Lidovky.cz

Půjčku od banky získáte i bez podpisu. Na pobočku nemusíte

Ekonomika

  7:15
PRAHA - Největší tuzemská banka přichází s čistě online půjčkou, bez papírování a chození na pobočku. Stačí vyfotit občanský průkaz, zadat heslo, výpis z účtu a doložit dostatečný příjem. Česká spořitelna, která jinak na pobočkové síti staví, tak jde v čele tradičních finančních institucí, které se ucházejí hlavně o mladší klienty.

Česká Spořitelna foto: Lidové noviny

Právě na ty dosud mířily hlavně menší online banky jako Air Bank, Equa bank či mBank, ke kterým internetová generace postupně přešla. S minimálními úrokovými sazbami a zostřujícím se bojem o klienty ale na digitální služby stále více tlačí i bankovní domy.

KAMBERSKÝ: Šakal a bílý kůň. Půjčky pro nejchudší jsou rejdištěm mafie

Čistě online půjčky jsou běžné například v USA a i tam se v této oblasti prosazují menší firmy. Zcela přes počítač probíhá i takzvané peer-to-peer půjčování navzájem mezi lidmi. Moderní formu u nás prostřednictvím dceřiné společnosti Zonky testuje například HomeCredit a zvažuje ji třeba i UniCredit Bank. Podobně se snaží oslovit digitální generaci například i Komerční banka, která představila aplikaci pro hodinky Apple Watch.

Půjčky online dosud nabízely i některé další české banky, nicméně na konci se to neobešlo bez osobní návštěvy pobočky či příjezdu kurýra s úvěrovými dokumenty k finálnímu podpisu. Nutnost osobního kontaktu s klientem byla dosud prakticky nepřekročitelná a online banky si i kvůli tomu zřizovaly pobočky třeba v obchodních centrech.

Dále v pondělních LN najdete:

  • Pelikán si chce ohlídat případný krach OKD Majitelé společnosti OKD by měli již zítra oznámit, zda podají návrh na insolvenci důlní firmy, která zaměstnává přes deset tisíc horníků a bojuje o přežití. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se už několik týdnů na takovou situaci připravuje. Dokonce kvůli tomu letěl do Ostravy, kde se sešel se šéfy tamního krajského soudu na letišti v Mošnově. O utajené schůzce se však dozvěděly LN. V justici se přitom Pelikánova iniciativa setkala s rozpornými pocity. Sílí přesvědčení, že se exekutiva v kauze OKD angažuje příliš silně.
  • Íránci krouží kolem českého jádra
    Na politické delegace jsou v Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) v Řeži u Prahy zvyklí. Obvykle pro ně připraví běžnou prohlídkovou trasu pro laiky. Dnešní návštěva bude ale unikátní. Do Řeže přijede Alí Akbar Sálehí, jeden z nejvyšších představitelů íránského režimu, který je coby viceprezident pravou rukou hlavy státu Hasana Rúháního. Sálehí je ovšem zároveň přední odborník na jádro. Absolvoval prestižní Massachusettský technologický institut v USA a od roku 2013 vede Íránskou organizaci pro atomovou energii. V Řeži už se proto těší, že tentokrát nezůstane u objasňování základních principů využití jádra. „Máme naplánovaný tříhodinový program včetně vysoce odborné debaty,“ řekl LN Milan Mika, marketingový ředitel ÚJV.
  • Muži, kteří prodali Usámovu smrt
    Byla neděle 1. května krátce před půlnocí východoamerického času, když se z Bílého domu nečekaně ohlásil k národu v živém vysílání prezident Barack Obama. Ráznou dikcí tehdy oznámil zprávu, na kterou Amerika čekala deset let. „Dnes večer mohu informovat americký lid a svět, že Spojené státy provedly operaci, při níž byl zabit Usáma bin Ládin, vůdce al-Káidy a terorista zodpovědný za smrt tisíců nevinných mužů, žen a dětí,“ vzkázal tehdy. Bylo to zhruba osm hodin poté, co se 11 000 kilometrů východně od Washingtonu – v do tmy ponořeném pákistánském Abbottábádu – rozběhla jedna z nejriskantnějších tajných operací v dějinách. Operace Neptunův trojzubec, od níž nyní uplynulo pět let.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.