Lidovky.cz

Lovec levných letenek: Za tři tisíce na Havaji, šest hodin jsem strávil v Japonsku

USA

  7:15
PRAHA - Šest hodin strávil v Japonsku, 45 minut ve Švédsku, víkend v Sýrii. Třicetiletý IT pracovník Aleš Gill o sobě mluví jako o nízkonákladovém rychlocestovateli. Projel přes šedesát zemí a výlet do exotiky dokáže pořídit levněji, než řada lidí týden u Máchova jezera.

Momentka z cest Aleše Gilla. foto: Archiv Aleše GillaLidovky.cz

Třicetiletý Aleš Gill pracuje jako IT specialista v bance, cestuje po celém světě, ale hlavně patří mezi takzvané lovce levných letenek. V rozhovoru pro server Lidovky.cz mluví například o tom, že se při velké snaze dá sehnat letenka na Havaj či do New Yorku za tři tisíce korun.

Lidovky.cz: Říkáte o sobě, že jste rychlocestovatel. Co si pod tím představit?
V Sýrii jsem byl tři dny a měl jsem pocit, že mi to stačí. Ale dělám to také z donucení, protože nemám čas někde zůstávat dlouho. Když má člověk pět týdnů dovolené, tak je to pořád lepší než čtyři, ale stále si nemůžete dovolit vyjet někam třikrát za rok na tři týdny. Takže když se naskytne nějaká rozumná cena za letenku, tak už je pak jedno, jestli člověk jede na prodloužený víkend do Tater nebo někam dál. Nejvíc peněz stojí doprava, jíst musíte všude a když nejste moc nároční, lacino se dá pořídit i docela slušné bydlení. Ono když si to nakonec spočítáte, spousta dalekých cest vyjde stejně, jako třeba prodloužený víkend někde za humny.

Lidovky.cz: Jaký nejlepší cestovatelský kousek se vám povedl?
Poměrně povedená byla Havaj za tři tisíce. A třeba když Air Asia otevírala novou linku do Paříže, tak měla promo akci Paříž - Kuala Lumpur taky za tři tisíce.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: To zní hezky. Ale mám pocit, že s levnými letenkami je to trochu jako se second handem. Všichni mluví o tom, jaké se tam dají pořídit skvělé kousky, ale když přijdu já, mají jen samou veteš.
Jasně, ale lidé, kteří do second handu chodí a najdou ty skvělé kousky, se v něm zastaví každý den cestou do práce a z práce. Kdežto vy tam nejspíš nakouknete jednou za rok. Stejné je to s letenkami. Vyžaduje to dlouhodobé úsilí.

Lidovky.cz: A pak asi rozhodnost.
Když vidím nadějnou letenku, musím se rychle rozhodnout. Obvolám pár lidí, jestli by jeli se mnou, a když ano, tak je koupíme. Pak teprve řeším všechno ostatní, jako třeba víza nebo ubytování.

Lidovky.cz: Slyšela jsem, že existují i lidé, kteří mají na vyhledávání výhodných letů software. Je to tak?
Existují programy, které dokáží vyhledávat v letenkových systémech anomálie. Něco, co v systému nesedí. I letecké společnosti dělají chyby - někdy se spletou v nulách, takže místo tisíc dolarů je tam cena za sto dolarů, někdy cenu místo v eurech uvedou ve zlotých. A pak letenku do New Yorku koupíte za tři tisíce korun.

Lidovky.cz: S tím jste se setkal?
Já jsem v New Yorku za ty tři tisíce byl... Ale to jsou spíš náhody a software na to nemám. Někdo o tom napíše na web, ale to ještě neznamená, že ta letenka nakonec opravdu bude. Letecká společnost může uznat chybu a nechá to být, ale může letenky i zrušit. To byl třeba případ aerolinek Alitalia z roku 2012, u nichž si přes japonský web v rámci promo akce spousta lidí nakoupila velmi levně letenky. Třeba New York za 1400 korun, pak je však Alitalia stornovala.

Lidovky.cz: Není mi úplně jasné, jak to děláte v práci. Koupíte si letenku a přijdete za šéfem, že si chcete druhý den vzít dovolenou?
Risk to trochu je, ale já to řeším obvykle několik měsíců dopředu, takže se to dá nějak vymyslet.

Lidovky.cz: Vy nakupujete letenky tak dlouho dopředu? Měla jsem za to, že ty nejlevnější se dají koupit těsně před odletem.
To proklamují cestovní kanceláře, ale většinou to tak nefunguje. Existují chyby v systému, nebo nějaké akce, začínající linky. Ty se většinou nabízejí delší dobu dopředu. Třeba když izraelský dopravce El Al otevíral vnitrostátní linku - za pět set korun se nám podařilo koupit přelet, který by nás autobusem vyšel na šest set. Na last minute se občas také dá letět, ale to je na mě moc rychlé.

Lidovky.cz: Znají se lovci letenek mezi sebou?
Osobně znám asi dvě desítky takových lidí, ale je nás mnohem víc. Navíc v Evropě nejsme sami, známe třeba Poláky, kteří dělají to samé, mají dobré informace a letenky nám dost vykupují. Nemusí to být přímo rychlocestovatelé, jako jsem já, oni třeba jedou někam na tři týdny, ale chtějí tam letět levně.

Lidovky.cz: Je pro trh s levnými letenkami něco charakteristického?
Chyby v systémech i akce se dělají stále, ale mění se destinace. Dříve se nejvýhodněji létalo po Evropě, teď mám pocit, že je to spíš do vzdálenějších zemí. A pak už moc nejsou k mání letenky za deset centů, extrémní verze. Díky nim byli lidé dřív schopni za víkend proletět třeba šest měst. Ale na druhou stranu jim to moc k ničemu nebylo - viděli jenom letiště, což bych absolvovat opravdu nechtěl. A stále existují místa, kam se levně téměř nedá dostat, třeba jižní Amerika se vyskytne jen málokdy, také vnitrostátní linky v USA moc nejsou k mání.

Lidovky.cz: Kde jste byl nejkratší dobu?
Pětačtyřicet minut ve Švédsku a pak šest hodin v Japonsku. Tam jsme ráno v sedm přiletěli a kolem druhé už zase letěli zpátky. Viděli jsme něco, co jsme ještě neviděli, prošli jsme si areál nějakého chrámu, viděli jsme obřad. Zašli na oběd.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.