Lidovky.cz

Listerie vás ohrozit nemusí. Pozor si dejte spíš na složení uzenin

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Potravinářští inspektoři měli na svých pochůzkách v posledních dnech opět "štěstí". Prošlá data použitelnosti, masa a sýry skladované při vyšších než povolených teplotách, ale také listerie v párcích nebo salmonela v kuřecím mase patřily k jejich hlavním úlovkům.

Farmářský trh (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Téměř čtyři kila prošlých balíčků s kuřecími játry a srdci například našli inspektoři veterinární správy  v Hradci nad Moravicí, prodejce je navíc znovu zmrazil a dál prodával.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejčastější prohřešky, které mohou mít přímý dopad na lidské zdraví, se však týkají nedodržování stanovené teploty při prodeji hlavně sýrů, ale i masa nebo sádla. V Břeclavi  inspektoři inspektoři odhalili 27 balení sádla po 600 gramech, které bylo skladováno při teplotě skoro  20 °C, přičemž výrobcem stanovená teplota je 5 °C.

Jihomoravského kraje se také týkal nález pařených sýrů, které prodejce skladoval při teplotě přes 21 °C, přitom doporučená teplota je 4–8 °C. Podobných prohřešků se skladováním sýrů se dopustili také prodejci na farmářských trzích v Praze. 

Listerie v párcích, salmonela v kuřecích křídlech

Ve středočeských Netvořicích odhalila inspekce v libových párcích listerii, v Mohelnici v Olomouckém kraji byla odhalena salmonela v marinovaných kuřecích křídlech. V obou případech inspekce zakázala uvádět výrobky dál do oběhu a nařídila sanitaci výrobního zařízení. S prodejci bylo zahájeno správní řízení o uložení pokuty a dotyčné subjekty musejí počítat s následnými kontrolami.

Nálezy listerie a salmonely jsou podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna spíše výjimkou. "Toto zjištění znamená, že bylo sice zjištěno nadlimitní množství, což ale by nemělo lidi přímo ohrozit, zejména proto, že jak párky, tak marinovaná kuřecí křídla jsou výrobky určené k tepelnému zpracování. Teplem se opravdu ve velice krátké době jak salmonela, tak listerie zlikvidují," vysvětluje Duben.  

U salmonely a listerie pozor na druhotnou kontaminaci

Upozorňuje ale na takzvanou druhotnou kontaminaci jiných potravin, při níž se listerie či salmonely mohou rozmnožit. Proto je podle něj dobré dodržovat základy hygieny, tedy například stejnými noži nekrájet maso, sýry i zeleninu, aby nedošlo k případnému přenosu, a omývat také používané nádoby a prkénka. 

Jak při výběru uzenin nenaletět obchodnickým trikům?

Zákazník  by si měl v obchodě uvědomit, že zájem obchodníka je především prodat, tudíž by se měl být obezřetný, upozorňuje Josef Duben ze Státní veterinární správy.

  • Důležité je nenechat se zlákat líbivým obalem s hezkými obrázky dětí a slečen, ale přečíst si složení a uvážit, zda cena odpovídá kvalitě.
  • Obecně lze očekávat za více peněz „více muziky“, ale není to pravidlem. Dobré je si ověřit některé výrobce a u nich setrvat, ale nebát se ani zkoušet něco jiného.
  • Vždy si přečíst složení i u na první pohled velmi atraktivního výrobku. Zákazník se tak vyvaruje překvapení, když se u na první pohled lákavě vypadajícího zafóliovaného masa či masného výrobku se na druhé straně přečte: "obsah masa 70 %". To samozřejmě nemusí znamenat, že bude výrobek málo chutný, ale je jasné, že zbylých 30 % tvoří želatina, škrob, mouka, voda, atd.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.