Lidovky.cz

Benzin za 38 korun, vejce za sedm? Zdražování překvapilo i ČNB

Ekonomika

  12:16
PRAHA - Vejce za 5,50! Brňané mohli v pátek trhovkyním na Zelném trhu ruce utrhat. U benzinky v Trutnově zase stojí fronty aut. Litr benzinu tam je za 34,90 Kč.
Nákup potravin - ilustrační foto.

Nákup potravin - ilustrační foto. foto: ČTK

Ceny, nad nimiž by před rokem Češi skřípali zuby, dnes vyvolávají blažený úsměv. Jinde totiž za vajíčko chtějí až sedm korun, u některých benzinek stojí litr běžného naturalu i 38 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdražování, k němuž dala impulz vláda zvýšením DPH z deseti na čtrnáct procent, pokračuje. Dokonce takovým tempem, že to překvapilo i Českou národní banku, která podle výše inflace určuje cenu peněz na trhu.

„Vyšší než očekávaný byl v únoru meziroční růst cen potravin, regulovaných cen i cen pohonných hmot,“ komentoval čerstvá čísla ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Meziroční míra inflace v Česku v únoru zrychlila růst na 3,7 procenta z lednových 3,5 procenta.

Zvýšení sazby DPH

„Základem nárůstu hladiny maloobchodních cen je sice zvýšení sazby DPH, ale obchodníci si přirazili v průměru do cen zboží více, než by odpovídalo zvýšení daňové sazby,“ rýpl si analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Ceny potravin 2012.

Obchodníci přitom slibovali, že zdražování neplánují, protože kvůli růstu DPH mírně zvýšili ceny už loni, aby v lednu lidi nešokovali. Letos na sliby zapomněli. Zdražením si vyrovnávají nižší zisky z loňska i letos očekávaný pokles tržeb.

PSALI JSME:

Lidé se totiž obávají, že v současné nejisté ekonomické situaci jejich příjmy klesnou, a proto zvažují, za co peníze utratit. Je to ale uzavřený kruh, protože jednou z příčin jejich obav jsou právě rostoucí ceny. Například zemní plyn zdražil meziročně o čtvrtinu, teplo o osm procent, nájemné o pět. Průměrná cena kávy je oproti loňsku vyšší o čtvrtinu, vejce jsou dražší o polovinu, chleba o 16 procent.

Inflace ukusuje z platů

Míra inflace v ČR v únoru meziročně zrychlila na 3,7 procenta po lednových 3,5 procenta. V porovnání s letošním prvním měsícem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 procenta, což bylo hlavně kvůli zdražení potravin a nápojů.

Meziroční růst spotřebitelských cen ovlivnily hlavně ceny za bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. V bydlení zdražil například zemní plyn o 25,1 procenta, elektřina o 4,2 procenta a teplo a teplá voda o 7,7 procenta. Čisté nájemné bylo vyšší o 5,2 procenta. Mezi potravinami podražil mimo jiné chleba o 16,6 procenta, běžné pečivo o 18,9 procenta, káva o 27,3 procenta a vejce dokonce o 39,2 procenta

Mírně zlevnily oděvy, nábytek, elektronika či ovoce. Výrazně klesly jen ceny brambor, které se loni v únoru kvůli předchozí neúrodě vyšplhaly až na 17 korun za kilogram. Dnes stojí zhruba desetikorunu. Pokud bude zdražování pokračovat stejným tempem, poprvé po čtrnácti letech klesne reálná mzda. Mimochodem: V Česku se během loňska zvýšila průměrná mzda o 522 korun na 24 319 korun. Po odečtení inflace se ale zvedla jen o pár drobných.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

„Letošní vyšší inflace pravděpodobně nedovolí reálný růst průměrné mzdy. Očekávám spíše její pokles,“ uvedl Andrew Krenek ze společnosti PwC ČR. Firmy tak budou šetřit. „Počet nezaměstnaných převyšuje volná místa. Očekávám, že mzdy zaměstnanců, kteří vykonávají hůře placenou práci, poklesnou více,“ míní Miroslav Novák ze společnosti Akcenta CZ.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.