Lidovky.cz

Občanský zákoník: končí kličkování ve smlouvách a můžete zahodit lupu

Ekonomika

  7:00
Smlouvy napsané složitým právnickým jazykem a s těžko srozumitelnými poznámkami, dodatky psané miniaturním písmem nebo málo času na pročtení podmínek smlouvy. Přesně takovou smlouvu o půjčce uzavřely tisíce Čechů. Bez tučné pokuty se z ní pak často nemohli vyvázat. Od ledna to ale bude jinak.
Manažer, smlouva (ilustrační foto)

Manažer, smlouva (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nový občanský zákoník totiž mění takzvané adhezní smlouvy, tedy ty, které jsou pro jednu stranu uzavírány méně výhodným způsobem a spotřebitel nemá možnost je ovlivnit.

Do takové kategorie patří nejen smlouvy s úvěrovými a leasingovými firmami, ale třeba i s mobilními operátory, pojišťovnami, dodavateli energií či bankami. Podle nové právní úpravy budou muset být takové smlouvy srozumitelné a čitelné pro většinu spotřebitelů bez rozdílu. To znamená konec malých písmen a nepřehledných ujednání pod čarou a konec těžko pochopitelných formulací.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

25.12.

  • Konec kliček a drobných písmen ve smlouvách
  • Zákoník poprvé řekne, co je lichva

26.12.

  • Dluhy budou od ledna dražší
  • K založení firmy bude stačit koruna

27.12.

  • Občanský zákoník uleví nájemníkům
  • Zdraží povinné i havarijní pojištění

28.12.

  • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
  • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

  • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

Pokud se totiž budou ve smlouvě vyskytovat, má firma jako silnější strana povinnost spotřebiteli všechno do detailů vysvětlit. Pokud to neudělá, může soud prohlásit smlouvu za neplatnou. Nové právní ustanovení se netýká jen samotných smluv, ale třeba i doložek nebo obchodních podmínek.

Pokud tak spotřebitelé objeví ve smlouvě větu, že se smlouva nebo její část řídí obchodními podmínkami, musí být s jejich zněním výslovně seznámeni. Jinak je smlouva neplatná. Takový případ nastane i tehdy, kdy podnikatel zapomene – ať už úmyslně, či nikoliv – upozornit spotřebitele třeba na doložku nebo mu ji dostatečně nevysvětlí.

Firmy jsou již připraveny

Tuzemské firmy s takovou právní úpravou už počítají, a většina jich proto změnila obchodní a smluvní podmínky. „Každý podnikatel bude již 1. ledna 2014 uzavírat smlouvy se svými partnery a zákazníky se všemi důsledky podle nové právní úpravy,“ vysvětluje Lukáš Poddaný, advokát Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Nové podmínky proto nachystala většina dodavatelů energií, pojišťoven nebo bank. „Od 1. ledna vstoupí v účinnost nový občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích a další zákony, proto jsme museli na tyto změny zareagovat a naše všeobecné obchodní podmínky jim přizpůsobit. Zároveň jsme je napsali přehledněji a srozumitelněji,“ potvrzuje například mluvčí České spořitelny Klára Pačesová.

„Revidovali jsme smluvní dokumentaci, tedy smlouvy, všeobecné obchodní podmínky, produktové podmínky, úrokový lístek a sazebník. Zejména došlo ke zpřesnění předsmluvních informací, zvýraznění ujednání, která mají zásadní význam pro klienty i banku, ke zjednodušení textu i sjednocení smluvních ujednání,“ potvrzuje i mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.