Lidovky.cz

Doporučuje Člověk v tísni drahé půjčky? Jen srovnáváme, říká neziskovka

Ekonomika

  7:00aktualizováno  14:58
PRAHA - Člověk v tísni odpověděl na množící se dotazy rozhořčených podporovatelů. Ty nemile překvapila reklama nebankovního poskytovatele úvěrů Provident Financial, která se jménem známé neziskovky zaštiťuje. Spojení ochránce lidí v tíživé finanční situaci s půjčkami za vysoké úroky je podle Člověka v tísni v pořádku.

Reklama Provident Financial využila žebříček neziskovky Člověk v tísni. foto: Reprofoto

„Organiace Člověk v tísni nás ocenila jako nejetičtějšího poskytovatele nebankovních půjček. Také proto téměř jeden milion zákazníků v České republice věří Providentu. Také vy nám můžete věřit,“ říká příjemný ženský hlas v televizním spotu na pozadí šťastných lidí všech věkových kategorií.

Taková idylka se však příliš neslučuje s alarmujícími příběhy zoufalých lidí, nad kterými visí hrozba exekuce a vymáhání nesplacených dluhů s vysokými úroky, na které pravidelně Člověk v tísni upozorňuje. Kvůli četným žádostem o vysvětlení se tak neziskovka rozhodla na reklamní kampaň reagovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Člověk v tísni zveřejňuje každý rok takzvaný Index etického úvěrování. Mezi lety 2009 až 2011 se nazýval dokonce Index predátorského úvěrování. Ten porovnával šest velkých nebankovních společností s cílem zlepšit mediálním tlakem podmínky, za které nabízejí své služby. Provident v posledních letech dosahoval v indexu nejlepších výsledků. 

„V Česku má cca 34 tisíc subjektů oprávnění k poskytování nebankovních úvěrů a doposud jsme opravdu nenarazili na férovější firmu,“ uvádí v prohlášení autor analýzy Daniel Hůle.

Index etického úvěrování organizace Člověk v tícni. Čím vyšší, tím férovější firma.

„Dle našich kriterií se jedná opravdu o nejetičtější nebankovní společnost. Jejich nevýhodou je jejich vysoká cena, avšak jejich smluvní podmínky jsou krátké (cca 5 normostran) a srozumitelné pro každého, nepoužívají žádné sankce, za posledních 5 let nevymáhali ani jednu pohledávku exekučně. Spolu s Cofidisem je Provident jedinou nebankovní společností, která nevyužívá rozhodčí doložku. Také se zavázali, že v případě vymáhání pohledávek se vzdají všech nákladů spojených s právním zastoupením,“ doplňuje Hůle.

„Jako přední nebankovní poskytovatel úvěrů na našem trhu s více než 130letou tradicí z Velké Británie cítíme potřebu vytvářet standardy v oblasti korektního přístupu k zákazníkům a odpovědného půjčování. Že to nejsou jen prázdné proklamace, potvrzuje právě Index etického úvěrování, který hodnotí praxi jednotlivých nebankovních společností,“ uvedl mluvčí Providentu Ondřej Holoubek.

Nebankovní půjčky vyjdou většinou dráž než běžné úvěry. Roční procentuální sazba nákladů (RPSN - náklady spojené s půjčkou) u krátkodobých půjček podle on-line kalkulačky Provident Financial vyjde na 64 až 71 procent. Banky podle projektu Navigátor bezpečného úvěru nabízejí u malých úvěrů na se splatností jeden rok RPSN zhruba 20 procent.

Odmítnutý dar

Výsledky analýzy jsou podle Člověka v tísni veřejné a použít je může kdokoliv. Provident o povolení organizaci požádal a nabídl i finanční dar na pomoc obětem zasaženým letošními povodněmi. Člověk v tísni sice žádosti vyhověl, sponzorský dar však odmítl.

„Tyto peníze odmítáme právě proto, abychom jasně deklarovali, že nejsme v této věci v žádném střetu zájmu,“ vysvětlil Hůle.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.