Lidovky.cz

Problémy s ovzduším má vyřešit kotlíková dotace. K domácnostem míří miliardy

Evropa

  12:16
PRAHA - Takzvané kotlíkové dotace jsou svým nastavením unikátní v celé EU. Z evropských fondů nelze přímo dotovat fyzické osoby, a tak ministerstvo životního prostředí dojednalo s Evropskou komisí dotace domácnostem na výměnu kotlů tím způsobem, že o peníze z evropských fondů nejdříve zažádají kraje, které ty stejné peníze následně přerozdělí mezi fyzické osoby – domácnosti.

Průměrná úspora domácností za spotřebu tepelné energie v aktuální topné sezoně bude kolem 900 korun foto: Shutterstock

Na konci září byl ukončen příjem žádostí o dotace ze strany krajů na takzvané kotlíkové dotace. Ve výzvě z operačního programu Životní prostředí kraje žádaly o tři miliardy korun. Celkově má jít v následujících letech prostřednictvím krajů na výměnu kotlů devět miliard korun.

Celková dotace na výměnu kotle a související úpravy pro domácnosti může dosáhnout až 80 procent z maximální částky 150 tisíc korun. V krajích s největším znečištěním ovzduší až 85 procent. Zástupci Státního fondu životního prostředí ČR tvrdí, že aktuální žádosti krajů posoudí do jednoho měsíce, pak už bude na samotných krajích, kdy vyhlásí výzvy na výměnu kotlů přímo pro majitele rodinných domů.

Většina z nich uvádí, že by ráda výzvy vyhlásila ještě do konce tohoto roku.

Kvalita ovzduší

Důvodem je, že pro mnohé z krajů je nízká kvalita ovzduší palčivým problémem. Téměř 90 procent celkových emisí karcinogenního benzopyrenu a téměř 40 procent celkových emisí prachových částic PM10 v ČR pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností. Například v Moravskoslezském kraji lékaři dlouhodobě upozorňují na zdravotní problémy dětí, ale i tisíce úmrtí souvisejících se znečištěným ovzduším.

„V ČR se lokální topeniště na celkovém znečištění ovzduší polétavým prachem podílejí celými 38 procenty. Naším cílem je prostřednictvím kotlíkových dotací vyměnit 80 až 100 tisíc kotlů v celé ČR do roku 2020, jejichž výměna, věřím, bude mít zásadní vliv na kvalitu ovzduší po celé ČR,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec, který upozorňuje i na to, že od roku 2022 nebude podle platného zákona o ochraně ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré, neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy.

Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší.

Nastavení podmínek

Majitelé rodinných domů budou moci získat prostřednictvím takzvané kotlíkové dotace 80 až 85 procent z maximální částky 150 tisíc korun na výměnu starého kotle na pevná paliva za ekologičtější zdroj a na takzvaná mikroenergetická opatření.

Dotována bude výměna neekologických kotlů za nízkoemisní kotle na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo nebo za plynový kotel. Výše dotace je odstupňována podle typu nově pořízeného zdroje, na nový uhelný zdroj připadá dotace nejmenší, na zdroje využívající obnovitelné zdroje, jako jsou kotle na biomasu a tepelná čerpadla, je dotace nejvyšší, a to podle míry znečištění ovzduší v místě instalace. Pro kotlíkové dotace si lidé, jak již bylo řečeno, zažádají na krajských úřadech. Ministerstvo životního prostředí stanovilo v rámci výzvy pro kraje povinné podmínky, které kraje musí při vyhlašování podmínek pro občany dodržet.

„Dalo jim ale také i poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální krajské dotace pro veřejnost vypadat. Základními a neměnnými podmínkami jsou například výše dotace, povinná emisní třída u všech kotlů a povinná mikroenergetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Naopak například to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli, nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů,“ uvádí ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Evropská komise původně vůbec nechtěla podporovat výměnu uhelných kotlů opět za ty uhelné. Ale nový kotel na uhlí s těmi nejpřísnějšími ekologickými parametry může mít o více než 90 procent nižší emise benzopyrenu i prachu oproti tomu starému, neekologickému. Evropská komise dále nechtěla podporovat výměnu kotlů v bytech a domech, ze kterých teplo výrazným způsobem uniká.

„Nakonec se nám podařilo najít řešení pro Komisi přijatelné. Všechny nové kotle budou muset splňovat nejpřísnější technické a emisní parametry, a pokud nebude v energetickém průkazu budovy vyznačena minimálně třída C, pak bude nutné spolu s výměnou kotle udělat i drobná energetická opatření jako například izolaci oken a zateplení stropu, sklepa nebo půdy,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Nová zelená úsporám

Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana mohou žadatelé kotlíkovou dotaci kombinovat s dotací z programu Nová zelená úsporám. To když se rozhodnou pro komplexnější zateplení svého domu.

Třetí výzva z programu Nová zelená úsporám se přitom očekává každým dnem. Jednou z jejích hlavních novinek je, že právě kvůli možnosti získat kotlíkovou dotaci nebude program Nová zelená úsporám tolik akcentovat dotace na výměnu kotlů.

Podle prozatím nepotvrzených informací má program přijít i s další novinkou, kterou je takzvaná kontinuální výzva. Žadatelé o dotaci nebudou omezeni časovou lhůtou pro podávání žádostí, ale žádost o dotaci budou moci podat kdykoli v době trvání programu.

Text vyšel ve speciální příloze LN Dotace. Partnerem přílohy je Evropská komise.

Zdroj:http://byznys.lidovky.cz/dotace-za-11-miliard-miri-do-prahy-podpori-technologie-i-boj-s-chudobou-1j3-/statni-pokladna.aspx?c=A151008_120032_statni-pokladna_ELE

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.