Lidovky.cz

Sedm eur na hodinu: Němci vábí na letní brigády

Ekonomika

  11:00
PRAHA - Osmnáctiletá studentka Štěpánka Vomočilová už před měsícem marně hledala letní brigádu na prázdniny. „Snažila jsem se najít si v Praze nějaké místo v administrativě,“ říká středoškolačka z Královéhradecka. Hledala sice podle rad personalistů, ovšem marně.
Servírka - ilustrační foto.

Servírka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pro ni a pro tisíce dalších českých studentů se ale otvírá naděje za hranicemi: v Rakousku, Německu a Švýcarsku už pár týdnů Češi nepotřebují pracovní povolení, a odpadá jim tak nezáživně složitá administrativa.

INFOGRAFIKA:

A nabídka dobře placených míst na léto je tam velká. Například sezonní číšník si může přijít na zhruba sedm eur (170 korun) za hodinu.

Nejvíce nabídek volných míst v zahraničí je hlavně v cestovním ruchu, poptávka je ale i po pomocných silách na stavby či na sběr ovoce.

Anketa

Vyrazili byste na letní brigádu do ciziny?

Ano, uvažuji o tom 653
Ne, doma jsou možnosti srovnatelné 109
Preferuji stálý pracovní poměr 110
Brání mi jazyková bariéra 345

V Česku je už pár let brigád zoufale málo. "Nabídka sezonních prací kopíruje ekonomickou situaci. Ani krátkodobá místa zaměstnavatelé stále ještě neotevírají," vysvětluje Renáta Šťastná z personální společnosti Axial Personnel Agency.

Namísto dříve běžných záskoků za dovolené, které firmy nabízely právě studentům, dnes musejí práci i za své kolegy zvládnout stálí zaměstnanci.

Hledá se pomocný personál
Kdo se letního přivýdělku vzdát nechce, bude se muset poohlédnout po práci třeba v Německu nebo Rakousku. Na sezonní či krátkodobé pozice tam sice mohli studenti nastoupit už dříve, ale letos poprvé odpadá složité papírování a administrativa. Už totiž není potřeba pracovní povolení, celý proces se tak velmi zjednodušil.

A hlavní výhoda? Volných míst je dost. "Nejčastější krátkodobé pracovní příležitosti jsou v hotelnictví a gastronomii," říká Johann Braun z úřadu práce v bavorském Chamu.

Také v Rakousku je právě cestovní ruch oblastí, kde je v létě nejvíce krátkodobých pracovních nabídek. Hlavní podmínkou pro uchazeče ale je alespoň komunikativní znalost němčiny.

Na dobu neurčitou
Především v příhraničí už první studenti možnosti brigád v zahraničí zjišťují. "Samozřejmě jsme zaznamenali i zvýšený zájem o prázdninové brigády do německy mluvících zemí," říká Libor Šimánek, poradce Evropské služby zaměstnanosti EURES v Českých Budějovicích.

Ačkoli výdělky jsou v Německu a Rakousku vyšší, vyplatí se tam pracovat hlavně těm, kteří mají možnost dojíždět nebo najdou levné ubytování.

Jak doplňuje Petra Kunzová z úřadu práce ve Weidenu, na rozdíl od dlouhodobých míst je lepší hledat letní brigády přímo u konkrétních podniků nebo na specializovaných stránkách. Německé úřady práce mají ve svých nabídkách hlavně poměry na dobu neurčitou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.