Lidovky.cz

Záplava vysokoškoláků nemá šanci se zaměstnat, míst pro ně ubývá

Ekonomika

  12:55
PRAHA - Pracovní agentury potvrzují trend, že zatímco počet absolventů škol roste, míst pro ně ubývá. Největší ochota zaměstnávat absolventy vysokoškoláky stejně jako absolventy střední školy s maturitou je v administrativě, kde je polovina nabídek vhodná pro uchazeče bez praxe.
Absolventka - ilustrační foto.

Absolventka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Za posledních 12 měsíců zaměstnavatelé zveřejnili na pracovním portálu Profesia.cz 11 procent nabídek vhodných pro absolventy středních škol s maturitou, o rok dříve byl tento podíl 13 procent. Pro absolventy magisterského studia na vysoké škole je jen devět procent nabídek, před rokem jich bylo 11 procent.

"Pracovní trh nezvládá absorbovat velký nárůst absolventů nejen v Česku, celosvětově se mluví o ztracené generaci mladých lidí, kteří neměli šanci se zaměstnat. Vedle počtu je velkým problémem nesoulad ve studijních oborech a potřebách trhu práce. Evropa volá po technických oborech, stárnutím populace bude i velká poptávka po sociální a zdravotní péči," uvedla Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

"Počet volných pracovních míst pro absolventy klesá a jejich nezaměstnanost roste. Firmy upřednostňují již 'hotové' zaměstnance, do kterých nemusí na začátku tolik investovat. Hrozí tak, že vytvoříme ztracenou generaci, která už nikdy nenajde cestu na trh práce. To ohrozí budoucí rozvoj ekonomiky, protože s odchodem nynější generace zkušených pracovníků do důchodu nebudou mít firmy kde hledat potřebné zaměstnance," míní marketingový manažer ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Titulů přibývá

Za posledních pět let se kvůli slabším ročníkům snížil počet absolventů středoškolského vzdělání řádově o deset procent, počet studentů vysokých škol se od roku 2001 zdvojnásobil na 400 tisíc.

S rostoucím počtem studentů se ztrojnásobil i počet absolventů, částečně i kvůli rozdělení studia na bakalářské a magisterské studium.

Data serveru Jobs.cz ukazují na to, že počet míst pro absolventy se z výraznějších propadů v druhé polovině loňského roku posouvá do fáze stagnace.

Proti loňskému dubnu byl letos počet míst vhodných pro absolventy o pět procent nižší, přesto se však drží nad úrovní z let 2009 a 2010, kdy kulminovala první vlna krize.

Ve srovnání s předkrizovým obdobím je počet míst pro absolventy nyní poloviční. Vývoj v posledních letech přinesl ještě jednu podstatnou změnu.

Část pozic, které by dříve snadno obsadili lidé se středoškolským vzděláním, nyní spíše získají vysokoškoláci, ač to příliš neodpovídá jejich kvalifikaci, podotkl analytik Jobs.cz Tomáš Dombrovský.

Společnosti na Profesia.cz nejvíce obsazovaly absolventy středních škol na pozice v administrativě (1073 nabídek) a obchodě (903 nabídek).

Nedostatek odborníků na trhu přinesl příležitost mladým bez praxe i v oboru informačních technologií ve 440 nabídkách.

Vysokoškoláci jsou na tom stejně jako s maturitou

Podle jednotlivých oborů je největší ochota zaměstnávat absolventy střední školy s maturitou v administrativě, kde je polovina nabídek vhodná pro uchazeče bez praxe. Následují obory zákaznická podpora (47 procent) a pojišťovnictví (44 procent). Společnosti však hledaly středoškoláky i na pomocné práce, kde je 43 procent nabídek vhodných pro absolventy středních škol, ale i do výroby (22 procent).

Absolventi vysoké školy mohli najít nejčastěji podobné nabídky jako středoškoláci, konkrétně v administrativě (662 nabídek), v informačních technologiích (598 nabídek) nebo obchodě (407 nabídek). Nejvyšší podíl nabídek pro absolventy vysoké školy měla zákaznická podpora (47 procent).

Struktura, která je velmi podobná jako u středoškoláků, dokazuje, že se obsazují absolventy obory, kde je buď nedostatek pracovní síly na trhu, nebo kde není vzdělání důležité.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.