Lidovky.cz

Klenotníci padělají drahokamy, zjistili inspektoři. Jak jim nenaletět?

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Mimořádná kontrola České obchodní inspekce odhalila mezi českými klenotníky řadu podvodníků. Zákazníci v domnění, že kupují šperky s drahými kameny, dostanou často jen šmuk. Server Lidovky.cz proto přináší několik užitečných tipů, jak nepoctivým prodejcům nenaletět.
Klenotník – ilustrační foto.

Klenotník – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Podle ředitele obchodní inspekce Vladimíra Velčovského jsou výsledky nedávné kontroly klenotníků fatální. „Provedli jsme 11 kontrol a odebrali 12 vzorků šperků. V 11 případech bylo zjištěno, že deklarované kameny neodpovídají skutečným vlastnostem, tedy v 92 procentech,“ oznámil Velčovský.

Podle dokumentů, které má server Lidovky.cz k dispozici, inspekce nechala u pražského kriminalistického ústavu zkontrolovat například prsten s bílým zlatem, citrínem a zirkony, přívěsek s českými granáty a přívěsek s akvamarínem. Všechny tyto drahé kameny byly falešné, místo šperku by tak zákazník koupil jen cetku.

ČTĚTE VÍCE:

Jak tedy podvodníkům nenaletět? Podle Jaroslava Jiránka z České gemologické laboratoře je vždy nutné zkontrolovat na šperku punc. Ten však uvádí pouze informaci o kovu, který prošel státní kontrolou z hlediska ryzosti. Ke drahým kamenům by měl zákazník vždy vyžadovat v prodejně certifikát (například GIA, HRD) a zejména přesný popis šperku uvedený na daňovém dokladu.

„Pokud prodavač nechce dát popis zboží na paragon a odvolává se na certifikát, ať napíše na paragon číslo certifikátu. Každý certifikát musí mít číslo,“ říká Jiránek. Ne každý certifikát je ale věrohodný, podotýká Jiránek s tím, že jeho ostravská laboratoř nedávno odhalila výskyt padělků certifikátů renomované americké laboratoře.

České granáty zdobí i ceremoniální řetěz primátora Prahy.

Podezřelé může být také i to, když jsou kameny, které jsou vydávány za drahé a kvalitní, zasazeny v levném kovu – třeba ve stříbře. „Nejčastěji se napodobují diamanty, velmi rozšířenou a levnou napodobeninou je kubická zirkonie (často zaměňovaná se zirkonem – pozn. red.). Tady ale problém nebývá, prodejce většinou jasně deklaruje, že se nejedná o diamant,“ doplňuje Jiránek.

Místo bílého zlata rhodium

Puncovní úřad také nedávno informoval o zaměňování bílého zlata, místo kterého jsou prodávány šperky ze zlatých slitin opatřených bílou vrstvou rhodia. Podle puncovní inspekce je cenový rozdíl sice minimální, avšak kvalita těchto výrobků je mnohem horší.

Povrchová vrstva rhodia se totiž po čase setře a na špercích se objeví barevné skvrny, které již nejdou odstranit. Na nestálost některých úprav upozorňuje také gemolog Jiránek. Například skelné výplně v diamantech vyžadují zvláštní opatrnost a na tu by měl být zákazník vždy upozorněn.

Jaké kameny se zaměňují?

Vedle diamantů nepoctiví klenotníci často zaměňují oblíbené granáty. Český granát, mineralogicky pyrop, je tmavě červený zpravidla ve velikosti do šesti milimetrů. „Větší české granáty jsou velmi vzácné. Velké a často hnědé oválné granáty vystavované ve špercích v mnoha prodejnách, mají s českými granáty pramálo společného,“ upozorňuje Jiránek.

Řada turistů si tak jako suvenýr z Česka odváží pouze napodobeniny. Nepoctiví prodejci spoléhají na to, že se oklamaní zákazníci už nevrátí. Podle Jiránka je často zaměňován také jantar za levnější náhražku v podobě kopálu, který jde snadno rozpustit v alkoholu nebo acetanu.

Unikátní české vltavíny se vyskytují na jihu Čech.

Specifické pro Česko je také padělání akvamarínů. Napodobeninou je syntetický spinel. „V dobách socialismu míval obchodní název akvamarín. Tehdy zde pravé kameny v podstatě nebyly, což bohužel někdy přetrvalo,“ vysvětluje Jiránek.

Zelené padělky z Číny bývají také často vydávány za české vltavíny. K jejich odhalení je ale nutné použít mikroskop nebo Ramanovu spektroskopii. Pokud chcete ověřit pravost drahých kamenů ve vašich špercích, nezbývá často jiná možnost, než obrátit se na odborníky. Základní laboratorní ověření vyjde zhruba na 250 korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.