Lidovky.cz

Statisícové dluhy za porod či léčbu rakoviny, i to hrozí cizincům v Česku

Ekonomika

  7:00
PRAHA - „Zase jeden Ukrajinec se špatným pojištěním,“ vyslechl si osmadvacetiletý Kosťa Ostrožinskij v jedné z pražských nemocnic, kam ho sanitkou poslal jeho lékaře poté, co mu udělal rozbor krve. „Pak jsem se od lékařů dozvěděl, že mi diagnostikovali vážné onkologické onemocnění a že pojistné krytí z mého zdravotního pojištění bude na nutnou léčbu zcela nedostatečné a pokryje jen zlomek výdajů,“ vypráví svou zkušenost.
V nemocnici (ilustrační foto)

V nemocnici (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pochází totiž z Ukrajiny, tedy z takzvané třetí země, a neměl v Česku trvalý pobyt. Byl tak odkázán na komerční zdravotní pojištění. To je podle Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v Česku nevyhovující.

Nedonošené děti, chronicky nemocní lidé i senioři. Ti všichni jsou pro soukromé pojišťovny nevýhodní a spadají tak do kategorie „nepojistitelných“ cizinců. Ilustruje to i jeden z příběhů ze studie o komerčním pojištění, která je součástí Kampaně za zdravotní pojištění migrantů a migrantek.

Statisíce za předčasný porod

Cizinka i se svým manželem legálně pracovala v Česku a platila tak veřejné zdravotní pojištění. Žena ale předčasně porodila a dítě muselo být umístěno v inkubátoru. Snažili se proto pro něj obstarat soukromé zdravotní pojištění, u žádné z pojišťoven ale nepochodili.

Problémová skupina

Na komerční zdravotní pojišťovny jsou odkázáni všichni cizinci ze zemí mimo EU, kteří nemají v Česku trvalý pobyt a nejsou zaměstnaní.

Patří sem podnikatelé, ale také rodinný příslušníci, hlavně manželky a děti. Zdravotní pojištění je přitom i pro ni povinné. Pojišťovny ale nemají povinnost je pojistit.

To je problém především pro děti s vrozenou vadou, chronicky nemocné a starší lidi. V Česku existuje podle Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR pět hlavních komerčních zdravotních pojišťoven.

Péče o nedonošeného novorozence nebyla pro žádnou z nich lákavou vyhlídkou. Nemocnice tak nyní na rodičích vymáhá soudní cestou pohledávku více než 800 tisíc korun.

Pro rizikové skupiny těžko dostupné soukromé pojištění se povinně týká všech cizinců, kteří přijdou do Česku ze zemí mimo EU, nemají trvalý pobyt a nejsou zaměstnaní. Tedy například živnostníků, ale také manželek a dětí pracujících mužů. Celkově je to zhruba 100 tisíc lidí.

Zisk pro pojištovny

Ti si musí vybrat ze skupiny soukromých pojišťoven. „Z údajů obsažených ve výročních zprávách pojišťoven lze odhadnout, že například v roce 2011 činily příjmy hlavních pěti pojišťoven z komerčního zdravotního pojištění cizinců až 870,7 milionů Kč, zatímco náklady na pojistná plnění dosahovaly maximálně 192,25 milionů Kč (tj. 22%). Zajímavé dále je, že všechny pojišťovny vykazují extrémně vysoké provozní náklady, které několikanásobně převyšují náklady na pojistné plnění a představují podle jednotlivých pojišťoven 47 - 80 % vybraného pojistného,“ uvádí studie.

U veřejných zdravotních pojišťoven přitom dosahují provozní náklady 3,5 procenta.

ČTĚTE VÍCE:

Soukromé pojišťovny se zaměřují hlavně na mladé, zdravé lidi. Pro nemocné děti nebo starší lidi je získat pojištění mnohem těžší. A i když toho dosáhnou, existuje řada výluk a výjimek, při kterých pojišťovny léčbu neproplatí. Jako v případě Kosti Ostrožinského.

S penězi v kapse

Pětatřicetiletá Zulfija Hudajberganova z Uzbekistánu popisuje další potíž. „Lékaři mě několikrát odmítali s kartičkou z komerční pojišťovny ošetřit, a to i v akutních případech, když jsem například přišla v noci na pohotovost. Když se jednalo o neodkladnou péči a trvala jsem na jejím poskytnutí, vyžadovali po mě poměrně vysokou finanční částku jako zálohu, protože neměli jistotu, že jim péči má pojišťovna uhradí. Stávalo se to i ve zdravotnických zařízeních, jejichž adresy mi dala zdravotní pojišťovna jako jejich smluvní zařízení,“ řekla.

Nevládní organizace tak od loňského podzimu v Kampani za zdravotní pojištění pro migranty a migrantky usilují o to, aby i tito přistěhovalci byli zařazeni do veřejného zdravotního pojištění.

Ministerstvo chystá změny

Ministerstvo zdravotnictví společně s resortem vnitra už plánují rozšířit možnost veřejného pojištění i pro cizince podnikající v Česku.

ČTĚTE TAKÉ:

„Za předpokladu, že na území Česka mají povolení k dlouhodobému pobytu, vykonávají svou výdělečnou činnost nepřetržitě po dobu delší než 12 měsíců a nemají žádné nedoplatky vůči státu,“ doplňuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová.

Ostatní přistěhovalci by měli nadále spadat do komerčního pojištění. I to by se ale mělo změnit. „Komerční pojištění bude nově pojištěním nárokovým a bude svým rozsahem odpovídat rozsahu veřejného zdravotního pojištění,“ dodává mluvčí.

Kdo má nárok na veřejné pojištění

Současná úprava osobního rozsahu zákona o veřejném zdravotním pojištění umožňuje cizincům vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění za předpokladu, že mají na trvalý pobyt nebo jsou zde zaměstnáni.

Pojištěni jsou také žadatelé o mezinárodní ochranu a cizinci, kterým bylo uděleno oprávnění k pobytu na území Česka za účelem poskytnutí dočasné ochrany.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.