Lidovky.cz

Přivydělat si můžete dokonce i u konkurence

Ekonomika

  13:18aktualizováno  13:20
PRAHA - Zaměstnanec může mít i další pracovní smlouvu, brigádničit nebo samostatně podnikat, a to celkem bez omezení. Dodržet musí jen několik základních pravidel.
„Vedlejšákům“ pracovní právo příliš nebrání.

„Vedlejšákům“ pracovní právo příliš nebrání. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Jste zaměstnaní, ale chtěli byste začít pracovat ještě pro někoho dalšího? Říkáte si, že by nebylo od věci přivydělat si a k pracovní smlouvě ještě uzavřít některou z takzvaných dohod? Nebo máte chuť vydat se vlastní podnikatelskou cestou a ke svému pracovnímu úvazku si navíc pořídit živnostenský list? To všechno klidně můžete, zákoník práce vás v takovém počínání prakticky neomezuje.

Jen dva týdny dovolené v pracovní smlouvě? Ubráníte se, právo je na vaší straně

„Vždy je však třeba mít na paměti, že takzvanou závislou práci – tedy práci ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele a podle jeho pokynů – je přípustné konat jen v základním pracovněprávním vztahu, tedy v pracovním poměru nebo na základě některé z dohod o pracovní činnosti,“ říká Václav Vlk z kanceláře Rödl & Partner. Jinak by to mohl být zakázaný švarcsystém.

Pozor na konkurenci

To nejdůležitější, co je potřeba si ohlídat, se skrývá pod slůvkem konkurence. Nemůžete se totiž jen tak otevřeně postavit proti svému zaměstnavateli a pracovně se spojit s jeho obchodním protivníkem, či se dokonce jedním z nich stát. „Zákoník práce omezuje výdělečnou činnost zaměstnanců, která je shodná s činností zaměstnavatele. Není tak rozhodující, jakou práci vykonává samotný zaměstnanec,“ upozorňuje Jaroslav Škubal z advokátní kanceláře PRK Partners.

Mateřská a rodičovská? Nezaměňovat, dopadají na jiné životní situace

Coby příklad uvádí práci IT specialisty v advokátní kanceláři. „Jeho omezení je, stejně jako omezení všech ostatních zaměstnanců kanceláře, zaměřeno jen na výkon advokacie, tedy činnosti zaměstnavatele. Jinak řečeno, ajťák si může přivydělávat bez omezení, pokud nebude pracovat jako ajťák nebo i v jakékoliv jiné pozici pro jinou advokátní kancelář,“ říká Škubal. Shodná činnost se přitom podle něj posuzuje zejména s ohledem na předmět podnikání zapsaný v obchodním či živnostenském rejstříku, nikoliv fakticky, zda skutečně jde o přímou konkurenční činnost.

„O omezenou konkurenční činnost tak například půjde u jedné z nejčastějších živností velkoobchod a maloobchod bez ohledu na to, že zaměstnavatel se věnuje prodeji zboží, které zaměstnanec v rámci paralelní činnosti fakticky neprodává,“ říká Škubal a upozorňuje na to, že nepřípustná konkurenční činnost zahrnuje jakoukoliv výdělečnou činnost. Třeba i účast v orgánech firem.

.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.