Lidovky.cz

Spočítejte si, do jaké příjmové třídy patříte. Celosvětově je střední třída jen snem

USA

  15:31
WASHINGTON - Mezi lety 2001 a 2011 se 700 milionů lidí na planetě vymanilo z chudoby, ale většina z nich jen tak tak. Došlo tak k historickému poklesu světové chudoby a skoro dvojnásobnému nárůstu počtu lidí, které lze považovat za příjmovou střední třídu. Ovšem existence opravdu globální střední třídy zůstává i nadále spíše příslibem, než realitou.

Ilustrační foto. foto: MAFRA

V roce 2011 více než polovina světové populace (56 procent) žila v nízkopříjmové rovině. Naproti tomu pouze 13 procent lidí mohlo být považováno za vyšší střední třídu v globálním standardu. Ze sesbíraných dat to vysvětluje analýza Pew Research Center. Její součástí je interaktivní mapa příjmů dle jednotlivých zemí, kterou si můžete prohlédnout ZDE.

Ačkoli došlo mezi roky 2001 a 2011 k růstu střední třídy v regionech jako jsou Čína, Jižní Amerika a východní Evropa, zastoupení této příjmové skupiny se skoro nezměnilo v Indii, Africe, Střední Americe a jihovýchodní Asii.

Podle studie do střední třídy patří každý, kdo denně žije za 10 až 20 dolarů (přibližně 248 až 496 korun). To znamená, že roční příjem čtyřčlenné rodiny ze střední třídy se pohybuje mezi 14 600 a 29 200 dolary (v přepočtu 360 až 724 tisíc korun). Realita je v západních zemích ovšem jiná. Ve Spojených státech se oficiální hranice chudoby čtyřčlenné rodiny pohybovala před čtyřmi lety na 23 020 dolarech.

V roce 2011 jen 16 procent světové populace disponovalo dvaceti a více dolary na den, což je jen o něco málo více, než je americká úroveň chudoby. Většina z těchto lidí žila v ekonomicky rozvinutých regionech – Severní Americe, Evropě a asijsko-pacifické oblasti.

Platy Čechů se nevyrovnají Západu. Mohou si dovolit o polovinu méně

Oproti tomu hranice chudoby se v roce 2011 rovnala dvěma dolarům na den a osobu.

Neznamená to, že by se vyspělé státy nepotýkaly s chudobou a nízkými příjmy. Avšak v globálním hledisku většinu střední třídy tvoří právě obyvatelé Severní Ameriky a Evropy. Rozdíly se vyrovnávají jen pomalu. V roce 2001 91 procent lidí s vysokými příjmy pocházelo z USA a Evropy. O deset let později to bylo 87 procent.

Studie Pew Research Center je jednou z mála analýz, které sledují změnu ve světové střední třídě. Zkoumala 111 zemí, jež pokrývají 88 procent celosvětové populace a 85 procent celosvětové produkce.

Spočítejte si, jak jste na tom se svým příjmem vy. Kalkulačka vás zařadí do příjmové skupiny a ukáže, kolik dalších lidí v České republice žilo s podobným příjmem.

Na první řádek doplňte zemi, ze které pocházíte. Na poslední řádek napište váš příjem v korunách za celý rok 2014, případně přepněte z annual na monthly a zadejte váš měsíční plat. Do poslední kolonky zadejte počet osob, které z tohoto příjmu žily.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.