Lidovky.cz

Placení kartou v cizině: velkou část Čechů trápí psychický blok

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Češi se pomalu učí platit kartou v cizině. Podle vyjádření samotných bank je ochota Čechů využívat kartu u nákupů v zahraničí vyšší než v minulosti. Obavy však mezi nimi přetrvávají.

Platba kartou. foto: Shutterstock

Tradičně roste zájem o to, platit v oblíbených dovolenkových destinacích, jako je Itálie, Chorvatsko či Španělsko. Například podle statistiky Sdružení bankovních karet se ukazuje, že narostl počet plateb v zahraničí o 38 procent.

Ne všichni s kartami v cizině ale platí. Část populace má stále psychický blok kartu použít. Podle nedávného průzkumu společnosti IPSOS nevytáhnou kartu na dovolené čtyři lidé z deseti.

Kartou zaplatit daň nebo za psa? Bude to běžné, tvrdí Babišova náměstkyně

A důvod? Strach, že budu muset platit vysoké poplatky. Banky si ale poplatky ve většině případů neúčtují a používají jen svůj směnný kurz. Neplatí to ale paušálně pro všechny banky.

Například mBank sice má výhodnější převodní kurz (používá kurz Visa) než konkurence, ale přepočet na valuty (takzvané převalutování) zpoplatňuje navíc až třemi procenty z objemu transakce pro platby uskutečněné v rámci Evropského hospodářského prostoru, mimo něj pak dokonce pěti procenty. Nákup se tak výrazně prodraží.

Platit kartou se vyplatí i v případech, kdy je obtížné v Česku peníze vyměnit. „Zejména tehdy, kdy vyrážíte do země, kde se platí měnou, kterou nelze v Česku předem zakoupit, se často vyplatí upustit od několikanásobné směny. Ta může vypadat třeba tak, že za koruny nejdříve nakoupíte dolary a ty pak směníte za egyptské libry. Při větších částkách na dvojnásobné směně tratíte,“ upozorňuje Jaromír Vostrý produktový manažer Air Bank pro platební karty.

Lepší je platit v místní měně

Při placení či výběru z bankomatů v zahraničí je nicméně dobré si dávat pozor na několik věcí. Často lze narazit na situaci, kdy klient dostane na výběr, jestli chce platit v místně měně (bez konverze), či v korunách (s konverzí).

„Obecně doporučujeme klientům platit či vybírat z bankomatů v zahraničí bez konverze, tu uskuteční až banka klienta při zúčtování transakce, protože kurz banky klienta bývá zpravidla výhodnější. Nemusí to ale platit vždy,“ říká Tomáš Zavoral z Raiffeisenbank.

Použití karty v cizině.

U bankomatů pak banky varují před takzvanou službou DCC (Dynamic Currency Conversion). „Případ, kdy vám bankomat nabízí směnu přes DCC, poznáte podle toho, že se na displeji zobrazuje v českých korunách, kolik za výběr cizí měny zaplatíte. V tu chvíli si spočítejte, zda je pro vás tato směna výhodná, a pokud ne, tak si zvolte výběr bez směny,“ říká Vostrý.

Rozhodně je dobré vzít si s sebou na cestu alespoň dvě karty. Ideálně jednu debetní a druhou kreditní. To vyřeší například situaci, kdy klient kartu poškodí či ztratí.

Evropské banky jsou chronicky nemocné. Trápí je úvěry, nízké sazby a rivalové

Například ve Spojených státech je pak dobré odpovědět ano, vždy když se obchodník klienta zeptá, jestli má kreditní kartu, a to i v případě, že u sebe má jen tu debetní. Tu by nemusel chtít obchodník přijmout, přičemž karta bude fungovat naprosto normálně.

Řešení, jak usnadnit cestování, nabízejí i samotné karetní společnosti.

Například Visa přišla s aplikací, která nasměruje klienta k nejbližšímu bankomatu, spočítá ak tuální kurz, případně poskytne okamžitou asistenci při ztrátě karty. Do budoucna by se měla aplikace ještě rozšířit o celosvětovou nabídku slev a akcí.

Oblibu karet v cizině pak potvrzují i banky. „Z našich statistik vyplývá, že si klienti ČSOB a Ery Poštovní spořitelny na svých zahraničních dovolených zvykli využívat platební karty. Během loňského léta provedli v zahraničí platby ve výši 269 milionů korun, což je o 10 více než ve stejných měsících roku 2014,“ říká Patrik Šálek, výkonný manažer útvaru řízení produktů – karty ČSOB. Trend potvrzují i další, jako například Equa bank, mBank nebo Česká spořitelna.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.