Lidovky.cz

Evropa pije pivo z plechovek, Češi z plastu. Dřív jím opovrhovali

Ekonomika

  17:30
PRAHA - Rok co rok rekord a dvouciferný nárůst. Kdysi opovrhované PET lahve se za šest let na českém pivním trhu staly šlágrem. Loni v nich pivovary prodaly přes 2,1 milionu hektolitrů (211 milionů litrů) tradičního nápoje.

Pivo v plastovém obalu. foto: MAFRA - Iveta LhotskáMAFRA

To je skoro třikrát více než v plechovkách, které se přitom v Česku ve větší míře prosazují přes dvacet let.

Odbyt baleného piva už před časem předčil letitou českou tradici – točené v hospodách. Češi si ale z obchodů nenosí domů víc piva ve skleněných lahvích. 

Ty jsou sice jako „nosič“ piva stále nejpočetněji využívané (v lahvích se loni prodalo 41 procent z celkové roční pivní spotřeby 16,3 milionu hektolitrů), ale jejich obliba klesá. Loni o procento.

Mobilnější obal

Může za to nárůst prodeje piva v plastu, jehož odbyt loni vzrostl o 11 procent. Zmíněných 211 milionů litrů už představuje 13 procent trhu. Podíl piva v plechovkách sice také stoupá, ale za mnohem delší dobu se dostaly na pouhých pět procent loňské spotřeby.

Pivovary vychvalují plastový obal pro jeho lehkost, nerozbitnost a snadnou uzavíratelnost. 

ČTĚTE O PIVU:

„Pivo je díky těmto obalům mobilnější a odpovídá životnímu stylu spotřebitelů. Pivo se dostane všude tam, kde lidé žijí. Včetně víkendových výletů, akcí či cest na dovolenou,“ říká třeba mluvčí Staropramenu Pavel Barvík.

V Evropě je situace opačná. PET lahve mají na celkové spotřebě piva na kontinentu podíl pouhá dvě procenta. Nejvíc se tam prodá piva v plechovkách – celých 30 procent roční spotřeby.

Pivo v PET lahvi mělo na českém trhu dlouhé roky prakticky neviditelný podíl. V obchodech bylo k mání jen omezené množství značek z pivovarů Staropramen, Zubr a Nová Paka.

Maxilahev od Heinekenu

V roce 2009 ale přišel Heineken se speciální 1,5litrovou PET lahví (říkali jí maxilahev) pro jedenáctku Zlatopramen – a trhák byl na světě. Záhy se přidal Plzeňský Prazdroj, který zpočátku plnil do „petek“ jen značky Klasik a Primus a tvrdil, že plast je balení vhodné jen pro „ekonomické“ (nejlevnější) značky.

Nabídku piv v plastu rychle rozšířil i Heineken, Staropramen a další pivovary. Včetně malých. A dnes v PET lahvi nabízejí svá piva i mnohé minipivovary. Linku pro malé série a menší odběratele plastových obalů otevřela před časem v Letinech u Plzně firma Lukr. Za rok provozu vybavila na 60 zákazníků.

Prodej pivo podle obalů.

Jiní výrobci trvají na tom, že plast je pro pivo méně kvalitní a hlavně naprosto nedůstojný obal. Tvrdí to například spolumajitel humpoleckého pivovaru Stanislav Bernard nebo ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček.

„Vůbec se mi to nelíbí. Pivo se v PET lahvi dostává na úroveň nějakých limonád. Budvar do plastu rozhodně nepatří, dbáme na to, aby se pivo dostalo k zákazníkovi pokud možno v nezměněné kvalitě,“ reaguje Boček.

Svijany zase – než aby začaly plnit pivo do PET lahve – zkoušejí štěstí s maxi dvoulitrovou plechovkou.

Kofola obsazuje Balkán. Dokončila nákup slovinské minerálky Radenska

Ti, kdo PET lahve využívají, argumentují kvalitou a aerol nepropustností materiálu vytvořeného pro plnění pivem. Plast údajně nepropouští dovnitř kyslík a ven oxid uhličitý. Pivo by tedy nemělo zvětrat.

Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimíra Balacha je jisté, že některé prémiové značky se nikdy do PET lahve nedostanou. Třeba Pilsner Urquell. Pro jiné ale může být plast příležitostí k růstu na jinak stagnujícím trhu.

„Těžko ale říci, zda a kolik dalších značek a pivovarů ještě dá na trh PET obal. Je to věc poptávky,“ říká Balach.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.