Lidovky.cz

Otrokářského prezidenta Jacksona nahradí na dvacetidolarovce otrokyně a aktivistka Tubmanová

Ekonomika

  20:25
WASHINGTON/PRAHA - Mezi lidmi se jí říká Jackson. Americká dvacetidolarová bankovka ale o svůj symbol - sedmého prezidenta USA Andrewa Jacksona - přijde. Nahradí jej aktivistka Harriet Tubmanová, která se tak stane první ženou a prvním Afroameričanem, který bude v současnosti na bankovce.

Americká bankovka v ceně 20 dolarů. foto: Reuters

Původní plány amerického ministerstva financí počítaly s tím, že změněna bude desetidolarová bankovka, na které je jeden z Otců zakladatelů a 1. ministr financí Spojených států amerických Alexander Hamilton. Místo něj měla být zobrazena žena.

Ve středu však ministr financí Jack Lew oznámil, že Hamilton na bankovce zůstane, jen přibude téma ženských práv na zadní stranu bankovky. Promění se však zásadně dvacetidolarové platidlo.

Na tom je Andrew Jackson, sedmý prezident USA. Ten se proslavil nejvíce reformou monetární politiky, ale s jeho životem se pojí i kontroverze. Jako jediný ze všech amerických prezidentů nejen stovky otroků vlastnil, ale zároveň s nimi obchodoval. Jeho slogan zněl: „Nechť vládne lid“, přičemž za tento lid nepovažoval indiánské a černošské obyvatelstvo.

Jackson také tvrdě prosazoval zákon na vystěhování indiánů z jejich území. Jackson třeba na kmen Čerokíů poslal vojsko, aby je násilně přesunulo o 1900 km jinam. Na cestě jich zemřelo přes 4000, čtvrtina populace Čerokíů.

Harriet Tubmanová bojovnice proti otroctví.

Otrokářského prezidenta tak na bankovce nahradí Harriet Tubmanová, která se narodila jako otrokyně. Poté, co se jí podařilo v 27 letech utéct, zasvětila svůj život boji za osvobození otroků. Odvedla stovky otroků z jižních států USA do severních států USA pomocí tzv. „Tajné železnice“ (Underground Railroad) - což byla organizace právě pomáhající na cestě uprchlým otrokům.

Žena drží návrh dvacetidolarové bankovky s Harriet Tubmanovou.

Během občanské války se Tubmanové povedl husarský kousek. Mezi prvním a druhým červnem 1863 během přepadení železnice vojskem Unie v Jižní Karolíně dostala do bezpečí Severu asi 750 uprchlých černošských otroků. Byla to první vojenská akce v dějinách Spojených států, kterou připravovala a řídila žena.

První bankovky s Tubmanovou se však kvůli složitým přípravám objeví nejdříve v roce 2030.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.