Lidovky.cz

Zdražilo už maso, teď se zřejmě zvýší i cena pečiva

Ekonomika

  14:23
PRAHA - Mouka kvůli letošní špatné úrodě obilí podle Svazu průmyslových mlýnů podraží až o čtvrtinu. Pekaři už oznámili, že na podzim chtějí kvůli rostoucím nákladům jednat s obchodníky o zvýšení cen svých výrobků. Výnosy obilí jsou letos v Česku kvůli suchu o zhruba pětinu nižší než loni. Nižší úrodu letos hlásí zemědělci v několika částech světa.
Chléb s máslem - ilustrační foto.

Chléb s máslem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Velká poptávka zahraničních obchodníků po českém obilí zvýší podle Pavla Filipa ze Svazu průmyslových mlýnů cenu obilí, a tím i cenu mouky pro pekaře.

"Jestliže se v první polovině roku nákupní cena pšenice pohybovala pod hranicí 5000 korun za tunu, po sklizni by měla stoupnout až na 6500 korun za tunu," uvedl v pátek. Mlynáři proto předpokládají, že cena pšeničné a žitné mouky pro pekaře po sklizni vzroste až o 25 procent.

Příliš levné pečivo

Rostoucí ceny obilí budou mít zřejmě vliv na ceny pečiva a chleba. Pekaři tvrdí, že jejich náklady se za poslední rok kvůli růstu cen pohonných hmot, energií i surovin zvýšily o 20 procent, takže řada pekáren je nyní ve ztrátě.

Ceny chleba a pečiva budou hlavním tématem podzimních jednání pekařů s obchodními řetězci. "V případě, že by nebyl zohledněn nárůst nákladů a nastaveny správné cenové relace mezi výrobci a obchodem, řada pekáren by musela ukončit své podnikání," upozornil předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal.

ČTĚTE VÍCE:

Pekaři tvrdí, že v Česku jsou jedny z nejnižších spotřebitelských cen čerstvého pečiva v Evropě. Ceny navíc od roku 2007 stagnovaly či klesaly, zatímco náklady pekáren rostly. Ze statistik podle Dřízala vyplývá, že v roce 2007 byl klasický rohlík k dostání v obchodě za 2,5 korun a nyní jej lze běžně koupit za dvě koruny. "Věřím, že obchodníci dají přednost kvalitě čerstvých pekařských výrobků před nízkou cenou, což by jistě ocenila většina spotřebitelů," podotkl Dřízal.

Ceny zemědělských komodit začaly letos znovu růst. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby to způsobila neúroda způsobená suchem v některých částech světa. V USA byly hluboce podprůměrné výnosy kukuřice a sóji.

Špatná úroda byla i ve státech jižní a zčásti střední a východní Evropy.

Veleba míní, že kvůli tomu bude značný tlak na růst cen potravin.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.