Lidovky.cz

Start s půjčkou? Banky lákají oběti povodní na výhodnější nabídku

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Banky zareagovaly na letošní povodně svižně. Lidem postiženým velkou vodou začaly velmi brzy nabízet zejména rychlé a levnější půjčky, které mají vyplavené domácnosti a firmy postavit na nohy. Výhodné úvěry slibuje i vláda. Vyplatí se ale v této zoufalé situaci zadlužit?

Stačí potvrzení městského úřadu či pojišťovny a peníze máte ihned k dispozici. Expresní půjčky pro lidi zasažené povodněmi už nabízejí všechny významné české bankovní domy. Mezi jejich hlavní klady patří zejména rychlost vyřízení a zvýhodněná úroková sazba.

Například Česká spořitelna nabízí bezúčelnou půjčku do výše až 600 tisíc (milion pro firmy) s fixní sazbou 6,9 % s dobou splácení do sedmi let. Stávající klienti, kterým chodí na účet mzda, na peníze dosáhnou okamžitě.

S téměř identickou nabídkou přišla také ČSOB a její dceřiná Era, která s 6,9% úrokem půjčuje až 1,5 milionu korun na dobu splácení až 5 let s možností tříměsíčního odkladu splátek. Stejně jako u České spořitelny jsou úvěry ČSOB zbavené měsíčních poplatků za správu účtu.

Také GE Money Bank nabízí rychlou půjčku s odkladem splátek bez poplatků, výši úroků však nastaví u každého klienta individuálně s ohledem na závažnost situace, ve které se po povodni ocitl.

„Pokusíme se najít takové řešení, které mu umožní se s následky povodní co nejrychleji vypořádat,“ říká manažer spotřebitelských a hypotečních úvěrů GE Money Bank Radek Ženka. Zájemci mohou na počkání získat také kreditní kartu na tři měsíce bez úroku.

Spíš než se zadlužit vyberte úspory

Podle Patrika Nachera, známého kritika českých bank a provozovatele webu BankovníPoplatky.com, by si každý měl speciální nabídky bank dvakrát promyslet: „je příjemné vidět, že najednou to u bank bez poplatků jde. A to velmi rychle. Ale zvlášť u lidí, které už nějaké dluhy mají, je otázkou, zda je nezbytné se znovu zadlužovat. I když je to výhodnější, než obvykle.“

Rychlá reakce bank je podle Nachera přínosná, na vypořádání se s následky povodní však doporučuje nejprve čerpat finance ze spořících účtů. „Ty většinou nevydělávají, respektive vydělávají méně než je inflace. Pokud je to možné, tak spíš než se zadlužovat je podle mě lepší využít peníze, které si dávají lidé stranou na dovolenou nebo na nákup auta,“ dodává Nacher.

Právě předčasně vypovězení termínovaných vkladů či spořicích účtů  bez pokut nabízí svým zaplaveným klientům Komerční banka. Její zákazníci také kvůli povodním mohou také požádat o úpravu splátkového kalendáře.

Státní pomoc

Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří malé a střední podniky a živnostníky postižené povodněmi. Poskytne jim dotace na obnovu zničeného majetku, zvýhodněné úvěry a záruky za úvěry na obnovu provozu a zásob. Výše pomoci bude činit 400 milionů korun, může však ještě vzrůst.

Martin Kuba (snímek pochází z kongresu ODS v roce 2010).

Podnikatelé o ni mohou žádat v kancelářích agentury CzechInvest a v Českomoravské záruční a rozvojové bance (ČMZRB) ihned po schválení vládou.

Malé podniky postižené povodní také budou moci žádat o příspěvek k zaručovanému úvěru od ČMZRB na investiční projekty k obnově podnikání.

Na tyto příspěvky půjde 50 milionů korun. ČMZRB také bude poskytovat záruky za úvěry v objemu až 300 milionů korun na dlouhodobý hmotný majetek a zásoby.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.