Lidovky.cz

Jen akcie a fondy peníze nedělají, taky hračky nebo veteráni

Ekonomika

  7:00
Figurky akčních hrdinů, porcelánové panenky, luxusní historická auta či nejlepší lahve francouzských vín. Co mají společného? Dokážou investorům vykouzlit radostný úsměv ve tváři.

ilustrační foto: ČTK

Krásné malby přináší potěchu duši, prospívat však mohou i bankovnímu kontu. Hlavně v době ekonomické krize je investice do umění spolehlivou alternativou k nejistým výkyvům na trhu. V Česku to platí dvojnásob.

Od roku 2009 se na českém trhu prodalo víc obrazů Václava Špály než za posledních deset let. Navíc během prvních šesti měsíců letošního roku zažil český trh s uměním nejlepší období své historie. V tuzemských aukčních síních se od začátku roku do léta proinvestovala půlmiliarda korun.

Archivní víno může být dobrou investicí

Snaha o diverzifikaci rizika nebo nebo nedůvěra ke kolísajícím akciím – to jsou nejčastější motivy pro investování do umění. Umělecká díla za miliony v dnešních rozbouřených vodách představují alternativní způsob, jak zachovat nebo mírně zhodnotit investované peníze.

Nejdražším a nejvíce ceněným segmentem na českém trhu je klasická moderna – jde o díla například od Emila Filly nebo Václava Špály. Relativně podhodnocená jsou podle odborníků díla starých mistrů. Růstový potenciál má i české poválečné umění například od Mikuláše Medka.

Vinné fondy mohou vynášet až desítky procent ročně

Co je větší radost? Vypít lahev vína Château Cheval Blanc ročník 1933 za 30 tisíc korun, nebo si doušky červeného moku odepřít a těšit se z výnosů, které toto a další luxusní vína vynáší ve specializovaných vinných fondech? Zhodnocení vinného indexu Liv-ex, který je sestaven na základě dat ze stovek vín, ukazuje, že pro mnoho investorů je odpověď zcela jasná – do vína se vyplatí investovat. Specializované vinné fondy v posledních letech vynášely až dvacet procent za rok.

Hodnota indexu Liv-ex se za posledních deset let téměř ztrojnásobila. Pro srovnání – index pražské burzy se zhodnotil zhruba dvouapůlnásobně a největší evropský index FTSE zůstal na stejné úrovni.

Do čeho investovat? V Lidových novinách vyšla ve čtvrtek 18. října speciální příloha Rada nad zlato

I když v posledních měsících hodnota indexu kvůli poklesu poptávky na čínském trhu poklesla, víno stále představuje čínském trhu pro investory zajímavou alternativu. „S tím, jak dluhová krize pokřivuje finanční trhy, stále více investorů přichází k vínu, aby uchránili své investice,“ tvrdí Thierry Goddet, zakladatel a prezident společnosti Cavissima, která pomáhá klientům investovat do vín.

Ne všechna stará auta patří do šrotu

Kdo si koupí nové auto, většinou okamžitě přichází minimálně o třetinu pořizovací ceny. S dalšími roky provozu pak cena vozu dále klesá. Jsou ale exempláře, u kterých to funguje přesně naopak. Řeč je o historických luxusních autech. Předválečné kabriolety nebo kupé značek jako Mercedes, Ferrari nebo Bentley jdou v poslední době na dračku.

Rostoucí zájem investorů boří cenové rekordy i na trhu sportovních vozů z novější doby.
Například v srpnu se v Kalifornii vydražil sporťák Ford GT40 z roku 1968 za 11 milionů dolarů. Cenu světle modrého „žihadla“, které si zahrálo ve filmu Le Mans po boku herce Steva McQueena, však záhy překonalo otevřené kupé Mercedesu z roku 1930. Jeden z pouhých třiceti vyrobených modelů se prodal za 16,4 milionu dolarů.

Historický vůz (ilustrační foto)

O tom, že ivestice do luxusních veteránů se vyplatí, vypovídá zhodnocení indexu Hagi Top, který monitoruje ceny sběratelských vozů. Za poslední tři roky se index zhodnotil o 50 procent.

Dosud nejdražším historickým vozem je kupé Bugatti 57SC z roku 1935. Na světě jsou pouhé dva jeho exempláře. V roce 2010 pořídil jeden z nich neznámý majitel za 30 milionů dolarů.

Stroje, jež vydělávají bez práce

Většině lidí konto po výběru z bankovního automatu zchudne. V Austrálii to může být naopak. Společnost s příznačným jménem Own your own ATM, tedy doslova „Pořiď si svůj bankomat“, láká investory, kteří si u ní koupí bankomat, na každoroční výnos v hodnotě 20 procent z pořizovací ceny přístroje nebo na 30 centů z každého výběru – podle toho, co bude vyšší. Cena bankomatu se přitom pohybuje v rozmezí od 14 do 37,5 tisíce australských dolarů v závislosti na jeho poloze a společnost výnosy garantuje po dobu od osmi do patnácti let.

Nejlevnější automat tak ročně svému majiteli vydělá minimálně 2,8 tisíce dolarů, nejdražší potom nejméně 7,5 tisíce. Při těchto počtech a dle tvrzení Own your own ATM, že veškeré provozní náklady jdou na její účet, je možné po pěti letech bezpracně vydělávat. Po osmi letech, což je nejkratší doba, po kterou společnost výnos garantuje, vynese nejlevnější přístroj minimálně 5,6 a nejdražší 15 tisíc australských dolarů.

Za osm let se tedy investované peníze zhodnotí minimálně o 40 procent. To představuje zhruba čtyřapůlprocentní výnos za rok. Zní to jako rozumná investice, v čem je však háček? Australané na internetu nejčastěji nevěří, že společnost Own your own ATM dodrží své slovo.

Kreslení hrdinové mohou majitelům vydělat miliony

Investování do komiksů zažívá renesanci. Tím jak se v kinech objevují nové filmy na motivy příběhů kreslených hrdinů, jako je například film The Avengers, roste i zájem o sběratelské díly jednotlivých časopisů různých hrdinů, a to Batmanem počínaje, miliardářem Tonym Starkem alias Iron Manem konče.

Přitom ještě před časem sloužil komiks hlavně k přečtení, možná zapůjčení kamarádům – a pak ho již čekal odpadkový koš či zaprášená krabice někde na půdě. Jenže právě fakt, že většina starších dochovaných kusů byla poničena anebo již vůbec neexistovala, učinila z těch pár sešitů, které někdo zapomněl v bezvadném stavu ještě zabalené ve fólii, nečekaně výhodnou investici.

Iron Man

Ta teď může majiteli vydělat klidně i několik milionů dolarů, jako je tomu v případě prvního dílu Action Comics, kde se poprvé objevil Superman. Jedna kopie tohoto komiksu byla loni prodána za dva miliony dolarů.

Na komiksech se dá vydělat i dnes. Například díl komiksu Ultimate Spider-Man číslo 29 se dá na internetovém aukčním portálu eBay prodat za 600 dolarů, což 200× převyšuje původní hodnotu časopisu.

Podle komiksových odborníků by tak mohla být výhodnou investicí například koupě Iron Mana číslo 1, které teď stojí okolo 200 dolarů. Během příštích tří let se totiž očekává další růst jeho ceny.

Tikající investice

Většina lidí si je kupuje anebo je dostane jen proto, aby jim ukazovaly čas. Přestože prodej luxusních hodinek ve světě roste a jejich majitelé je mají spíš pro radost, existují ve světě i fondy, které se zaměřují na hodinky jako na investici. Fondy pak především nakupují sběratelské a vintage hodinky. Takovým příkladem je i fond Precious Time lucemburské společnosti Elite Advisors, který má ve svém portfoliu značky hodinek, jako je Rolex či Patek Philippe. Celkově tento fond spravuje hodinky v hodnotě více než 19 milionů eur.

Během loňského roku dokázal investorům nabídnout asi 12procentní výnos a za letošní rok, tedy od ledna do srpna, dokázal dosáhnout 5,5procentního výnosu. Investiční horizont tohoto fondu přitom není nikterak dlouhý. Doporučený investiční horizont je pro zájemce asi tři až pět let.  
Proč se do hodinek vyplatí investovat, ukazuje například prodej hodinek Patek Philippe z osmnáctikarátového zlata, které byly v roce 1995 prodány „jen“ za 430 tisíc dolarů. O 15 let později přesáhla hodnota tohoto kusu 3,2 milionu dolarů.

Vábivé panenky z porcelánu

Co mají společného porcelánové panenky z první poloviny 20. století a figurky akčních hrdinů z konce 80. a počátku 90. let? Sběratelé za ně na internetových aukcích nabízí stovky až tisíce dolarů, takže se z dříve oblíbených hraček stává výnosná investice.

Dětská panenka - ilustrační foto.

Například figurka amerického akčního hrdiny z poloviny 80. let G. I. Joe Snakea Eyese se dnes prodává za 600 dolarů. V době, kdy ještě byla na pultech obchodů, přitom stála 200× méně. Tedy asi 2,99 dolaru.

Nejde přitom jen o akční hrdiny. Podobně je tomu i s figurkami hrdinů ze sci-fi seriálu Star Trek. Pro představu, index S&P 500 vzrostl za stejnou dobu, tedy od roku 1985, z 165 bodů na 1440.

To je impozantní 875procentní nárůst. Jenže v případě panáčka G. I. Joe jde o nárůst 20000procentní.

Jenže i investování do hraček má několik problémů. Jednak musí být v původním obalu, tedy nikdy se nedostanou do rukou dětí, a zároveň je těžké odhadnout, z které hračky se stane za 25 let hit. I když i na to existuje rada.

Je dobré si koupit více hraček některého ze stárnoucích hrdinů, jako je Batman, Superman, či klidně postavičku z Příběhu hraček a pak si počkat desítky let a doufat, že se najde zájemce, který bude mít o figurku v dokonalém stavu takový zájem, že za ni dá v přepočtu klidně i desítky tisíc korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.