Lidovky.cz

Pozor na podvodníky. Slibují práci, ale jen inkasují

Ekonomika

  7:03
PRAHA - Pětačtyřicetiletá Magda Lukášková z Prahy je dlouhodobě nezaměstnaná. Na nástěnce úřadu práce našla inzerát firmy Česká konzultační, která hledá obchodní referenty a nabízí výdělek 15 až 60 tisíc korun.
Úřad práce (ilustrační foto).

Úřad práce (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Řekla si, že to zkusí. Místo toho, aby po několika měsících bez práce získala zaměstnání, přišla o více než čtyři tisíce korun. A není sama.

Na internetu i u sdružení pro obranu spotřebitelů si totiž na podivné jednání firmy, která nabízí mnoho volných pracovních pozic konzultantů a obchodních manažerů, stěžují desítky zájemců o práci.

Hlavní byznys: zřejmě vybírání peněz

Pracovní místo totiž Česká konzultační podmiňuje povinným školením obchodních dovedností. Školení, které trvá 12 dní, vyjde nezaměstnané na 4400 korun. Ty firma garantuje vrátit, jen co k ní zájemce o práci nastoupí. Problémem ale je, že po ukončení školení a zaplacení zálohy uchazeče o práci firma vůbec nepřijme.

Nejčastější podvody

Nejčastější podvody, se kterými se můžete setkat při hledání práce - grafika

"Česká konzultační má inzeráty na internetu i na úřadech práce. Zdá se ale, že pouze hromadně nabere uchazeče, vybere poplatky za "školení", ale nikoho nepřijme. Uchazeči pak odcházejí bez práce i bez peněz.

Je otázkou, jestli právě taková školení, po nichž práci nikdy nedostanete, nejsou hlavním byznysem této firmy," stěžovala si zájemkyně o práci Kateřina Novotná na adresu sdružení na obranu spotřebitelů Spotřebitel.net a podobné stížnosti se množí i na stránkách www.podvodnefirmy.cz.

"O firmě Česká konzultační se nedá říct nic dobrého, ukončení školení má takové podmínky, že na tom může vydělat jen firma sama," píše na stránce jeden z poškozených. "Vzhledem k tomu, že jde o podvodníčky středního kalibru, je ztráta času chodit na pracovní pohovory," tvrdí další.

To, že jde o podvodné jednání, potvrzují i právníci. "Pokud někdo vybere zálohu za vyškolení, kterou slibuje vrátit při nástupu do zaměstnání, a poté k nástupu na pracovní pozici vůbec nedojde, měl by samozřejmě peníze vrátit. Jinak se jedná o bezdůvodné obohacení, tedy o podvod," říká právník sdružení Spotřebitel.net Miroslav Huml.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma však dál s klidem inzeruje desítky volných pracovních pozic a tvrdí, že zájemce o práci nijak nepodvádí. "Pokud má zájemce takové obchodní zkušenosti, které na pozici požadujeme, získá pracovní smlouvu ihned. Ostatní adepty nemůžeme pro nedostačující schopnosti přijmout okamžitě. To znamená, že zájemci o práci si buď zajistí praxi v nějaké jiné firmě, nebo mají možnost navštívit náš kurz. Těm, kteří u nás pak nastoupí, peníze vrátíme formou náborového příspěvku," říká Jan Hroch, předseda představenstva Česká konzultační.

Zaměstnankyně firmy, která má nábor nových zaměstnanců na starosti, pak LN řekla, že zmíněné čtyři tisíce slouží zaměstnavateli jako pojistka, že uchazeč má skutečně zájem pracovat.

Takže firma se "jistí", ale uchazečům podobnou jistotu nenabízí. Nikomu totiž přijetí po zaplacení a absolvování kurzu nezaručuje. Žádnou pracovní ani jinou smlouvu třeba o smlouvě budoucí totiž výměnou za čtyřtisícikorunový poplatek zájemce o práci nedostane.

Snadná kořist

Česká konzultační, a. s., ale není jediná, na kterou si podvedení uchazeči o práci stěžují. Na serveru Podvodnefirmy.cz zmiňují oklamaní nezaměstnaní třeba i společnosti Relet Group, Sousedské-služby nebo Dprace.cz a další.

Triků, kterými se podvodníci snaží vylákat ze zoufalých uchazečů o práci peníze, stále přibývá. V době finanční krize je totiž pro stále více lidí těžké sehnat jakoukoli práci, a proto sáhnou téměř po všem. Oklamat je pak není těžké.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.