Lidovky.cz

Práce 2012: Absence? Okamžitá výpověď

Ekonomika

  7:02
PRAHA - Národ živnostníků a zároveň švarc systému má od Nového roku velkého strašáka. Pokuta za nelegální práci pro zaměstnavatele začíná nově na vysoké hranici 250 tisíc a může dosáhnout až 10 milionů.
Nešťastný muž - ilustrační foto.

Nešťastný muž - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Černému zaměstnanci hrozí několikanásobná pokuta deset tisíc a účinná je letos i obecnější definice nelegální práce, která lépe postihuje právě švarc systém. To je nejdůležitější změna, s níž se bude od letošního roku vypořádávat trh práce.

Největší letošní změny v pracovním právu

Zkušební doba

  • Zkušební doba u vedoucích zaměstnanců se zvyšuje ze tří na šest měsíců.

Nelegální práce

  • Nově je nelegální i závislá práce mimo pracovněprávní vztah, pokuta pro zaměstnavatele je až 10 milionů.

Práce na dobu určitou

  • Nově je možné sjednat tento pracovní poměr maximálně na tři roky a s maximálně dvěma opakováními.

Dohoda o provedení práce

  • Nově se rozšiřuje ze 150 hodin za kalendářní rok na 300 hodin. Zaměstnanec, který si takto přijde měsíčně na více než 10 000 korun, musí platit sociální a zdravotní pojištění.

Skončí tím zlatá éra živnostníků, kterých vloni bylo bezmála dva miliony? Podle odborníků nikoliv. "Předpokládám, že avizovaná represe proti švarc systému bude nejspíš bouří ve sklenici vody. Státní orgány jsou si vědomy, že kdyby tah proti švarc systému přehnaly, mohlo by být důsledkem rušení některých pracovních míst, což je v době stagnace ekonomiky vysoce nežádoucí," tvrdí Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Výraznější změny kontroly nehlásí ani samotný inspektorát práce. "Budeme to zahrnovat do běžných kontrol, ale není na to žádný speciální úkol," říká Milan Moravec z pražského inspektorátu práce. Podle něj se zatím nechystají žádné speciální kontroly švarc systému, ale je možné, že ministerstvo práce v průběhu roku takový úkol inspektorátům zadá.

Kontroloři dostali posily

Oficiálně ovšem ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje razantní kontroly namířené proti nelegálnímu zaměstnávání. Na letošek je podle mluvčí Viktorie Plívové naplánováno 200 tisíc kontrol.

Absence

  • Kdo nepřijde do práce, může dostat okamžitou výpověď. Omlouvá ho, pokud mu v docházce do práce brání nějaká překážka. O té se zaměstnavatel již nemusí dozvědět přímo od pracovníka.

Simulanti

  • Pokud nemocný není zastižen doma, může to být důvod pro výpověď.

Odstupné

  • Nově závisí na délce trvání pracovního poměru. Pod jeden rok = jedna výplata, jeden až dva roky = dvě výplaty, dva roky a více = tři výplaty.

Dočasné přidělení

  • Zavádí se možnost dočasně přidělit svého zaměstnance k jinému zaměstnavateli.

Pracovní doba

  • Maximální délka směny se prodlužuje z 9 na 12 hodin.

Inspektoráty práce dostaly kvůli tomu posilu zhruba 400 zaměstnanců, zejména úředníků z ministerstva. Úředníkům zjednoduší práci novela zákona, která zobecnila definici nelegální práce. Nově se tak mluví o živnostnících vystupujících jako osoby podřízené, přijímající úkoly, jsou závislí jen na tomto konkrétním zdroji příjmu a nemohou za sebe do práce poslat jinou osobu.

 To ovšem může postihnout všechny oblasti ekonomiky. Švarc systém v tomto smyslu totiž funguje v pohostinství, v IT firmách u zaměstnávání programátorů, ale i u obchodních zástupců.

Nezaměstnaní se hlásí na poštách

Nově si také ministerstvo chce víc kontrolovat nezaměstnané. Vybraní občané bez práce se nyní musí hlásit i několikrát týdně na poštách, aby dokázali, že nikde nepracují načerno.

Podle analytiků by přitom během letošního roku měla nezaměstnanost mírně vzrůst. V listopadu loňského roku dosahovala osmi procent. Během letošního roku by se měla podle odhadů pohybovat kolem úrovně 8,5 až 8,8 procent.

Další změny postihnou agenturní zaměstnávání. Agentury práce od Nového roku nesmí zprostředkovávat práci tělesně postiženým ani cizincům ze zemí mimo EU. Týká se to tedy zejména Ukrajinců, Moldavanů a Vietnamců.

Podle Jiřího Halbrštáta, marketingového manažera personální agentury Manpower, by tento zákaz měl postihnout více než 600 agentur a na 20 tisíc cizinců. Kateřina Ošancová z Centra pro integraci cizinců tvrdí, že jde "o vyvrcholení trendu omezení počtu zahraničních pracovníků", kteří zde už jen těžko seženou legální práci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.