Lidovky.cz

Domácnosti letos ušetří na elektřině. Koupě bytu nebo domu se prodraží

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Nižší ceny elektřiny a letenek. Taková je prognóza analytiků pro nový rok. Naopak u cen za pohonné hmoty, potraviny, nemovitosti či automobily očekávají stoupání. U koupi bytů a domů půjde o jednotky procent navíc oproti loňsku.
Koupě nemovitostí se letos prodraží.

Koupě nemovitostí se letos prodraží. foto: archiv Jaga

Ceny silové elektřiny by měly v letošním roce stagnovat popřípadě mírně klesat. Ceny za distribuci ale půjdou nahoru. „Celkově domácnosti ušetří za rok v závislosti na své spotřebě desetikoruny až malé stokoruny. Jako obvykle půjde nahoru vodné a stočné,” řekl pro server lidovky.cz Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

U cen tepla podle Ladislava Kříže ze společnosti ČEZ dochází k meziroční proměně maximálně o jedno procento.

Levnější letenky i první třída ve vlacích

Ceny běžných jízdenek zůstanou u všech vlakových dopravců převážně zachovány. „Aktuálně zdražení neplánujeme, cenové hladiny jízdenek zůstanou příští rok stejné,” poznamenala mluvčí LEO Expressu Petra Valentová.

Novoroční změny: zvyšují se penze, minimální mzda a mění silniční pravidla

Stejně vidí situaci také ve společnosti Student Agency, do jejíž skupiny patří RegioJet. „V případě vlakových jízdenek očekáváme cenovou stabilitu vycházející z dlouhodobé situace na trhu. Autobusové jízdenky budou podobně jako letos pružněji reagovat na dynamicky se vyvíjející situaci na trhu. Zejména na mezinárodních linkách, kde se mění kapacita, otevírají se nové linky nebo přicházejí noví dopravci,” řekl mluvčí Aleš Ondrůj.

V případě Českých drah došlo již 13. prosince k mírnému zdražení celodenních celostátních a regionálních jízdenek, stejně jako skupinových víkendových regionálních jízdenek. Naopak došlo ke snížení cen jízdenek první třídy ve vnitrostátní dopravě z 1,5násobku na 1,3násobek obyčejného jízdného ve druhé třídě. Doposud tomu bylo tak pouze nad 121 kilometrů.

„Stejně jako jiní obchodníci a dopravci připravujeme různé akční, sezónní a podobné nabídky jako je například prázdninová jízdenka na léto. Aktuálně pro mimosezonu leden a únor nabízíme za akční cenu vybrané včasné jízdenky do několika měst v Německu, příkladem je Berlín, Hamburk, Kolín nad Rýnem a Frankfurt nad Mohanem, a do Curychu. Cena těchto jízdenek je až o 50 procent nižší oproti obvyklým cenově výhodným včasným jízdenkám do Německa,” uvedl Petr Šťáhlavský za České dráhy. Například jízdenku z Prahy do Berlína tak bude možné až do 13. února možné koupit od 385 korun, do Curychu pak od 605 korun.

Podle ředitelky prodeje letenek Student Agency Věry Janičinové plošný pokles cen letenek s největší pravděpodobností nepřesáhne 10 procent, důvodem je snižování nákladů aerolinek v posledních letech. U vybraných destinací či dopravců by ale ceny mohly klesnout až o 20 procent.

„Už v minulém roce ceny letenek klesly na historická minima. Například do New Yorku nebo Dubaje se cestovatelé dostali až o třetinu levněji než v předchozích dvou letech. Dá se očekávat, že u vybraných destinací zůstane cena letenek nízká nebo poklesne o 10 až 20 procent. Pokles by se mohl týkat destinací nebo dopravců, kteří navyšují kapacitu letů,” upozornila Janičinová. S Vyšší frekvencí se počítá u letů do Istanbulu. Od května bude z Dubaje denně létat do Prahy Airbus A380.

Ceny pohonných hmot mírně porostou

U pohonných hmot bude záležet na ceně ropy a měnovém páru amerického dolaru a české koruny. Analytici ze společnosti Cyrrus, která se věnuje obchodování s cennými papíry, očekávají mírné zvýšení ceny ropy a oslabení koruny, a to až do té doby, kdy bude ČNB udržovat kurz 27 korun na jedno euro,

„To by mělo vést k mírnému růstu ceny pohonných hmot, což bude ale kompenzováno snižováním maloobchodních marží. Celkově se nám tak jeví nejpravděpodobnější pohyb ceny pohonných hmot v roce 2016 kolem aktuálních úrovní,” řekl za Cyrrus Tomáš Menšík.

Sobíšek u pohonných hmot upozorňuje na prostor k citelnému poklesu zkraje roku. „Někdy v dalším průběhu roku zřejmě dojde ke zlomu a ceny začnou stoupat. Nelze ale věrohodně předpovědět, kdy a z jakých úrovní.”

Stagnace cen spotřebního zboží

Ceny potravin by se podle odhadů měly udržet během první poloviny roku. „Ceny potravin podléhají zhruba dvouletým cyklům a podle této ne úplně spolehlivé zákonitosti by se měly udržet na současných snížených úrovních přinejmenším během první poloviny roku. V druhé půlce roku 2016 se možná vyskytnou první náznaky obratu. Spotřební zboží bude převážně stagnovat, určité zvýšení cen ale nevylučuji u automobilů,” sdělil Sobíšek.

Ceny potravin v Česku klesají: nejvíc zlevnil sýr, máslo či mléko

Podle Davida Marka z poradenské společnosti Deloitte přestaly působit ceny potravin dezinflačně, neboť sklizeň v roce 2015 dosahovala normálních hodnot na rozdíl od nadprůměrné úrody v roce 2014. Do letošní inflace by již navíc neměl zasahovat vliv ruských sankcí.

Stejné nájmy, ale vyšší náklady na koupi nemovitostí

V otázce cen nájmů by podle analytiků žádné změny nastat neměly. Stejně tomu tak ale nebude v případě koupě bytů či domů.

„Ceny domů a bytů půjdou obecně nahoru o jednotky procent. Nárůst bude diferencovaný podle lokalit, v souhrnu se nebude příliš lišit mezi Prahou a zbytkem země,” řekl Sobíšek.

Významnější vliv na reálnou cenu bytů očekává pražský realitní makléř Radek Šmída především v souvislosti se schválením změny plátce daně z nabytí nemovitosti na kupujícího.

„Při stejné kupní ceně se zvýší celkový výdaj na pořízení bytu o čtři procenta. Při cenách bytů v Praze se jedná i o statisíce. Jak se tato změna promítne do cen při inzerování nemovitostí ukáže až praxe, nicméně bych předpokládal tendenci nezačleňovat daň jako součást inzerované ceny pro uchování lákavější ceny nabídky prodávajícího,” objasnil Šmída.

Podle něj se by v tomto roce případný mírný růst úrokových sazeb hypoték neměl v pořizovacích cenách nemovitostí promítnout.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.