Lidovky.cz

Našli jste pod stromečkem značkové oblečení? Často je plné chemikálií

Ekonomika

  12:00
PRAHA - Pokud jste pod vánočním stromečkem našli tričko nebo džíny své oblíbené módní značky, je velmi pravděpodobné, že jste v balíčku měli i jeden nežádoucí dárek – jedovaté látky. Nositele sice neohrožují bezprostředně, ale praním se uvolňují do vody.

K detoxikaci svých výrobků se mezi prvními přihlásila módní značka Zara. Snímek je z akce Greenpeace před její pražskou prodejnou. foto: Greenpeace

Testy mezinárodní organizace Greenpeace zjistily, že oblečení světoznámých značek, které se prodává i v českých obchodech, obsahuje nebezpečné chemikálie. Bezprostředně sice neohrožují lidi, kteří si kalhoty nebo košili obléknou, ale látky se uvolňují při praní a zamořují řeky a vodní nádrže, kde škodí tamním organismům.

V rámci dlouhodobé kampaně Detox nechali vloni lidé z Greenpeace prověřit 141 kusů oblečení od 20 světových výrobců takových značek, jako jsou Calvin Klein, Diesel, H&M, Zara, Marks&Spencer, Tommy Hilfiger, Gap, Esprit, Benetton, Levi’s nebo Armani.

Anketa mezi českými značkami

Na seznamu byla i česká značka Blažek, u níž ve dvou ze čtyř zkoumaných vzorků testy prokázaly přítomnost nonylfenolethoxylátů (NPEs). Tato látka je součástí průmyslových pracích prostředků, které se používají v asijských textilních továrnách.

V Detoxu je 18 značek

Blažek v tomto ohledu nepatřil mezi žádné výjimky, protože NPEs zjistila laboratoř Greenpeace v bezmála 90 procentech testovaných vzorků, a to u všech dvaceti módních značek.

Cílem kampaně je do roku 2020 vyčistit textilní průmysl. A první krok se Greenpeace podařil. K detoxu svých výrobků se přihlásilo už 18 firem. „Chvilku to sice potrvá, ale ty nejhorší chemikálie se odstraňují nejrychleji,“ poznamenal Jan Freidinger z české pobočky Greenpeace.

Anketa

Zajímáte se o způsob výroby vašeho oblečení?

Ano, záleží mi na životním prostředí. 1197
Ne, je mi to jedno. 299

K očistě se přihlásila i česká společnost Blažek. „Se zástupci Greenpeace jsme se na společné schůzce domluvili na společných cílech, které znamenají zlepšení životního prostředí nás všech. Nastínili jsme jim i velmi podrobně způsob, kterým nyní postupujeme, abychom těchto společných cílů dosáhli, a to do roku 2019 – tedy dokonce v kratší době, než má za cíl Greenpeace,“ řekla LN marketingová manažerka Lenka Štěpánková.

Seriál Lidových novin:

Blažek chce například spolupracovat pouze s dodavateli, kteří poskytují přesné informace o tom, jakým způsobem používají nebezpečné látky při výrobě. „Myslím, že Blažek udělal velký pokrok, snaží se nebezpečné látky kontrolovat,“ konstatoval Jan Freidinger z pražské kanceláře Greenpeace.

Nonylfenolethoxyláty podle Freidingera patří mezi snáze nahraditelné chemikálie. Tyto látky mají přitom v obchodování s textilem zvláštní postavení. „V Česku i celé Evropské unii se nesmí vyrábět a používat, ale když jsou obsaženy v textilu z dovozu, zákaz se na ně nevztahuje,“ vysvětlil Freidinger.

Chystá se zákaz dovozu jedů

Největší škody sice nonylfenolethoxyláty způsobují v místech, kde se při výrobě textilu používají, ale jelikož se pak oblečení prodává prakticky po celém světě, škodlivina se roznáší dál. Podle Freidingera by EU mohla už příští rok zakázat rovněž dovoz této látky obsažené v textilu – směrnice se už připravuje.

Kromě NPEs zjistily testy Greenpeace v některých tričkách či spodním prádle i další nebezpečné látky. „Světové oděvní značky prodávají oblečení s nebezpečnými chemikáliemi, které kontaminují vodní zdroje po celém světě,“ konstatoval Freidinger.

Závazky k detoxu

  • Nike,
  • Esprit
  • Adidas
  • Levi’s
  • Puma
  • Uniqlo
  • H&M
  • Benetton
  • M&S
  • Victoria’s Secret
  • C&A
  • G-Star Raw
  • Li-Ning
  • Valentino
  • Zara
  • Coop
  • Mango
  • Canepa

NPEs se do řek dostávají dokonce i přes čistírny odpadních vod, které je neumí zadržet. Naopak spíše urychlují jejich přeměnu na toxický nonylfenol, který je hrozbou pro vodní organismy.

Mezi první firmy, které se zavázaly očistit svou výrobu od nebezpečných látek, patří i největší světový prodejce módního oblečení Zara.

„Pokud to může udělat největší prodejce módy, není důvod, proč by svůj dodavatelský řetězec nemohly vyčistit také ostatní značky a vyrábět oblečení bez jedů,“ je přesvědčen Martin Hojsík, koordinátor kampaně Detox v Greenpeace International.

Německá pobočka Greenpeace právě dokončila studii, která se zaměřila na outdoorové oblečení. A zjistila, že je na tom prakticky stejně jako textil módních značek. V patnácti testovaných bundách a rukavicích objevily testy – s jedinou výjimkou – rizikové chemikálie.

Textilní odpad s rakovinou

Nejhorší situace je ale v místech, kde se textilie pro značkové oblečení vyrábějí – v Číně a dalších asijských zemích. Lidé z Greenpeace odebrali vzorky vyčištěné vody z čističek v čínských městech Šao-sing a Lin-ťiang.

ČTĚTE TAKÉ:

Testy pak odhalily toxické chemikálie, které způsobují rakovinu nebo ohrožují reprodukční systém. Některé z prokázaných látek mají navíc schopnost se v organismu kumulovat a ani po čase neztrácet nic ze svých „schopností“.

„V žádné z továren, které jsme za posledních několik let navštívili, jsme nikdy předtím neviděli takovou míru znečištění. Vzorky odpadních vod odebrané na těchto místech vykazovaly jedny z nejhorších hodnot, s jakými jsme se za dobu naší kampaně vůbec setkali,“ řekl I-fang Li, vedoucí toxické kampaně Greenpeace ve východní Asii.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.