Lidovky.cz

Bič na lichváře má zelenou. 5 tipů, jak neskončit kvůli půjčce na mizině

Ekonomika

  7:00
PRAHA - K tomu, aby platil bič na lichváře v podobě novely zákona o spotřebitelském úvěru, už stačí jen podpis prezidenta. Stát už brzy omezí nekalé praktiky: zakáže například směnky, volání na drahá telefonní čísla či obchodní podmínky napsané téměř neviditelným písmem. Na co si dát pozor, abyste kvůli sjednání úvěru neskončili na mizině?

Novelu zákona, která má zlepšit postavení klientů a zamezit nekalým úvěrovým praktikám, schválil ve čtvrtek Senát. Jednou z novinek jsou i výrazně vyšší pokuty za porušení nových předpisů. Firmy mohou platit až 20 milionů korun, dosud byla maximální sankce pět milionů.

Změny v zákoně o spotřebitelském úvěru

Právě teď se proto teď nepoctiví úvěráři snaží získat nové klienty stůj co stůj. Zákon se totiž nevztahuje na smlouvy uzavřené v minulosti, ale pouze na ty nové. K nejdůležitější změně patří zákaz používání směnek k zajištění úvěrů. Právě směnky dovedly v mnoha případech klienty do dluhové spirály.

5 tipů

  • Informujte se. Před tím, než se rozhodnete půjčit si, důkladně se informujte, od koho si vlastně půjčujete, prohledejte internet, optejte se v okolí. Rozhodně neodpovídejte na nabídky vylepené v ulicích uvádějící pouze telefonní číslo.
  • Nevolejte na „devítky“. Poskytovatele úvěrů si nezvěte domů. V žádném případě ale nesjednávejte půjčku po telefonu. Renomované společnosti mají také infolinky, ty ale nezačínají číslem 9. Takové linky jsou předražené a jejich jediným účelem často bývá vás udržet jen co nejdéle „na drátě“. Za desetiminutový hovor zaplatíte i víc než tisíc korun. Půjčku většinou stejně nedostanete.
  • Neručte nemovitostí. Při pořizování spotřebitelských úvěrů není potřeba ručit bytem, chatou nebo dokonce domem. Jedná se totiž většinou o menší částky. Pokud se pak například spozdíte se splácením, exekutor vás může rychle připravit o střechu nad hlavou.
  • Sledujte RPSN. Roční procentuální sazba nákladů ukazuje kolik doopravdy zaplatíte za půjčku navíc včetně úroků a všech poplatků. Poskytovatelé tento údaj musejí uvádět povinně. Čím vyšší, tím více zaplatíte. Vizte tabulku.
  • Pozor na „výhodné“ pojištění. Podvodníci často vnucují k úvěru povinné pojištění. Jako zprostředkovatelé pak inkasují dvakrát - tisíce od žadatele a provizi od pojišťovny. Úvěr poté stejně nemusíte dostat.

Praxe lichvářů je totiž často následující – klientům půjčí například 20 tisíc korun, ale nechají si podepsat směnku splatnou za několik měsíců na částku 50 tisíc korun. Pokud klient částku v požadované době neuhradí, majitel směnky se obrátí na soud s návrhem na vydání platebního rozkazu.

Je-li směnka v pořádku, což u profesionálů bývá, soud jim bez váhání vyhoví. A pokud klient nezaplatí, následuje obvykle exekuce. Se směnkou lze navíc libovolně obchodovat, takže dlužník vůbec nemusí vědět, kdo jeho směnku zrovna má.

Ještě větším problémem jsou bianko směnky, na které si jejich majitelé mohou napsat jakoukoliv částku i datum splatnosti.

Z trhu by díky novele zákona měly zmizet nejen směnky, ale i nepoctiví zprostředkovatelé úvěrů. Ti od zákazníků často vyberou tři nebo pět tisíc korun za to, že jim zprostředkují půjčku u některé z úvěrových firem.

Často však jde o trik a klient žádnou půjčku nedostane se zdůvodněním, že nesplnil předpoklady. Od ledna ale takové firmy budou mít nárok na odměnu až poté, co předloží spotřebiteli vyrozumění o výsledku své zprostředkovatelské činnosti.

Další praktikou, které má novela zákona zamezit, je půjčování lidem bez práce a také těm, kteří prokazatelně nebudou mít na splácení, nebo těm, kteří jsou ve finančních potížích.

Dosud úvěráři půjčovali prakticky každému a místo skutečné finanční situace klientů je zajímal spíš tučný výdělek na úrocích nebo na zprostředkování úvěru. Nově však půjčkové firmy budou mít povinnost důkladně prověřit bonitu svých klientů.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud zákazníkům půjčí více, než ti budou schopni splácet, mohou klienti smlouvu napadnout u soudu. Jestliže soud postup úvěrové firmy uzná jako špatný, smlouvu může zrušit od jejího počátku. Klient tak sice bude muset vrátit půjčenou částku, ale nehrozí mu žádné pokuty ani jiné sankce.

Lichváři kromě směnek přijdou i o další velký zdroj příjmů. Z jejich byznysu bude muset zmizet volání na drahé linky začínající předvolbou 900. Minuta volání na takové číslo vyjde na 90 korun za minutu a operátoři na druhé straně telefonu mají jediný cíl – povídat si s klientem co nejdéle, aby co nejvíce zaplatil.

Výsledkem pak bývá, že zájemce o půjčku bez problémů utratí za jeden telefonát několik tisíc korun, úvěr už mu ale firma neposkytne. Novela dále upravuje ručení za úvěr.

Co je RPSN - grafika

Nově nesmí klient ručit ničím, co je ve zjevném nepoměru k částce, kterou si půjčuje. To v praxi znamená, že půjčí-li si někdo například 100 tisíc korun, nebude moci ručit vlastním domem.

Chybí kontroloři

Velcí hráči na trhu s novelou nemají problém. „Nový zákon vítáme. Důležité ale je, aby se jeho dodržování kontrolovalo,“ říká mluvčí společnosti Home Credit Bienvenu.

Slabým místem zákona se může stát kontrola nových nařízení. Na starosti ji bude mít Česká obchodní inspekce. Ta sice na leden plánuje kontroly úvěrových firem, na to, aby kontrolovala všechny nepoctivé úvěráře, ale podle svých slov nemá dostatek kontrolorů.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.