Lidovky.cz

Velká mapa cen za bydlení. Pořídit si byt je lepší než peníze v bance

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Téměř 35 tisíc nových bytů chtějí postavit developeři v Praze. A zhruba 46 tisíc lidí v Praze během příštích dvaceti let přibude. Půjde hlavně o mladé páry, počet nových bytů jim na bydlení stačí. Zbude dost pro ty, kteří chtějí nákupem nemovitosti dobře uložit své peníze. Dostatek bytů vhodných na investici je na trhu již dnes.
Koupě bytu - ilustrační

Koupě bytu - ilustrační foto: Shutterstock

Sedmdesát třípokojových bytů levnějších než půl milionu korun je aktuálně na prodej v okrajových čtvrtích Ústí nad Labem. Nájemné se v těchto lokalitách pohybuje kolem pěti tisíc korun měsíčně. Pokud takový byt zájemce koupí a podaří se mu jej pronajmout za uvedené nájemné, investice se vrátí za necelých devět let.

To je mimořádně výhodné, běžně se v realitách považuje za dobrou dvacetiletá návratnost čili pětiprocentní výnos. Podobně výhodný poměr cen a nájemného lze najít i v Pardubicích, Liberci, Ostravě nebo v pražských Horních Měcholupech.

Byt lepší než peníze v bance

„Dobře koupený byt je výbornou investicí a nejlepším spořením na penzi. Nejvýhodnější je investice do malometrážních bytů v Praze. Ideální na investici je byt 1 + kk nebo 1 + 1 koupený za cenu do 1,6 milionu, případně menší byt 2 + kk do 45 čtverečních metrů maximálně za dva miliony korun. U takových bytů dosáhne investor při tržním pronájmu ročního výnosu přibližně šest procent,“ říká generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Stejné zkušenosti má Jiří Vajner, obchodní ředitel společnosti Central Group. „Již dlouhodobě je pro investiční účely nejvhodnější pořízení malého bytu, ideálně s dispozicí 1 + kk nebo 2 + kk. Nejlepší je dobře dopravně dostupná lokalita, to znamená v Praze na metru nebo do 15 minut autobusem k metru,“ řekl Vajner.

Infografika – klikněte pro zvětšení.

„Ideální volbou pro investici jsou byty o velikosti 2 + kk, které splňují nároky na startovací bydlení pro jednotlivce i mladou rodinu, která si byt pronajme,“ soudí Štěpán Havlas, finanční ředitel developerské firmy Finep.

Na investici se ale neprodávají jen nejlevnější byty. Lidé v Praze chtějí bydlet co nejblíže centru, co nejblíže ke svému zaměstnání. A jsou ochotni za nájem bytu zaplatit i patnáct až dvacet tisíc korun měsíčně.

„Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že je v posledních měsících vysoká poptávka po bytech ve Vršovicích, a to po bytech o velikosti 2 + kk. Byty o těchto dispozicích jsou cenově dostupnější, jejich cena nepřesáhne čtyři miliony korun. Na trhu s pronájmy v Praze jsou stále nejvyhledávanější,“ říká Marek Makový, obchodní manažer developerské firmy Crestyl.

Před pěti lety činil podíl bytů kupovaných jako investice k pronájmu podle vyjádření developerů jen deset až dvanáct procent. V roce 2012 tento podíl vzrostl na čtvrtinu. Společnost Ekospol loni prodala na investici dokonce třicet procent nabízených bytů.

Legenda – klikněte pro zvětšení.

Infografika – klikněte pro zvětšení.

„Nárůst nákupů bytů na investici souvisí s rozšířením nabídky v takzvaných superlevných projektech, které svými cenami konkurují dokonce i starým panelákům,“ připomněl Korec.

„V porovnání s investicí do cenných papírů jde o reálný majetek, na který si lze sáhnout a který je pod plnou kontrolou majitele. Nyní je navíc optimální období pro koupi nového bytu, neboť úrokové sazby bank jsou na minimu, díky čemuž jsou nyní hypotéky přístupnější mnohem širšímu okruhu žadatelů než dříve,“ podotýká ředitelka vývoje projektů a akvizic firmy Skanska Reality Naděžda Ptáčková.

Nákup bytu na investici ovšem není bez rizik. Je vždy dobré dojet přímo na místo a přesvědčit se, jak vypadá okolí bytu, kdo jsou sousedé a zda vůbec bude reálné sehnat nějaké nájemníky. Výhled na tovární komín, seřazovací nádraží nebo na spalovnu odpadků nájemníky nepřiláká, stejně jako nepřizpůsobiví lidé obývající sousední byty.

Nájemní bydlení je v menšině

Většinu nových bytů lidé kupují proto, aby v nich sami bydleli. Na rozdíl od Spojených států, Německa či Rakouska v Česku 80 procent lidí žije ve vlastním, nájemní bydlení je v menšině.

Je to reakce na období socialismu, kdy bylo vlastnictví majetku považováno za podezřelé a lidé se houfně stěhovali do satelitních panelákových sídlišť, protože nic jiného nebylo. Po roce 1990 přestalo být vlastnictví potlačováno a lidé začali byty kupovat. Jednak z privatizace městského majetku, kdy přišli k bytům za ceny hluboko pod jejich budoucí tržní hodnotou, jednak z nové výstavby.

Developeři stavěli byty jen na prodej, nikoli k pronájmu. Měli obavy, že nájemníci by mohli přestat platit a vymáhání dluhů by bylo zdlouhavé. A hlavně za prodaný byt ihned utržili vysoké částky, které mohli dále investovat. Prodeje podporovaly i banky, které vycítily lukrativní příležitosti na hypotečním trhu.

ČTĚTE TAKÉ:

Výhodou vlastnictví bytu je jeho hodnota, která časem neklesá. Byť se v České republice snižuje celková cenová úroveň bytů, hotové peníze znehodnocuje inflace rychleji.
Hodnota bytu tak zůstává na stejné úrovni, nebo se dokonce zvyšuje. Záleží to na lokalitě, kde byt stojí, a na jeho dispozici a vybavení.

Hodnota bytu jako bohatství rodiny je ovšem relativní. Pokud bydlí v bytě, který koupila za čtyři miliony korun, pak má sice majetek za čtyři miliony, ale nemá čtyři miliony korun k dispozici. Dostane je, pokud byt dobře prodá, což se ale nemusí vždy podařit.

Podobné jako s byty je to s rodinnými domy. V prodeji jsou desítky typů, developeři je ovšem staví většinou na okrajích měst, nikoli poblíž center, kde by nebyl dostatek místa na zahrádku.

Vlastní zeleň je hlavní předností bydlení v rodinném domku, zahrádky mají i řadové domy tvořící městské satelity. Domky jsou větší, a proto dražší než byty. Například domek s pěti pokoji s plochou 150 metrů čtverečních v Pitkovicích přijde na šest milionů korun. Nevýhodou domků je nutnost trvale o nemovitost pečovat. V bytě se není třeba starat o střechu, okapy, plot.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.