Lidovky.cz

Bič na agilní exekutory: Vymáhání z druhého konce republiky skončí

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Správný dlužník je pro exekutora ten, ze kterého jdou peníze snadno vymoci. Pokud ještě k tomu dluží dost peněz, znamená to tučnou odměnu. Právě to láká exekutory k boji o dlužníky ve všech částech Česka. Navíc platí, že čím více najetých kilometrů, tím větší odměna. S tím by ale měl být už brzy konec.
exekuce - ilustrační foto

exekuce - ilustrační foto foto: ČTK

Taková praxe už totiž začala vadit i některým samotným exekutorům. Ti chtějí, aby se případy rozdělovaly jednotlivým úřadům v rámci krajů podle principu teritoriality. „Naším cílem je přijetí zákona, který odstraní obchodování s pohledávkami a nastaví podmínky pro spravedlivé vymáhání, které nebude pro dlužníky likvidační,“ říká soudní exekutor Petr Kučera, který společně s Petrem Polanským stojí za Platformou teritoriality.

Exekuce dle krajů

Exekuce - ilustrační foto

Exekutoři by směli provádět exekuce jen v rámci svého kraje, případně okresu.

O tom, kdo exekuci provede, by rozhodl krajský soud s přihlédnutím k tomu, aby se jednotlivé úřady pravidelně střídaly. V Česku bylo loni nařízeno 714 tisíc exekucí.

Podle jejich návrhu by celý princip měl fungovat tak, že jednotlivé soudy budou exekuce rozdělovat příslušným úřadům pouze v daném kraji nebo okrese, a to postupně.

„Exekutoři nesmějí být vzájemně si konkurujícími podnikateli, usilujícími o získání co nejvíce exekucí. Má jít o zástupce státu objektivně vykonávající právo a šetřící práva jak věřitele, tak dlužníka a mající řízení úřadu plně v rukou,“ vysvětlují oba navrhovatelé.

Jejich iniciativu vítají dluhové poradny i organizace Člověk v tísni. „Je to úplný základ pro to, aby se změnilo fungování exekucí. V Česku je momentálně na 155 exekutorských úřadů a mezi nimi probíhá tvrdý konkurenční boj o získání „lepšího dlužníka“.

Některé z úřadů ročně provedou 100 tisíc exekucí, jiné ani ne tisícovku. Ti, kteří si mohou vybírat, jsou na tom samozřejmě mnohem lépe. A také jsou to často ti nejméně korektní exekutoři,“ popisuje situaci v tuzemsku šéf Člověka v tísni Daniel Hůle.

Podle něj by rozdělení jednotlivých dlužníků mezi exekutory v rámci jednoho kraje či okresu mělo proběhnout rovnoměrně. „Je to tak, že danou exekuci by měl vždy dostat přidělenou ten úřad, který dluh vymáhal před nejdelší dobou,“ vysvětluje Hůle.

Okamura: Exekutoři chtějí lidi sedřít

Podobným návrhem zákona jako dvojice exekutorů se pak zabývá i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Jeho zástupci ve čtvrtek předložili Poslanecké sněmovně novelu zákona o exekutorech, která má podle jejich slov ukončit exekutorský byznys s dluhy.

„Součástí dnešního problému s exekutory totiž je, že některé exekutorské úřady skupují ve velkém balíky exekucí z celé republiky, a víme, že v praxi to funguje tak, že exekutor dává prodejcům pohledávek určitá procenta, mnohdy až třetinu z vymožených částek,“ vysvětluje ve své novele Okamura.

Mapa exekucí

„Samozřejmě je tím pádem v současnosti velký tlak, aby se exekuce prodražila na maximum – tedy aby exekutor sedral z dlužníka co nejvíc peněz, protože z vymožené částky jde část tomu, kdo mu exekuci zajistil. A velké úřady mají také velký aparát, který je nutné živit,“ dodává Okamura s tím, že zavedení regionality je nejčistší systémové řešení, jak byznys s dluhy skončit.

Stejným tématem se pak zabývá i Exekutorská komora, která už sestavila pracovní skupinu expertů, kteří vypracovávají studii k jednotlivým verzím takzvané teritoriality.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.