzájem i mezi některými věřiteli a Sazkou. Jednání se zúčastnilo zhruba 40 věřitelů.

Při rozhodování na schůzi věřitelů měli věřitelé s největším procentem pohledávek. Těmi jsou podle dosavadního výsledku schůze věřitelů skupiny PPF a KKCG. Společnosti Moranda, Sidereus, KKCG a držitel dluhopisů The Bank of New York Mellon mají totiž nadpoloviční většinu. Hlasovací práva mají celkem věřitelé s pohledávkami za necelých 8,4 miliardy korun.

PŘEHLED ÚDAJŮ SOUVISEJÍCÍCH S UVALENÍM KONKURZU NA LOTERIJNÍ SPOLEČNOST SAZKA

Konkurz je jednou z možností, které připadají v úvahu jako řešení po vyhlášení majetkového úpadku právnické osoby. Jedná se o speciální druh soudního řízení, při němž je zpeněžen majetek dlužníka, a výtěžek pak rozdělen mezi jeho věřitele.

V českém právu konkurz upravuje zákon číslo 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení. O prohlášení konkurzu rozhoduje na návrh věřitele nebo dlužníka soud.

Oprávnění nakládat s majetkem dlužníka poté přechází na soudem ustanoveného správce konkurzní podstaty (představenstvo podniku ztrácí oprávnění nakládat s majetkem firmy). Konkurzní podstatu tvoří veškerý majetek dlužníka.

Generání ředitel Sazky Aleš Hušák již dříve upozornil, že konkurz znamená okamžitý konec loterijní činnosti podniku. To však popřel ministr financí Miroslav Kalousek, podle něhož uvalení konkurzu není důvodem pro odebrání licence Sazce.

Také předseda majoritního akcionáře Sazky ČSTV Pavel Kořan řekl, že konkurz vnímá jako nejhorší variantu.

Podle údajů v insolvenčním rejstříku z konce ledna činí majetek Sazky 14,16 miliardy korun (z toho pohledávky 10,5 miliardy korun), závazky Sazky byly vyčísleny na 9,4 miliardy korun.

K nejvyšším majetkovým položkám Sazka řadí (v milionech korun): pohledávky vůči společnosti Bestsport (5843,9), nároky ze žalob proti Komerční bance, Raiffeisenbank a finanční skupině Penta (3173,3), pohledávky vůči Občanskému sdružení Zelený ostrov (1733,7), finanční investice (1720,2), směnky k inkasu (1099,8), budovy (842,3), pozemky (139,6) a software (100,9).

Sazka také vlastní podíly ve společnostech Agro Tera (velkoobchod), Kolby (vinařství), Bestsport (majitel a provozovatel O2 areny) nebo KPS Media. Je i vlastníkem zámku Rabštejn nad Střelou severně od Plzně a pozemků u Trutnova a poblíž Rudné u Prahy.

Po vyhlášení insolvenčního řízení se přihlásilo přes dva tisíce věřitelů, jejichž nároky (podmíněné i nepodmíněné) přesáhly 40 miliard korun. Číslo ale zkresluje fakt, že největší pohledávky (8,128 miliardy a 4,937 miliardy) jsou přihlášeny vícekrát a větší z nich je sporná. Insolvenční správce navíc uznal pohledávky jen za zhruba 15 miliard korun.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.