Lidovky.cz

Levné volání musíte usmlouvat. Průměrná cena je 2,18 za minutu

Ekonomika

  16:56aktualizováno  17:21
PRAHA - Průměrná cena mobilního volání v Česku klesla letos v pololetí meziročně o 18 procent na 2,18 Kč za minutu. Před pěti lety byla dvojnásobná. Vyplývá to z cenového barometru Českého telekomunikačního úřadu. Mnoho zákazníků ale na takové ceny nedosáhne, protože průměr sráží dolu neveřejné firemní nabídky a volání zdarma.
Telefonování - ilustrační foto

Telefonování - ilustrační foto foto: Shutterstock

Barometr porovnává maloobchodní ceny mobilních telefonních služeb společností Telefónica, T-Mobile a Vodafone. Ceny srovnává pomocí spotřebních košů.

ČTĚTE TAKÉ:

"V cenovém barometru získává veřejnost názorný a graficky přehledně ztvárněný nástroj, který jí bude poskytovat informace o celkovém vývoji vybraných cen v čase," uvedl předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Cenový barometr

Vedle vývoje cen mobilního volání barometr sleduje i cenu pevného připojení k internetu u třech mobilních operátorů a kabelové firmy UPC. Ukazuje rovněž, jak se ceny vyvíjejí z hlediska rychlosti stahovaných dat a podle použité technologie.

Aplikaci najdete zde

Podle něj hlavním úkolem v oblasti ochrany spotřebitele dál zůstává zejména průběžná kontrola náležitostí smluvních podmínek, kontrola obchodních praktik a dozor nad transparentností podmínek služeb, jejich cen a tarifů.

Vedle vývoje cen mobilního volání barometr sleduje i cenu pevného připojení k internetu u třech mobilních operátorů a kabelové firmy UPC. Ukazuje rovněž, jak se ceny vyvíjejí z hlediska rychlosti stahovaných dat a podle použité technologie.

Zatímco barometr ukazuje vývoj cen na trhu v čase, cenová kalkulačka umožňuje zhodnotit nabídku jednotlivých operátorů. Akreditaci zatím obdržela pouze jedna kalkulačka a v současnosti ČTÚ dokončuje akreditaci druhé.

ČTÚ byl v posledním roce kritizován za pasivitu v oblasti regulace cen mobilního volání, které patří k nejvyšším v Evropě. V současnosti dokončil analýzu mobilního trhu, která by měla do mobilních sítí umožnit vstup konkurence.

Chcete slevu? Pohrozte odchodem

Průměrnou cenu za volání srážejí speciální neveřejné nabídky pro zaměstnance větších firem či zákazníky, kteří operátorovi například pohrozí odchodem.

Udržet si zákazníky je totiž pro mobilní operátory jednodušší a hlavně také levnější, než získávání nových klientů. Lidé, kteří oznámí odchod ke konkurenci jsou najednou zahrnuti nabídkami, o kterých se jim původně ani nezdálo.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz tak například zákazníkům "na útěku" od Vodafone je nabízena až 75% sleva na volání nebo internet za polovic. T-Mobile pak ve snaze udržet si své ovečky láká na dva roky internetu v mobilu zdarma. Telefónica O2 zase nabízí 2580 volných SMS a 5 tisíc volných minut za 300 korun měsíčně.

Dražba za miliardy

Český telekomunikační úřad v poledne také spustil první ostré kolo aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE (Long Term Evolution). Zájemci, kterými jsou T-Mobile, Telefónica, Vodafone a PPF Mobile Services, budou dražit frekvence s celkovou vyvolávací cenou 7,4 miliardy korun.

ČTÚ v aukci nabízí celkem 40 bloků kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. V nejdražším pásmu 800 MHz, které je vhodné pro pokrytí velkého území, je přitom místo pouze pro tři uchazeče.

Vyšší pásma jsou vhodná spíše do hustě osídlených oblastí. V pásmu 1800 MHz pak je část frekvencí vyhrazená jen pro nového operátora. Získat je tak může jen PPF, která se chce stát čtvrtým mobilním operátorem.

Výsledky aukce by měl úřad oznámit 28. listopadu. Na základě výsledků pak budou moci operátoři žádat o konkrétní kmitočty. Ty by měl ČTÚ rozdělit 20. prosince.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.