Lidovky.cz

Nechcete být sledovaní vlastním mobilem? 7 tipů, jak data skrýt

Ekonomika

  7:00
WASHINGTON - Sbírají tajné služby vaše osobní informace? Pravděpodobně ne. Ale pokud máte chytrý telefon, využíváte jeho aplikace nebo jen hrajete nevinné hry, otevíráte tím agentům možnost váš soukromý život zpovzdálí monitorovat. Čtěte sedm jednoduchých tipů, jak jim to co alespoň ztížit.
Angry birds (ilustrační foto).

Angry birds (ilustrační foto). foto: ČTK

Pokud vás trápí obavy ze sledovaní tajnými službami, nebo jen máte rádi svoje osobní údaje pod kontrolou, americký server Tom's Guide sestavil sedm základních rad, jak být o trochu klidnější.

1. Používejte letový režim
Řada aplikací i her na mobil funguje i bez připojení k internetu, přestože ho během provozu využívají. Jednoduchým přepnutím do letového režimu, kdy jsou datové toky telefonu zastaveny, většinou pouze zamezíte zobrazováním reklam. Výhodou tohoto postupu bývá i plynulejší chod spuštěných aplikací.

Sledují vás i Angry Birds

The New York Times a britský The Guardian s odvoláním na dokumenty poskytnuté bývalým počítačovým expertem americké rozvědky Edwardem Snowdenem v pondělí napsaly, že NSA a britská tajná služba GCHQ sbíraly osobní údaje i uživatelů mobilních aplikací, jako je populární hra Angry Birds.

Americké úřady se ale nově dohodly se společnostmi Google, Microsoft, Yahoo, Facebook a LinkedIn na tom, že firmy budou moci podrobněji informovat o tom, jak často jim je nařizováno předat vládě údaje o svých zákaznících v rámci vyšetřování národní bezpečnosti.

2. Připojujte se přes VPN
Mobilní virtuální privátní síť (VPN) umožňuje šifrovaný přístup na internet, tablet nebo počítač skrze vašeho operátora. Díky aplikacím jako například Hotspot Shield nebo VPN Express sice nezamezíte sběru vašich dat skrze různé aplikace, ale hackerům tím můžete cestu k nim alespoň učinit o trochu složitější. 

3. Pozor na sociální sítě
Stále více lidí využívá Facebook, Twitter nebo Instagram na svých mobilních telefonech, čímž se stávají poměrně snadným cílem. Bezpečnějším postupem je přistupovat na tyto stránky na svém stolním počítači, nebo být alespoň připojen na domácí síť (například přes WiFi).

4. Bezpečnější internet s HTTP
Běžný internetový protokol na načítání webu můžete „vylepšit“ na šifrovaný díky různým doplňkům mobilních prohlížečů. Oblíbený plugin HTTPS Everywhere funguje na prohlížečích Firefox, Chrom i Opera, ale na mobilní variantu si zatím musíme počkat. Pokud web šifrované připojení umožňuje, tento nástroj se postará o to, abyste surfovali opravdu bezpečně.

5. Vypněte si Wi-Fi a geografickou lokalizaci
Není žádným velkým tajemstvím, že informace o tom, kde jste, jsou pro hackery snadným cílem. V současností totiž geolokaci pomocí internetu a GPS využívá celá řada aplikací a webů. Vypnutí této možnosti je sice zdlouhavé, ale jestli si potrpíte na soukromí, měl by to být pro vás úkol číslo jedna.

6. Zavrhněte mobilní připojení
Když máte chytrý telefon, připojení k internetu už se dnes skoro nevyhnete. Mnohem bezpečnější než běžná mobilní síť nebo veřejné wifi spoty je ale vaše domácí síť, kterou si sami ohlídáte. Je to ale poměrně radikální přístup. Pokud se k němu odhodláte, můžete popřemýšlet o tom, zda... 

7.  ...potřebujete vůbec chytrý telefon?
Jestli se o svá data opravdu hodně strachujete, chytré telefony vás budou ohrožovat neustále. Starý dobrý mobil, jehož hlavními funkcemi jsou telefonování a posílání SMS, pro vás je jasnou volbou. A starosti s Facebookem nebo hraním Angry Birds můžete hodit za hlavu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.