Lidovky.cz

Rakušané lákají české lékárníky. Ti chybí doma

Ekonomika

  7:15
PRAHA - Čeští lékárníci se stávají cenným artiklem na mezinárodním pracovním trhu. Aktuálně shání minimálně stovku lékárníků Rakousko, a loví i v Česku. Zájem o Čechy z této profese je i z Velké Británie nebo Norska.
Lékarnice.

Lékarnice. foto: Shutterstock

Rakušané si na hledání dokonce najali personální agenturu, když předtím nezískali dost lidí na pracovní inzeráty.

„Nedávno jsme přes inzeráty začali hledat lékárníky v Česku a na Slovensku. Nikdo se na ně ale neozval,“ říká Wolfgang Nowatschek z tamní lékárnické komory, která má za úkol zprostředkovávání volných pracovních míst v oboru lékárenství.

INFOGRAFIKA

Když rakouské komoře došlo, že inzeráty nemají sílu, obrátilo se její vedení na mezinárodní headhunterskou společnost Pendl & Piswanger, která loví převážně vrcholové manažery. Ta nyní hledá pro rakouský trh lékárníky v Česku a na Slovensku, ale i v Maďarsku a Německu. Momentálně má kontrakt na hledání 70 až 100 lékárníků.

Nabízí jim nástupní mzdu okolo 90 tisíc korun, pokud jsou bez zkušeností. V Česku se nabízí mzdy v rozmezí 25 až 35 tisíc korun.
Na daleko vyšší peníze si údajně přijdou pracovníci s několika lety praxe. V Rakousku však požadují znalost němčiny a ochotu dojíždět nebo se přestěhovat.

Rakušané stárnou
Ve skutečnosti ale tamní trh potřebuje a v blízké budoucnosti ještě bude potřebovat víc farmaceutů. Rakouští lékárníci jsou totiž převážně starších ročníků a brzy začnou ve větším množství odcházet do důchodu. To přiznává i rakouská lékárnická komora.

„Potřeba nových lékárníků v Rakousku bude v následujících letech kvůli věkovému složení spíše růst,“ potvrzuje Nowatschek.

ČTĚTE TAKÉ:

Rakousko si slibuje, že s pomocí headhunterů, získá desítky lékárníků v průběhu následujícího roku. „Lékárny v Rakousku jsou regulované, není jich tam dvacet v jedné čtvrti jako v Česku. Mají vyšší marže, zvláště na volném prodeji léků,“ uvádí Igor Svatoš z Pendl & Piswanger důvody, proč jsou za hranicemi platy až třikrát vyšší.

Podle jeho názoru se společnosti z České republiky podaří získat zhruba 20 lékárníků do konce roku a celkem padesát do jednoho roku, další dodá ze Slovenska, Maďarska či Německa.

V Česku trh rychle roste
Podle dostupných informací je v Česku okolo osmi tisíc lékárníků. Farmaceutické fakulty v Hradci Králové a Brně ročně vystuduje zhruba 200 až 230 absolventů, další přicházejí ze Slovenska. Podle headhunterů tak odchod několika desítek z nich nemůže český trh nijak poškodit.

Ovšem lékárenství v České republice se zrovna nachází ve fázi, kdy lékárenské řetězce začínají skupovat soukromníky a plánují a otevírají spoustu nových poboček. Už to způsobilo, že lékárníci si mohou zaměstnavatele vybírat.

Vývoj počtu lékarníků v Česku
RokPočet lékárníků
20005857
20016103
20026362
20036657
20046852
20057076
20067238
20077450
20087665
20097739
20108000*

* Odhad společnosti Pendl & Piswanger

Grémium majitelů lékáren se tak k rakouským aktivitám staví ostřeji. „Je to další tlak na odliv kvalifikované pracovní síly a může vést k podobné situaci, jakou jsme zažívali s lékaři,“ tvrdí Marek Hampel, předseda představenstva Grémia majitelů lékáren, které zastupuje většinu českých majitelů.

Lov na lékárníky nechává klidnou naopak Českou lékárenskou komoru. Ta nemá možnost ovlivnit místo, kde lékárníci budou pracovat. „Závisí to plně na jejich svobodném rozhodnutí,“ říká Aleš Krebs, mluvčí lékárenské komory a dodává: „V České republice není kritický nedostatek farmaceutů, ale poptávka po nich je nyní na trhu práce poměrně velká.“

Rakousko není jedinou zemí, která loví české lékárníky. „Velká Británie má v Česku agentury, které najímají graduované farmaceuty do britských řetězců.

Tyto řetězce pak provádějí výběrová řízení v ČR na pozici lékárníka,“ řekla LN Veronika Šumpichová, která externě pracuje pro profesionální farmaceutickou federaci. Podle informací LN v Česku vyhledávají lékárníky i majitelé norských lékáren.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.