Lidovky.cz

Padělky umění ničí trh. Poradíme jak nenaletět

Ekonomika

  7:09
PRAHA - Nakupovat umění může přinášet velkou radost a zhodnocení finančních prostředků, nebo naopak – zklamání a promrhané peníze. A to v případě, pokud narazíte na padělek. Nechat se napálit přitom není vůbec těžké. Trh s uměním se totiž doslova hemží podvodníky a neseriózními prodejci.

Vymyslet lze i malíře. V roce 2005 vzbudila pozornost výstava, následný podvod se „zapomenutým malířem“ Bohumilem Kečířem, který nikdy neexistoval. foto: ČTK

Padělky nejsou výsadou jen černého trhu. Koupit je lze docela snadno i ve známé galerii. "Hned první obraz v mé sbírce od Antonína Slavíčka byl falzum. Kupoval jsem ho přitom ve známé galerii v centru Prahy a obraz měl posudek od odbornice, která je prý Slavíčkův znalec," tvrdí podnikatel a sběratel umění, který chce zůstat v anonymitě.

Jak se vyhnout falzifikátorům? 

  • Vsaďte na ověřená díla, nejlépe s certifikátem věrohodných institucí nebo expertů (pozor na soudní znalce, řada z nich uvádí nepravdivé závěry o autorství).
  • Skutečně drahé obrazy, prodávané renomovanou aukční síní, by měly mít už nejen vypracované posudky, ale případně i laboratorní zkoušky.

V té samé galerii dotyčný později koupil i dílo od Kamila Lhotáka, které je rovněž zpochybňováno, ale které bez problémů vrátil. O vrácení peněz za údajný Slavíčkův obraz se však nyní bude muset soudit.

Kdy vzniká pochybnost?

Obraz od Toyen z roku 1926 s názvem Geometrická kompozice

Rukopis, který se v průběhu autorova života mění, neodpovídá datu. Motiv obrazu nezapadá do autorovy monografie. Původ obrazu či prodejce budí pochybnost.

Některá falza oklamou nejen začínající sběratele, ale i zkušené znalce. Například renomovaná aukční síň Vltavín se kvůli padělku už dva roky soudí s jedním z největších aukčních domů na světě, Sotheby’s.

"Jde o jedno dílo, které jsme koupili od její francouzské pobočky. Že jde o falzum, přitom potvrzuje několik posudků od Národní galerie i od renomovaných znalců," řekl LN spolumajitel Vltavínu Robert Hédervári.

Bída znaleckých posudků
Jak však při nákupu umění falzum odhalit? Někteří sběratelé tvrdí, že je lepší si nechat vypracovat k obrazu nejméně tři posudky od renomovaných znalců.

Galeristé však upozorňují, že ne vždy se dá na znalce spolehnout, protože nejsou za své posudky právně odpovědní.

Co se nejvíce falšuje?

V širokém spektru padělatelů se objevují jak obrazy Emila Filly, tak třeba i díla herce Jana Kanyzy, od Františka Kupky až po Kristiána Kodeta. Nejvíc padělků se vyskytuje u autorů české moderny (Kupka, Čapek, Filla).
Emil Filla: Zátiší s lahví Cherry

"Co se týče posudků, situace je v Česku tragická. Každý operuje posudkem soudního znalce, ale ten tomu nemůže rozumět. Zatímco kunsthistorik se zabývá jedním autorem celý život a má ho perfektně nastudovaného, soudní znalec se mnohdy prezentuje jako ten, kdo zná díla od začátku 19. století do začátku 21. století. Ale to je nesmysl," upozorňuje Hédervári.

Nejvyšší instance, na kterou se lze v Česku obrátit k posouzení díla, je Národní galerie. Ta vypracovává složité rozbory děl, které padělky odhalí. Obrací se na ni jak jednotlivci, tak i instituce, spolupracuje se soudy a policií.

Jak se tvoří falza?

  • Na území republiky existuje podle odborníků několik dílen vyrábějících falzifikáty.
  • Padělatelé tvoří kopie obrazu nebo namalují nový obraz ve stylu konkrétního malíře.
  • Na dobových obrazech připíší podpis známějšího malíře té doby.

    úterý 29.6. Bylo to při zahájení výstavy obrazů dvorního malíře Rudolfa II., Hanse von Aachena. K nim do konírny však prezident již z horního sálu nesestoupil.
"Naše restaurátorské průzkumy a celkové expertizy ve velké míře tyto padělky odhalí," říká Petr Kuthan, vedoucí restaurátorského oddělení Národní galerie. Nevýhodou však je, že tyto rozbory jsou dražší (25 až 30 tisíc korun) a jejich vypracování trvá zpravidla tři až čtyři měsíce.

Výsledky jednotlivých expertiz uchovává Národní galerie ve svém archivu a je otázkou, zda by v boji proti falzům neprospělo, kdyby byly veřejně dostupné. "Národní galerie má za léta, co průzkumy provádí, nashromážděné velké množství informací. Podrobné protokoly, spektrální analýzy. Technolog si potom vezme odborný posudek a srovná ho se svým a leccos mu to může odhalit. Myslím, že by tyto výsledky měly být přístupné odborné veřejnosti," říká Magdalena Juříková, kurátorka sbírek Vladimíra Železného.

Falza s příběhem

Za úplatek se falzum dostane do monografie autora, některá falza se dostala i do odborných slovníků.

Vymyslet lze i malíře. V roce 2005 vzbudila pozornost výstava, následný podvod se „zapomenutým malířem“ Bohumilem Kečířem, který nikdy neexistoval.

Draze se prodávaly obrazy neexistujícího malíře Kečíře, který měl monografii i pamětní desku ve svém neexistujícím bydlišti.

Obecně platí, že terčem padělatelů je nejčastěji to, co je lidem přístupné a o co je velký zájem. V českých vodách to platí pro autory první poloviny 20. století, jako jsou Václav Špála, Kamil Lhoták, Toyen, Jan Zrzavý či Josef Lada.

Málokdy jsou paděláni žijící autoři – jednak je toto umění méně likvidní, jednak si lze snadno ověřit jeho pravost přímo u dotyčného umělce. I když i takové případy jsou známy.

Podle Národní galerie každopádně počet falzifikátů narůstá a je pravděpodobné, že na našem území existují přímo specializované dílny. Co se týče technik, nejhůře odhalitelné jsou padělky kreseb. "Když někdo použije starý papír, tuš, vodovky, tak je to neodhalitelné. Musíte se pak řídit spíš pocity," říká Hédervári. Často se také falšují menší grafiky.

Ráj padělatelů a podvodníků
Aby sběratel omezil rizika, je také nutné zvolit správné místo. Odborníci i sběratelé se shodují, že tím nejméně vhodným je nákup pomocí internetu či přes inzeráty. Obchodníci s falzy se totiž už více než dříve vyhýbají aukčním síním a galeriím, protože je to snadno odhalitelné. A častěji se zaměřují na inzerci a internet, kde anoncují, že prodávají soukromou sbírku.

Co dělat, když hrozí, že byl koupen padělek

Národní galerie provádí chemicko-technologický průzkum, který určí pravost použitých barev i materiálů, falešný obraz je možné vrátit zpět, pokud se jedná o renomovanou galerii či aukční síň.

Do očí bijící je případ nedávné nabídky na portálu Aukro, kde prodejce pořádá "Rozprodej soukromé sbírky od koruny". Zájemců o tuto aukci, kteří přihazovali desetitisíce, se kupodivu našlo hodně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.